Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Domowy „El Greco”

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kostas
    Senior
    • 08-2014
    • 212

    Browar Domowy „El Greco”

    I ja postanowiłem opisywać pokrótce swoje zmagania w moim domowym browarze.

    Warka 1#: American India Pale Ale z surowców z CP (z zacieraniem)

    Skład:
    • Słód pale ale 5,65 kg
    • Słód Cara Gold 0,5 kg
    • Słód pszeniczny 0,2 kg
    • Chmiel Chinook 25 g
    • Chmiel Simcoe 20 g
    • Chmiel Amarillo 50g

    Zacieranie/wysładzanie:
    W 20l wody zacierałem przez:
    • 10 minut w 56° C
    • 70 minut w 68° C
    • 10 minut w 76° C

    Wysładzałem ok. 8 litrami wody o temteraturze 76°. Brak refraktomierza skutkuje tym, że robiłem to niemalże "na oko".

    Gotowanie/chmielenie:

    0 minuta - Chinook 25 g
    40 minuta - Sicmoe 20 g
    50 minuta - Amarillo 10 g
    55 minuta - Amarillo 10g
    BLG brzeczki nastawnej wynosiło 19°, dolałem do niej ok. 2 l wody z butelki do zamierzonych 17°. Pomiar po dolaniu wody wykazał 17,5° co równocześnie dało mi 20,5 litra brzeczki. Do brzeczki zadałem 23 g zrehydratyzowanych drożdży Safale US-05 (dwie saszetki).

    Fermantacja
    Po 17 godzinach od zadania drożdży fermentacja wyraźnie ruszyła, dekiel stał się wypukły a woda w rurce zaczęła wesoło bulgotać.
    Po upływie 4 dób (ok 116 h) od zadania drożdży pierwszy pomiar BLG wynosił 6°. Rurka od jakiegoś czasu milczy, a temperatura na fermentorze spadła o 2°C. Piwo bez zastrzeżeń, w smaku dominuje wyraźnie alkohol i drożdżowy posmak. Na piwie wciąż utrzymuje się dość obfita czapa piany drożdżowej.
    14 dnia fermentacji burzliwej przelałem piwo na cichą. W zapachu i smaku jest bez zastrzeżeń. Gęstwę drożdżową zebrałem do słoika, którą następnego dnia przemyłem. Podczas drugiego dnia fermentacji cichej okazało się że piwo przecieka w miejscu gdzie znajduje się uszczelka przy kraniku. Piwo przelałem ponownie do fermentora ze sprawną uszczelką przy kraniku.
    W drugim dniu fermentacji cichej wsypałem do piwa 30 gram chmielu Amarillo, w celu nachmielenia piwa na aromat.

    Rozlew i butelkowanie
    Piwo rozlałem do 38 butelek 0,5 litra, z dodatkiem 115 gram cukru trzcinowego. Końcowy balling wynosił 3,5°, co daję mi po dodatku surowca do refermentacji równowartość 7,6 % alk. obj.

    Uwagi
    Generalnie jestem zadowolony z tej warki, jedyne co mi się nie podoba to aromat piwa - 30g chmielu do chmielenia na zimno na 20 l piwa to zdecydowanie za mała ilość, na przyszłość postaram się to poprawić.
    Last edited by kostas; 12-06-2015, 16:37.
    Browar Domowy El Greco na Facebooku
  • kostas
    Senior
    • 08-2014
    • 212

    #2
    Warka #2: New Zeland India Pale Ale z surowców z BA (z zacieraniem)
    Skład:
    • Słód pale ale Weyermann 4,5 kg
    • Słód Carapils Wayermann 0,3 kg
    • Chmiel Waimea 60 g
    • Chmiel Sticklebrat 30 g
    • Chmiel Motueka 30g

    Zacieranie/wysładzanie:

    W 13l wody zacierałem przez:
    • 60 minut w 68° C
    • 20 minut w 72° C
    • wygrzew do 76° C i filtracja
    Zacier wysładzałem 10 litrami wody, co jak się później okazało było błędem. Z wyliczeń wyszło 12 litrów wody do wysładzania, więc nie wiem co mnie podkusiło aby zmniejszyć ilość - najprawdopodobniej zwiodła mnie instrukcja, a konkretnie jeden z podpunktów który brzmi następująco: "Wysładzać tak, aby zebrać ok. 22 litry brzeczki słodkiej".

