Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Studencki "Krzywousty"

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Sasza44
    Junior
    • 03-2014
    • 14

    Browar Studencki "Krzywousty"

    Witam. Już od ponad roku przymierzałem się do produkcji własnego piwa, ale jakoś ciągle coś stawało mi na drodze. Pierwotnie planowałem zacząć od brewkitów, żeby zobaczyć "czym to się je", ale ostatecznie zostałem przekonany żeby od razu zacierać. Problemem zdawało się, że nie mam kuchenki gazowej, a ceramiczną. Obawy czy nie pęknie, czy w ogóle dam radę zagotować i tak dalej, nawet specjalnie dokupiłem grzałkę. W sumie bez sensu, udało mi się osiągnąć przyzwoity czas (akceptowalny dla mnie) podnoszenia temperatur do zacierania, jak i później do chmielenia. Jest jednak z tym trochę zabawy, bo gar nie może stać na kuchence i trzeba go przestawiać. Z drugiej strony przenosiłem na koc, więc jeszcze lepiej trzymało mi temperaturę.
    Na sprzęt wybrałem zestaw Zaciermistrz Pro, do tego miałem już wcześniej gar 40L. Już po warzeniu pierwszej warki na pewno muszę dokupić kilka rzeczy. Po pierwsze jakiś pojemnik do umieszczenia w nim roztworu i używania go jako sprayu, bo zagotowywanie co chwila wody żeby wyparzyć np termometr już po gotowaniu jest niesamowicie upierdliwe. Do tego koniecznie muszę zmienić rurkę na sylikonową, bo z tą moją trochę się namęczyłem przy filtracji i wysładzaniu zanim w końcu zgodziła się ze mną współpracować

    WARKA #1 IRISH RED ALE "Krwawa niedziela" (30.04.14r.)

    Skład:
    Słód pilzneński 1,7 kg
    Słód monachijski 2,20 kg
    Słód karmelowy jasny 0,15 kg
    Słód karmelowy ciemny 0,15 kg
    Chmiel Marynka, granulat, 20 g
    Chmiel Lubelski, granulat, 15 g

    Zacierałem w 12L wody, ale na przyszłość jeżeli będę znów robił to piwo to myślę że spokojnie będę to robił w 15L.
    15 minut w 64 stopniach
    45 minut w 71 stopniach
    Mash out 78 stopni

    Po chmieleniu dostałem 18,5L 14BLG i rozrobiłem to do 21L 12,5BLG. Tutaj wyszło, że w trakcie wysładzania źle dokonałem pomiaru i mogłem spokojnie wlać jeszcze jakiś litr wody, a do tego wyparowało mi więcej niż zakładałem. To wszystko wydłużyło mi proces o dobre dwie godziny, bo stwierdziłem że jak piszą że ma być 12BLG to tyle ma być, ale na przyszłość chyba nie będę tak robił.

    Wobec powyższego drożdże zadane ok 5:30, wystartowały trochę ponad 4h później.

    Zobaczymy co będzie dalej, oby wszystko wyszło.
  • jaozyrys
    Senior
    • 10-2008
    • 154

    #2
    Sprzęt można śmiało wrzucić do fermentatora, kiedy go dezynfekujesz. Zarówno 12, jak i 14 blg mieszczą się w stylu, będzie dobre. Na koniec można dolewać albo przegotowanej wody, albo szybciej - mineralnej z butelki, do osiągnięcia zakładanej gęstości (nie ma w tym nic haniebnego, wiadomo że nie zawsze trafi się z wysładzaniem). Przy pomiarach próbkę należy schłodzić do tych 20-30C.

    Comment

    • Sasza44
      Junior
      • 03-2014
      • 14

      #3
      Na przyszłość przygotuje sobie kilka butli 5L, bo faktycznie tak łatwiej będzie. Dzisiaj zlałem na cichą zjechało z 12,5 BLG do 3,5 BLG. Strasznie rozrosły mi się drożdże, odebrałem część, ale większość musiałem wyrzucić. Próbowałem przed przelaniem, jest bardziej treściwe niż myślałem, przy refermentacji dodam chyba jeszcze trochę więcej wody.

      Comment

      • jaozyrys
        Senior
        • 10-2008
        • 154

        #4
        Skoro tak to może rozlej część normalnie, a część rozcieńczoną (szczerze mówiąc ja bym nie rozcieńczał, łatwo przesadzić - policz sobie ile wody musiałbyś dodać przed fermentacją, żeby zejść np. z 12blg do 11blg. Rozcieńczanie po fermentacji przypomina to trochę technikę high gravity brewing [HGB] stosowaną przez duże browary w celu zwiększenia przerobu), będziesz mógł sobie porównać. Wszelkie eksperymenty porównawcze są ciekawe i edukujące, np. tę samą brzeczkę zadać różnymi drożdżami w dwóch fermentatorach, albo z różnym blg początkowym (np. pale ale 12 i 14, koźlak 16 i 18), albo użyć różnych chmieli na zimno. Swoją drogą nie napisałeś jakie drożdże.
        Last edited by jaozyrys; 07-05-2014, 10:32.

