Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Domowy Piwnica

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • siacha88
    Junior
    • 09-2010
    • 11

    Browar Domowy Piwnica

    Witam wszystkich piwowarów domowych. Jestem zarejestrowany już sporo czasu na forum jednak dopiero teraz postanowiłem napisać pierwszy post i opisać swoje doświadczenia z warzeniem piwka w domu

    Doświadczenie moje wygląda tak:

    Jak na razie wszystkie moje warki są robione z gotowych zestawów surowców zakupywanych w centrumpiwowarstwa.pl. Jako pierwszą wykonałem Dry Stout 12blg i niestety piwo mi nie wyszło wyszło kwaśne i w ogóle nie zagazowane, prawdopodobnie zakaziłem na etapie przelewania na cichą.

    Gdy pierwsza warka leżakowała w butelkach zacząłem robić Pilsa niemieckiego 12blg. Zacierałem dekokcyjnie. Tutaj piwko mi wyszło bardzo smaczne z piękną pianą. Trzeba było bardzo delikatnie wlewać do kufla żeby nie wykipiało myślałem, że za dużo gazu ale w smaku tego nie było tak czuć. Wyszło delikatnie za gorzkie ale obwiniam to tym, że wyszło mi go mało (tylko 12,5 l a miało być 20l)

    Trzecia warka to Belgijskie Specjalty Ale 18blg. Piwko wyszło jednak podobnie jak w drugiej warkce było go bardzo mało i w efekcie bardzo mocne (aż za bardzo) i gorzkie. Jednak ojciec tak szybko opróżnił skrzynkę, że za dużo go nie wypiłem:/

    Ostatnio wziąłem się za Schwarzbier 12blg. Przebieg warzenia:

    zacieranie:
    64-65*C 35 min.
    71-73*C 25 min.

    Przed wysładzaniem dodana śruta słodu palonego

    chmielenie 60 min.
    od początku z marynką 40 g i w 50 minucie dodatkowe 10 g

    Dzisiaj rano dodałem drożdże.

    Ogólnie to trochę boję się rezultatu bo wszystkie surowce są stare. Kupiłem je ze dwa lata temu albo trochę dawniej i nie miałem czasu zrobić. Jednak po otwarciu opakowań wszystko ładnie pachniało. Nie miałem pewności do drożdży (suche Salfage S-23 o ile dobrze pamiętam) więc zanim zabrałem się za warzenie wrzuciłem je do pojemnika z wodą i cukrem, żeby zobaczyć czy w ogóle ruszą. Ruszyły i to w ciągu pół godziny chyba. Nie wiem czy to dobry był krok ale wydaje mi się, że piwku takie rozruszane drożdże nie zaszkodzą?

    Czy to możliwe, że przy wysładzaniu mam w przybliżeniu 6.5blg? Wydaje mi się, że powinienem mieć koło 10blg. Po chmieleniu miałem z 16blg. Dolałem wody na 12blg.

    Uff skończyłem. Jestem ciekaw czy wyjdzie co z tej ostatniej warki:P
  • Maggyk
    Szara Adminiscjencja
    • 05-2004
    • 5615

    #2
    Rozruszane drożdże to nawet lepiej A co wyjdzie to się wypije

    A mieszałeś to co masz, przed pomiarem BLG? Dziś warząc Bocka specjalnie mierzyłam - w trakcie wysładzanie bez zamieszania próbka pobrana z góry 7,5 BLG, po zamieszaniu 17 BLG
    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
    Piwo domowe -
    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

    Reklama w BROWARZE
    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

    Comment

    • siacha88
      Junior
      • 09-2010
      • 11

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi

      A mieszałeś to co masz, przed pomiarem BLG?
      I chyba tu jest pies pogrzebany no to będę wiedział na przyszłość.

      Comment

      • siacha88
        Junior
        • 09-2010
        • 11

        #4
        Warka nr 4. (Schwarzbier 12blg) zabutelkowana.

        Wyszło 38 butelek. Wszystko leżakuje w styropianowej skrzyni, którą ze dwa tygodnie temu zbudowałem. Dzięki wrzuceniu trzech zamrożonych butelek pet z wodą temperatura wewnątrz ustaliła się na 11*C. Butelki wymieniam co dwa-trzy dni. Myślę, że mógłbym uzyskać nieco lepszy wynik ale skrzynia jest zrobiona na szybko i nie jest dość szczelna. Póki co jestem zadowolony, szykuje się do kolejnego warzenia i czekam aż piwko dojrzeje.

        Comment

        • siacha88
          Junior
          • 09-2010
          • 11

          #5
          Warka nr 5. Dr Rudi Amber Ale 12 BLG (redakcyjny)

          Słody:
          Pale Ale 3,2 kg
          Bursztynowy 0,5 kg
          Karmelowy czerwony 0,25 kg
          Karmelowy jasny 0,2 kg

          Zacieranie 70 minut w temperaturze 68-70*C.

          Chmielenie 60 minut:

          chmiel Dr Rudi szyszi

          Od początku gotowania wrzucone 10 g, po poł godziny kolejne 10 gram i dziesięć minut przed końcem kolejne 10 g. 20 g chmielu zostało do chmielenia na zimno, mam zamiar go wrzucić 3 dni przed końcem cichej fermentacji.

          Piętnaście minut przed końcem dodane 5 g mchu irlandzkiego.

          Drożdże Safale S-04

          Comment

          • siacha88
            Junior
            • 09-2010
            • 11

            #6
            Warka nr 5. Przelana do butelek. Po cichej piwko był już całkiem klarowne co mnie cieszy

            Próbowałem piwka z warki nr 4. Jestem zadowolony ze smaku ale dam mu jeszcze trochę czasu zobaczymy czy poczuję różnicę

            Comment

            • siacha88
              Junior
              • 09-2010
              • 11

              #7
              Warka nr 6. Weizenbock 16 BLG

              Słody:
              pilzneński 1,2 kg
              pszeniczny 3,0 kg
              monachijski 1,2 kg
              karmelowy jasny 0,5 kg
              karmelowy ciemny 0,2 kg

              Zacieranie:
              40* C 15 min, podgrzanie do 61* C i 1/3 zacieru przeniesiona do mniejszego garnka i przerwa 10 min w temp. ok. 72*C, następnie podgrzanie do wrzenia i gotowanie 15 min. Kolejną czynnością, było przeniesienie gorącego dekoktu do głównego gara zaciernego, i utrzymanie całości w temp. ok 71* C do uzyskania negatywnej próby jodowej. Następnie podgrzanie do 76* C i filtracja. Filtracja i wysładzanie przebiegały o wiele dłużej niż przy moich wcześniejszych warkach, ale przy tych pszenicznych to ponoć normalka.

              Chmielenie godzinę czasu ok. 20 g chmielu lubelskiego (granulat).

              Drożdże, których użyłem to Safbrew WB-06.

              A tutaj piwko z wcześniejszej warki

              Click image for larger version

Name:	piwo.jpg
Views:	1
Size:	22,0 KB
ID:	2048161

              Trochę słabe zdjęcie, bo robione telefonem i wieczorem, na żywo wygląda zdecydowanie lepiej.

              Comment

              • siacha88
                Junior
                • 09-2010
                • 11

                #8
                Warka nr 6. zabutelkowana, a teraz pytanie, koźlak pszeniczny to ile musi leżakować? 4 tygodnie wystarczą?
                Last edited by siacha88; 28-02-2014, 16:27.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