    Gotowanie/chmielenie:

    5 minuta - Waimea 15 g
    55 minuta - Sticklebrat 30 g
    65 minuta (wyłączenie palnika) - 15g Waimea i 20 g Motueki
    Pomiar brzeczki nastawnej po gotowaniu wynosił 17,5° BLG. Do brzeczki dolałem niecałe 3 litry wody z butelki, dzięki czemu końcowy pomiar gęstości wykazał 15° BLG. Do 15 litrów brzeczki zadałem 11,5 g zrehydratyzowanych drożdży Safale US - 05 z saszetki.

    Fermentacja

    Po 10 dniach fermentacji burzliwej zlałem piwo na fermentację cichą do fermentora bez kranika. W 5 dniu fermentacji cichej wsypałem do fermentora 40 gram chmielu Waimea oraz 10 gram chmielu Motueka.

    Rozlew i butelkowanie

    Po 10 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 29 butelek, z użyciem surowca do refermentacji w postaci 90 gram cukru Demerara rozpuszczonego w 700 ml wody. Końcowy pomiar wykazał 3° BLG, co po dodaniu surowca do refermentacji zapowiada 6,6 % alk. obj. Przy uzyskanej ilości brzeczki nastawnej oraz użytej ilości chmielu, kalkulator wskazuje na 84 jednostki goryczy.

    Uwagi

    Mimo kiepskiej wydajności która wynikła pewnie z mojej winy, to i tak spodziewam się bardzo dobrego piwa.
    Last edited by kostas; 11-07-2015, 13:49.
    Browar Domowy El Greco na Facebooku

    Comment

    • kostas
      Senior
      • 08-2014
      • 212

      #3
      Warka #3: American Wheat według receptury własnej (z zacieraniem)

      Skład:

      • Słód pilzneński Weyermann 2 kg
      • Słód pszeniczny Weyermann 2 kg
      • Słód Carahell Weyermann 500 g
      • Chmiel Equinox 30 g
      • Chmiel Citra 60 g
      • Drożdże Safale US - 05 11,5 g

      Zacieranie/wysładzanie:

      W 13l wody zacierałem przez:
      • 60 minut w 66° C
      • 20 minut w 72° C
      • wygrzew do 77° C i filtracja
      Zacier wysładzałem 15 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 23 litry brzeczki słodkiej.

      Gotowanie/chmielenie:

      15 minuta - Citra 15 g
      45 minuta - Equinox 15 g
      60 minuta (wyłączenie palnika) - Citra 30 g

      Pomiar brzeczki nastawnej wynosił 12,5° BLG. Do 18 litrów brzeczki zadałem 11,5 g zrehydratyzowanych drożdży Safale US - 05. Po oddzieleniu chmielin odzyskałem 1 litr brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu dolałem do fermentora.

      Fermentacja:

      Dziesiątego dnia fermentacji przelałem piwo znad gęstwy na fermentację cichą. Pomiar próbki wykazał końcowe 4° Blg. Piątego dnia fermentacji cichej wsypałem 15 gram chmielu CItra i 15 gram chmielu Equinox, w celu nachmielenia piwa na aromat.


      Rozlew i butelkowanie:

      Po 9 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 35 butelek 0,5 litra oraz do 1 butelki 330 ml. Do refermentacji użyłem 110 gram cukru demerama rozpuszczonego w 900 ml wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol.

