Ogłoszenie

Collapse

Zasady zamieszczania ofert

Zamieszczanie prywatnych ofert kupna / sprzedaży / wymiany / odstąpienia sprzętu i surowców piwowarskich jest bezpłatne (jeśli oferty nie noszą znamion handlu na większą skalę).



Ograniczenie dotyczące ofert sprzedaży:

- Zarejestrowani Użytkownicy mogą zamieścić jedną NIEKOMERCYJNĄ ofertę sprzedaży na miesiąc.

- PremiumUżytkownicy mogą zamieszczać NIEKOMERCYJNE oferty sprzedaży bez większych ograniczeń o ile nie jest to działalność konkurencyjna wobec Browar.Biz i/lub naszych Partnerów.



Mam nadzieję że tą drobną szykanę przyjmiecie ze zrozumieniem i w razie chęci częstszej sprzedaży wesprzecie Browar.biz finansowo zostając PremiumUżytkownikami co, poza nieograniczoną możliwością zamieszczania ofert sprzedaży, daje też dodatkowe udogodnienia w serwisie.



Z góry dziękuję



Aha, zastrzegam sobie prawo usunięcia ogłoszenia bez podania przyczyny, choć zawsze będę się starał uzasadnić swoją decyzję.
See more
See less

Gdzie tanie refraktometry?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #16
    -----

    adanjan był szybszy
    Last edited by darko; 30-05-2007, 10:26.

    Comment

    • coder
      Senior
      • 10-2006
      • 1347

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika adanjan Wyświetlenie odpowiedzi
      Komfort pracy:
      - do pomiaru BLG wystarczy kilka kropli,
      - urządzenie balansuje się termicznie,

      Dobre, czuje się przekonany, radzę sobie z areometrem, ale denerwuje mnie rozchlapywanie próbek i bieganie do kranu. Widzę jeszcze jedną zaletę: mniej piwa będę marnował na próbki (rozumiem, że Blg fermentującej brzeczki też się tym mierzy).
      Chętnie kupię, a jeżeli ktoś sprowadzi za cenę <200 zł to jeszcze chętniej.

      Comment

      • darko
        Senior
        • 06-2003
        • 2078

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
        rozumiem, że Blg fermentującej brzeczki też się tym mierzy).
        To nie takie proste...
        Zasada działania refraktometru jest zupełnie inna niż areometru. Pierwszy mierzy załamanie światła przechodzącego przez roztwór, a drugi mierzy gęstość. Wynik będzie więc zupełnie inny - dla piwa o ekstrakcie pozornym 3 Blg refraktometr pokaże ok 6-7 stopni Brixa. Ale z obu wartości za pomocą odpowiednich wzorów da się wyliczyć np. zaw alkoholu.

        Comment

        • coder
          Senior
          • 10-2006
          • 1347

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
          To nie takie proste...
          Zasada działania refraktometru jest zupełnie inna niż areometru. Pierwszy mierzy załamanie światła przechodzącego przez roztwór, a drugi mierzy gęstość. Wynik będzie więc zupełnie inny - dla piwa o ekstrakcie pozornym 3 Blg refraktometr pokaże ok 6-7 stopni Brixa. Ale z obu wartości za pomocą odpowiednich wzorów da się wyliczyć np. zaw alkoholu.
          załamanie światła to interesująca informacja. Dla optyków. Ja chciałbym znać zawartość cukru w brzeczce nastawnej, a następnie wiedzieć ile z tego cukru przefermentowało - da się to wyczytać z tego urządzenia?

          Comment

          • darko
            Senior
            • 06-2003
            • 2078

            #20
            Da się obliczyć przy pomocy ProMasha albo Beer Smith.

            Comment

            • coder
              Senior
              • 10-2006
              • 1347

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
              Da się obliczyć przy pomocy ProMasha albo Beer Smith.
              No dobra to tyle o komforcie pracy - zamiast sprawdzać w tabelce przyczepionej na ścianie jaka jest poprawka dla brzeczki w 60* będę szedł do gabinetu, odpalał PC-ta i przeliczał Brixa na Blg. No cóż - nobody is perfect.

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                No dobra to tyle o komforcie pracy - zamiast sprawdzać w tabelce przyczepionej na ścianie jaka jest poprawka dla brzeczki w 60*
                Masz taką tabelkę? Przy 60 C błąd pomiaru będzie wynosił ze 40%...