        Comment

        • Sasza44
          Junior
          • 03-2014
          • 14

          #5
          Szczerze mówiąc nie pamiętam jakie drożdże, zapomniałem zapisać, a były to po prostu dołączone do zestawu. Jeśli już to rozcieńczę minimalnie, cukier który zadam do refermentacji rozrobię w litrze wody (przynajmniej tak planuje). Swoją drogą jeśli chciałbym osiągnąć odpowiedni kolor czekałoby mnie baaaardzo długie leżakowanie, w tej chwili piwo jest bardziej brązowe niż czerwone, zapewne od sporej ilości drożdży wciąż pływających w piwie.
          Tak przy okazji, nie bardzo mam jakiś osobny pokój w którym mógłbym piwo leżakować, a jednak granaty mogą się zdarzyć. Czy np owinięcie skrzynki kocem w jakimś stopniu ograniczyłoby ewentualny wybuch?

          Comment

          • btetlewicz
            Member
            • 12-2013
            • 92

            #6
            Ludzie błagam przestańcie z tymi granatami
            Nic Ci nie wybuchnie - to nie zakłady zbrojeniowe. Sypałeś 10-15g cukru na butelkę?? Nie??
            To przestań panikować
            Nie lej pod sam kapsel i będzie dobrze

            Comment

            • Sasza44
              Junior
              • 03-2014
              • 14

              #7
              WARKA #2 DRY STOUT "Piekielny Kocioł" (12.06.14r.)

              Skład:
              Słód pilzneński 3 kg
              Słód monachijski 1 kg
              Słód barwiący 0,2 kg
              jęczmień palony 0,3 kg
              Chmiel Marynka, granulat, 40 g
              Drożdże Danstar Nottingham - Ale Yeast

              Zacieranie:
              15L wody
              90 minut w przedziale 69-65, raz w międzyczasie podgrzane bo spadało zbyt szybko.
              Mash out 78 stopni

              Wysładzałem 13L wody, szło bardzo sprawnie i w sumie gdyby nie ograniczenia związane z obciążeniem kuchenki to mogłem wysładzać jeszcze, bo leciało mi 5 BLG, ale uznałem że już nie warto (ceramiczna kuchenka to zło).

              Gotowanie standardowo zadany chmiel na początku gotowania, chociaż wydaje mi się, że następnym razem kupię więcej chmielu, bo te 40 gram to trochę za mało.

              Ostatecznie otrzymałem 21,5L o BLG 13,8 także trochę za dużo, ale już byłem zbyt zmęczony żeby rozrabiać bardziej, bo skończyła mi się butelkowana woda, a to by oznaczało gotowanie i chłodzenie.



              Poprzednia warka wyszła genialnie, na pewno mogłem dać jej trochę więcej czasu na cichej, bo wyszła mętna, ale po miesiącu leżakowania większość osadu ładnie zebrała się na dnie butelek.
              Początkowo obawiałem się trochę dziwnych posmaków, nawet momentami winnych, ale po leżakowaniu wszystko ładnie się ułożyło. "Niestety" większość butelek została wypita przez próbujących znajomych i chyba zaraziłem piwowarstwem kilka kolejnych osób. Niemniej jednak ostały mi się cztery butelki i chyba dorobię do nich etykietki i zachowam na przyszłość.

              Comment

              • Sasza44
                Junior
                • 03-2014
                • 14

                #8
                Warka nr 2 odfermentowała do 3BLG, więcej już nie chciało iść. Dodatkowo zaskakująco klarowne po burzliwej, owszem jakieś tam drobiny drożdży pływają ale pod światło piwo bez mulistości. Do refermentacji dałem 160g cukru, ale z 2L wody, także ostatecznie 23L zabutelkowałem dzisiaj i poczekają sobie do lipca na testy.
                Następne już uwarzę samodzielnie komponując przepis, ale to najprawdopodobniej dopiero we wrześniu.

                Comment

                • Sasza44
                  Junior
                  • 03-2014
                  • 14

                  #9
                  WARKA #3 Szkockie Ale "Herbatka" (02.10.14r.)