      Uwagi:

      Piwo po badaniu organoleptycznym wydaję się być jak najbardziej w porządku. Efektu pracy można się spodziewać już po dwóch tygodniach refermentacji piwa w butelce.
      Browar Domowy El Greco na Facebooku

      Comment

      • kostas
        Senior
        • 08-2014
        • 212

        #4
        Warka #4: American Stout według receptury własnej (z zacieraniem)

        Skład:
        • Słód pale ale Weyermann 4,5 kg
        • Słód monachijski Weyermann 1 kg
        • Słód palony Weyermann 300 g
        • Słód czekoladowy Weyermann 200g
        • Płatki jęczmienne Weyermann 500 g

        • Chmiel Warrior 30 g
        • Chmiel Citra 40 g
        • Chmiel Cascade 30 g

        • Drożdże Safale S - 04 23 g

        Zacieranie/wysładzanie:
        Wszystkie słody oraz skleikowane płatki wsypałem do wody o temperaturze 70° C. W 18l wody zacierałem przez:
        • 45 minut w 65° C
        • 30 minut w 72° C
        • wygrzew do 77° C i filtracja
        Zacier wysładzałem 12 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać nieco ponad 24 litry brzeczki słodkiej.

        Gotowanie/chmielenie:
        • początek gotowania - Warrior 20 g
        • 30 minuta - Citra 15 g
        • 40 minuta - Warrior 10 g
        • 50 minuta - Cascade 10 g
        • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę ok. 80° C - Citra 15 g


        Pomiar brzeczki nastawnej po gotowaniu z chmieleniem wynosił 17,5° BLG. Po oddzieleniu chmielin odzyskałem 2 litry brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu dolałem do fermentora. Do 20 litrów brzeczki dolałem 2,6 litra wody, co pozwoliło uzyskać żądane 15,5 Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze 22 ° C (wynik pomiaru termometru ciekłokrystalicznego na ściance, sadzę że w rzeczywistości było mniej) w ilości 22 litrów zadałem 23 g zrehydratyzowanych w 230 ml wody drożdży Safale S - 04.

        Fermentacja:
        W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia oscylowała w granicach 18,5 - 19° C. Po dwóch godzinach od zadania drożdży woda w rurce zaczęła pracować. Podczas pierwszej doby od zadania drożdży temperatura na fermentorze wynosiła 22° C. Po 10 dniach fermentacji głównej przelałem piwo do drugiego fermentora w celu przeprowadzenia fermentacji cichej. Piwo odfermentowało do 5,5° Blg.

        Rozlew i butelkowanie:
        Po 14 dniach fermentacji cichej, piwo rozlałem do 41 butelek o pojemności 0,5 litra. Pomiar odgazowanej próbki wynosił 4,5° Blg. Do refermentacji użyłem 111 gram cukru trzcinowego rozpuszczonego w 700 ml wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol.

        Uwagi:
        Piwo zapowiada się całkiem przyzwoicie, pierwszą butelkę otworzę po 6 tygodniach od zabutelkowania.
        Browar Domowy El Greco na Facebooku

        Comment

        • kostas
          Senior
          • 08-2014
          • 212

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kostas Wyświetlenie odpowiedzi
          Po 10 dniach fermentacji głównej przelałem piwo do drugiego fermentora w celu przeprowadzenia fermentacji cichej. Piwo odfermentowało do 5,5° Blg.
          Na 5 dni przed rozlewem do fermentora wsypałem 20 gram chmielu Cascade i 10 gram chmielu Citra, w celu nachmielenia piwa na aromat.
          Browar Domowy El Greco na Facebooku

          Comment

          • kostas
            Senior
            • 08-2014
            • 212

            #6
            Warka #5: American Brown ale według receptury własnej (z zacieraniem)

            Skład:

            • Słód pale ale Weyermann 3,5 kg
            • Słód pilzneński Weyermann 1 kg
            • Słód karmelowy Weyermann 500 g
            • Słód czekoladowy Weyermann 300 g

            • Chmiel Athanum 30 g
            • Chmiel Citra 60 g

            • Drożdże Safale US - 05 (gęstwa po warce #3)

            Zacieranie/wysładzanie:

            Wszystkie słody oraz 100 gram słodu czekoladowego wsypałem do wody o temperaturze 69° C. W 16 l wody zacierałem przez:
            • 60 minut w 64° C
            • 10 minut w 73° C
            • Wsypanie 200 gram słodu czekoladowego i wygrzew do 77° C
            Zacier wysładzałem 16 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 26 litrów brzeczki słodkiej.