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                będę szedł do gabinetu, odpalał PC-ta i przeliczał Brixa na Blg. No cóż - nobody is perfect.
                Możesz zrobić tablekę Brix>Blg

                Comment

                • adanjan
                  Member
                  • 08-2006
                  • 77

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                  No dobra to tyle o komforcie pracy - zamiast sprawdzać w tabelce przyczepionej na ścianie jaka jest poprawka dla brzeczki w 60* będę szedł do gabinetu, odpalał PC-ta i przeliczał Brixa na Blg. No cóż - nobody is perfect.
                  To nie tak, gęstość brzeczki nastawnej i wysłodzin sprawdzasz refraktometrem bez żadnego przeliczania. Tu masz pełny komfort!
                  Ciut inaczej wygląda sprawa z pomiarem już młodego piwa, gdzie alkohol wprowadza zakłamanie pomiaru, ale to jak napisał Darko da się łatwo skorygować ProMash'em.
                  Dla mnie to naprawdę większy komfort pracy: szybki, dużo dokładniejszy i bardziej jednoznaczny pomiar, mniej mycia elementów użytych do pomiaru i duzo mniej zmarnowanego młodego piwa! Polecam.
                  Last edited by adanjan; 30-05-2007, 12:40.

                  Comment

                  • darko
                    Senior
                    • 06-2003
                    • 2078

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika adanjan Wyświetlenie odpowiedzi
                    To nie tak, gęstość brzeczki nastawnej i wysłodzin sprawdzasz refraktometrem bez żadnego przeliczania. Tu masz pełny komfort!
                    Nie do końca, bo stopnie Brixa nie są dokładnie równe stopniom Ballinga.
                    Ale i to da się przeliczyć

                    Comment

                    • coder
                      Senior
                      • 10-2006
                      • 1347

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
                      Masz taką tabelkę? Przy 60 C błąd pomiaru będzie wynosił ze 40%Możesz zrobić tablekę Brix>Blg
                      Dokładnie +3.5 Blg. Tabelke kiedyś wyliczył mark33 na podstawie ProMash i jest tutaj
                      Poprawki są przybliżone, bo są funkcją nie tylko temperatury, ale i Blg. Pewnie w Brixach jest podobnie?
                      Zresztą, jakby mi ktoś podesłał wzory na przeliczanie, to bym sklecił prosty programik do takich przeliczeń, nie byłoby potrzeby odpalania takiej kobyły jak ProMash.
                      Taki jak ten tutaj do wyliczania sredniej ważonej - można nim dokładnie wyliczyć co będzie jak dolejemy 1L brzeczki 3 Blg do 22 L brzeczki 12.5 Blg itp.

                      Comment

                      • adanjan
                        Member
                        • 08-2006
                        • 77

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
                        Nie do końca, bo stopnie Brixa nie są dokładnie równe stopniom Ballinga.
                        Ale i to da się przeliczyć
                        Szukałem jakiegoś wzoru na powyższe wyliczenie, ale jedyne co znalazłem to kilka miejsc w necie gdzie napisane jest że Brix=Balling. Podobne miałem spostrzeżenia porównując wskazania mojego refraktometru z dwoma balingometrami, a pomiary robiłem "wzorcowymi" roztworami cukru. Z grubsza (pomijając różne wskazania 2 balingometrów) wychodzi mi, że to to samo.

                        info szukałem w poniższych linkach:




                        jak to w końcu jest?

                        Comment

                        • huanghua
                          Senior
                          • 10-2005
                          • 1910

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika adanjan Wyświetlenie odpowiedzi
                          (...)jak to w końcu jest?
                          Może ta tabela rozwieje wątpliwości

                          http://www.wino.org.pl/forum/viewthr...5436&pid=46840
                          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                          Comment

                          • darko
                            Senior
                            • 06-2003
                            • 2078

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika adanjan Wyświetlenie odpowiedzi
                            jak to w końcu jest?
                            Moim zdaniem, to odczyt z refraktometru w stopniach Brixa nie będzie tym samym, czym odczyt z areometru w stopniach Ballinga lub Plato. Stosujesz bowiem dwie różne metody pomiaru.
                            A ponadto:

                            Napisano tam, że pan Brix poprawił tabelkę pana Ballinga i wprowadził swoją.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
                            Może ta tabela rozwieje wątpliwości

                            http://www.wino.org.pl/forum/viewthr...5436&pid=46840
                            W którymś wątku na wino.org.pl czytałem, ze w tej tabelce są błędy.
                            Last edited by darko; 30-05-2007, 18:00.

                            Comment

                            • huanghua
                              Senior
                              • 10-2005
                              • 1910

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
                              W którymś wątku na wino.org.pl czytałem, ze w tej tabelce są błędy.
                              Zależność obydwu jednostek jest bodajże liniowa, a robiąc z tego Excelowy wykres widać wahnięcia.
                              Masz racje, mało wiarygodny ten plik.
                              W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                #30
                                Posiadanie refraktometru nie powoduje, że ballingometr nagle przestaje działać. Po prostu pierwszego używasz do warzenia, a drugiego do pomiaru blg piwa w czasie i po fermentacji Żeby nie marnować piwa na menzurki dezynfekujesz ballingometr spirytusem i wrzucasz go do fermentora z brzeczką - zero strat
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