                  Skład:

                  ~Słód pilzneński 1,5 kg

                  ~Słód monachijski 3 kg

                  ~Słód karmelowy jasny 0,2 kg

                  ~Słód wędzony Whisky 0,3 kg

                  ~Jęczmień palony 0,05 kg

                  ~Chmiel Marynka 20 g

                  ~Drożdże Danstar Nottingham - Ale Yeast

                  Zacieranie:
                  15L wody
                  ok 90 minut w przedziale 69-65, pierwsze zacieranie na kuchence gazowej - w porównaniu do ceramicznej - po prostu poezja.

                  Chmieliłem tylko na goryczkę, chociaż teraz myślę, że mogłem dać jeszcze z 10g więcej, ale zawsze jeszcze mogę chmielić na zimno. Wyjątkowo dużo wody odparowało w trakcie gotowania, ale może to norma (wcześniej kuchnia ceramiczna). Wyszły 22 litry 15°BLG, drożdże zadałem ok 23 02.10.14r., po kilku godzinach już wszystko radośnie się pieniło. Najbardziej burzliwa część fermentacji skończyła się wczoraj, na razie zjechało do 5°BLG.

                  _____________________

                  Poprzednia warka rozeszła się błyskawicznie, do tej chwili udało mi się zostawić zaledwie jedną butelkę. Ciekawie zmieniał się smak, na początku mocno czuć było w smaku kawę, która potem w ogóle niemal zanikła, żeby znowu pojawić się w ostatnich butelkach, które otwierałem jako urodzinowe (czyli po mniej więcej 2,5 miesiąca od uwarzenia).

                  Comment

                  • Sasza44
                    Junior
                    • 03-2014
                    • 14

                    #10
                    WARKA #4 Świateczne Ale "Zemsta Rudolfa" (06.11.14r.)

                    Zasyp:

                    Pilzneński 3Kg
                    Monanchijski 1Kg
                    Pale Ale 1Kg
                    Karmelowy Jasny 250g
                    Karmelowy Ciemny 250g
                    Barwiący 100g
                    Prażony 200g

                    Zacieranie w 65 stopniach

                    Dodatki:
                    40g chmielu marynka 60 min
                    30g chmielu sybilla 10 min
                    30g Imbiru 10 minut
                    30g cynamonu 10 minut
                    1 łyżeczka gałki muszkatałowej 10 minut
                    7g anyżu 10 minut
                    10 gożdzików 10 minut
                    1 łyżeczka kardamonu 10 minut
                    skórka z 2 pomarańczy 10 minut
                    Miód wielokwiatowy 250g 10 minut
                    Cukier 250g 10 minut

                    Wyszło 22l 16 BLG. Zadane drożdżami Ferrmentum Mobile Irlandzkie Ciemności

                    _____________________

                    Warka 3 w butelkach, już nagazowana teraz dojrzewa. W smaku na razie słodowe, orzeźwiające czuć lekkie karmele.

                    Comment

                    • Sasza44
                      Junior
                      • 03-2014
                      • 14

                      #11
                      WARKA #5 Polish Oatmeal Stout "Końskie" (23.11.14r.)

                      Zasyp:

                      Pale Ale 4Kg
                      Monachijski 1Kg
                      Płatki owsiane 1Kg
                      Słód karmelowy jasny 0,4Kg
                      Słód karmelowy ciemny 0,4Kg
                      Jęczmień palony 0,4Kg

                      Słód barwiący 0,4Kg


                      Zacieranie w 70-60 stopniach przez 120 minut

                      Barwiący na 10 minut w 72 stopniach

                      Dodatki:

                      40g chmielu marynka 60 min
                      20g chmielu sybilla 10 min


                      Wyszło 23l 17,5 BLG. Zadane gęstwą Ferrmentum Mobile Irlandzkie Ciemności

                      __________________________________________________ ________________

                      Warka #4 w butelkach, warka #3 już próbowana, jednak to nie mój styl i wracam do stoutów.
                      Last edited by Sasza44; 23-11-2014, 02:22.

                      Comment

                      • Sasza44
                        Junior
                        • 03-2014
                        • 14

                        #12
                        WARKA #6 Resztkowe Ale "Wój" (13.12.14r.)

                        Zasyp:

                        Pilzneński 2Kg
                        Monachijski 3Kg
                        Słód karmelowy jasny 0,3Kg
                        Słód karmelowy ciemny 0,4Kg


                        Zacieranie:
                        68-64 stopnie przez 60 minut
                        72 stopnie przez 15 minut


                        Dodatki:

                        12g chmielu marynka 60 min
                        15g chmielu junga 60 min
                        15g owoców jałowca 30min
                        25g chmielu sybilla 20min
                        10g chmielu lombik 20min
                        25g chmielu sybilla 10min
                        10g chmielu lombik 10min


                        Wyszło 20l około 15 BLG. Zadane drożdżami piekarniczymi. Pierwszy raz liczyłem IBU będzie ok 70.