            Gotowanie/chmielenie:

            • 10 minuta - Citra 15 g
            • 30 minuta - Citra 15 g
            • 50 minuta - Athanum 15 g oraz 5 g mchu irlandzkiego wymieszanego w 25 ml wody
            • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę ok. 80° C - Citra 15 g

            Pomiar brzeczki nastawnej po gotowaniu z chmieleniem wynosił 14° Blg. Po oddzieleniu chmielin odzyskałem ok. 4 litry brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu dolałem do fermentora. Do 21,5 litrów brzeczki dolałem 2,6 litra wody, co pozwoliło uzyskać żądane 12,5° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze 23 ° C w ilości 24 litrów zadałem 100 ml wymieszanej w 100 ml wody gęstwy drożdżowej Safale US - 05.

            Fermentacja:

            W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia oscylowała w granicach od 15° C, w porywach do 17° C. Po około jednej dobie od zadania drożdży woda w rurce zaczęła pracować. Podczas pierwszej doby od zadania drożdży temperatura na fermentorze wynosiła 18° C. Dziesiątego dnia fermentacji głównej przelałem piwo znad drożdży w celu przeprowadzenia fermentacji cichej, a samą gęstwę drożdżową wyzbierałem do słoika w celu ponownego użycia. Piwo po badaniu organoleptycznym nie daję żadnych powodów do niepokoju. Pomiar nagazowanej próbki wynosił 4° Blg, myślę że po fermentacji cichej ten wynik ulegnie zmianie. Temperatura otoczenia gdzie stał fermentor wynosiła 17° C. Piątego dnia fermentacji cichej wsypałem porcję chmielu do chmielenia na aromat. Siódmego dnia fermentacji cichej pomiar próbki areometrem wykazał końcowe 3° Blg.

            Rozlew i butelkowanie:

            Dziewiątego dnia fermentacji cichej rozlałem piwo do 44 butelek o pojemności 0,5 l oraz 1 butelki 0,33 l z użyciem 125 gram cukru białego rozpuszczonego w 1 litrze wody, co da nagazowanie na poziomie 2.4 vol. Dodatkowo do 3 butelek o pojemności 0,5 l wlałem resztki piwa prosto z fermentora, do których dodałem na oko po 3 gramy cukru na butelkę (taka forma przelania spowodowana była przytkaniem kranika chmielinami).

            Uwagi:

            Citra po cichej wyszła na pierwszy plan, z niecierpliwością oczekuję momentu degustacji - pierwszą butelkę mam zamiar otworzyć po 4 tygodniach od zabutelkowania.
            Browar Domowy El Greco na Facebooku

            Comment

            • kostas
              Senior
              • 08-2014
              • 212

              #7
              Warka #6: Imperial Red Ale według receptury własnej (z zacieraniem)

              Skład:

              • Słód pale ale Weyermann 5 kg
              • Słód monachijski Weyermann 2 kg
              • Słód Carared Weyermann 1 kg
              • Słód palony Weyermann 50 g

              • Chmiel Zeus 30 g
              • Chmiel Simcoe 60 g
              • Chmiel Amarillo 50 g

              • Drożdże Safale S-04 (11,5 g)

              Zacieranie/wysładzanie:

              Wszystkie słody prócz słodu palonego wsypałem do wody o temperaturze 56° C. W 22 l wody zacierałem przez:
              • 20 minut w 52° C
              • 40 minut w 68° C
              • 30 minut w 72° C
              • Wygrzew do 77° C i wsypanie 50 g słodu palonego
              Zacier wysładzałem ok. 15 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 28 litrów brzeczki słodkiej.