                        __________________________________________________ ________________

                        Warka #5 w butelkach zeszło do 3BLG, jak na razie żadne piwo nie smakowało tak dobrze przy rozlewie. Za to posłuszeństwa odmówił mi mój multimierz, miał przesuniętą skalę i do tej pory cały czas czystą wodę o temperaturze ok 20 stopni oceniał na -2BLG, teraz co każde wskazanie to inny wynik. Szkoda tylko, że musiało się to stać jak warzyłem dzisiaj.

                        Comment

                        • Sasza44
                          Junior
                          • 03-2014
                          • 14

                          #13
                          WARKA #7 Witbier "Piwo" (09.01.15r.)

                          Zasyp:

                          Pilzneński 2Kg
                          Pszeniczny 2Kg
                          Płatki owsiane 0,5Kg
                          Mąka pszenna 0,3Kg


                          Zacieranie:
                          65 stopni przez 70 minut
                          72 stopnie przez 20 minut


                          Dodatki:

                          25g chmielu Lomik na 60min
                          12g skórki z pomarańczy na 15 min
                          20g skórki z curacao (suszona) na 15 min
                          15g kolendry na 15 min


                          Wyszło 18,5l około 13 BLG. Zadane drożdżami Safbrew WB-06. Beznadziejnie szła mi filtracja w tym piwie, w prawdzie wszystko wygląda i pachnie fajnie, ale chyba nie polubię się z pszeniczniakami.

                          __________________________________________________ ________________

                          Warka #6 w butelkach zeszło do 5BLG, wyszło klarowne, ciemnoczerwone mocno aromatyczne i goryczkowe. Bardzo ciekawe w smaku, drożdże pierkanicze dały ciekawe efekty, ale strasznie dużo się na nich traci gotowego produktu. Za to dają dość czysty profil smakowy, w ogóle nie czuć było drożdży, a zazwyczaj zaraz po nagazowaniu drożdże piwne są jeszcze mocno wyczuwalne.

                          Comment

                          • Sasza44
                            Junior
                            • 03-2014
                            • 14

                            #14
                            WARKA #8 APA Single Hop "Red Army" (20.03.15r.)

                            Zasyp:

                            Pilzneński 4Kg
                            Słód karmelowy czerwony 1Kg


                            Zacieranie:
                            65 stopni przez 90 minut
                            70 stopni przez 30 minut


                            Dodatki:

                            30g Cascade 60 min
                            20g Cascade 30min
                            20g Cascade 15min
                            10g Cascade 1min

                            +20g Cascade na przyszłą zimną fermentacje


                            20l 16BLG zadane drożdżami Safale-04

                            Comment

                            • Sasza44
                              Junior
                              • 03-2014
                              • 14

                              #15
                              WARKA #9 a'la Kolońskie "Zdradzieckie" (12.11.15r.)

                              Zasyp:

                              Pilzneński 5Kg
                              Słód Pszeniczny 1Kg


                              Zacieranie:
                              55 stopni przez 10 minut
                              69-65 stopni przez 55 minut
                              75-70 stopni przez 30 minut


                              Dodatki:

                              30g Marynka 60 min
                              20g Lomik 10min



                              25l 13BLG zadane drożdżami których sobie niestety nie zapisałem

                              Piwo zeszło do 0BLG (sprawdzałem na wodzie kilka razy czy mi się coś nie uszkodziło ze sprzętem pomiarowym, miałem bardzo mocną fermentację burzliwą, po raz pierwszy czapa drożdżowa przez dobre dwa dni uciekała z fermentora.
                              Miałem też już trochę stare słody i nie wiem czy to wina tego czy po prostu trefna partia (z tej samej dostawy robiłem kilka miesięcy temu wcześniejszą warkę), ale ile bym nie zacierał, wciąż miałem dodatni wskaźnik, z poprzednią miałem to samo. Jestem tez na 100% pewny, że nic nie przegrzałem, a termometr jest sprawny. Butelkowałem to dwa dni temu i chociaż ładnie się sklarowało, to teraz w butelkach jest dość mętne, ale to raz wina drożdży, dwa pszenicy której jednak dałem sporo, a trzy najprawdopodobniej tego nieszczęsnego zacierania. Próbowałem przed butelkowaniem, to po opadnięciu drożdży (które w tej chwili niemiłosiernie górują nad innymi aromatami) smakuje trochę jak witbier, trochę jak pszeniczniak. Kompletnie nie to chciałem osiągnąć, ale efekt w sumie jest ciekawy, zobaczymy jak się ułoży.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