              Gotowanie/chmielenie (70 min.):

              • 10 minuta - Zeus 15 g
              • 20 minuta - Simcoe 15 g
              • 30 minuta - Simcoe 15 g
              • 40 minuta - Zeus 15 g
              • 55 minuta - Simcoe 15 g
              • 60 minuta - Simcoe 15 g oraz 5 gram mchu irlandzkiego wymieszanego w 25 ml wody
              • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę ok. 80° C - Amarillo 20 g

              Po oddzieleniu chmielin odzyskałem ok. 2,5 litra brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu dolałem do fermentora. Pomiar brzeczki przed zadaniem drożdży wynosił 18,5° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze 20 ° C w ilości 22,5 litra zadałem 5 gram drożdży Safale - 04 zrehydratyzowanych w 50 ml czystej wody.

              Fermentacja:

              W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia wynosiła 18°C. Po około jednej dobie od zadania drożdży woda w rurce zaczęła pracować. Po tym czasie stwierdziłem że jednak pomyliłem się w obliczeniach i dolałem resztę zrehydratyzowanych drożdży z saszetki w ilości 6,5 grama, mimo że piana była dość pokaźna. Podczas pierwszej doby od zadania pierwszej partii drożdży temperatura na fermentorze wynosiła 18° C. Szóstego dnia fermentacji burzliwej areometr wykazał 6° Blg. Po 13 dniach fermentacji głownej przelałem piwo znad drożdży, w celu przeprowadzenia fermentacji cichej - końcowy balling bez zmian. Dziewiątego dnia fermentacji cichej wsypałem do fermentora 30 gram chmielu Amarillo, w celu nachmielenia piwa na aromat.

              Rozlew i butelkowanie:

              Po 14 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 42 butelek o pojemności 0,5 l z użyciem 114 gram cukru demerara rozpuszczonego w 600 ml wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol. Ostatecznie wynik pomiaru próbki wynosił 5,5° Blg.

              Uwagi:

              Mimo niezbyt dobrze przeprowadzonej fermentacji w organoleptycznej ocenie próbki nie wyczułem jakichś wybitnych estrów, nie mówiąc już o acetonie i rozpuszczalniku. Efektu dowiem się za 3 tygodnie.
              Last edited by kostas; 31-10-2015, 17:23.
              Browar Domowy El Greco na Facebooku

              Comment

              • kostas
                Senior
                • 08-2014
                • 212

                #8
                Warka #7: Black IPA (Cascadian Dark Ale)

                Skład:

                • Słód pilzneński Premium Weyermann 5,5 kg
                • Słód Carafa II Weyermann 500 g
                • Słód Carahell Weyermann 500 g
                • Słód belgijski Biscuit 250 g
                • Cukier biały 250 g

                • Chmiel Jarrylo 30 g
                • Chmiel Cascade 30 g
                • Chmiel Centennial 30 g
                • Chmiel Nelson Sauvin 30 g
                • Chmiel Amarillo 10 g

                • Drożdże Safale US-05 (180 ml gęstwy z warki #5)

                [B]Zacieranie/wysładzanie:[B]

                Wszystkie słody prócz słodu Carafa II wsypałem do wody o temperaturze 72° C. W 18 l wody o temperaturze 66-67° C zacierałem przez 60 minut. Po negatywnej próbie jodowej podgrzałem zacier do 78° C w celu przeprowadzenia wygrzewu. Podczas podgrzewania wsypałem 500 g słodu Carafa II.
                Zacier wysładzałem ok. 14 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 26 litrów brzeczki słodkiej.

                Gotowanie/chmielenie (60 min.):

                • Początek gotowania - Jarrylo 30 g
                • 15 minuta - Cascade 15 g
                • 20 minuta - Nelson Sauvin 15 g
                • 40 minuta - Centennial 15 g
                • 50 minuta - Centennial 15 g
                • 55 minuta - Cukier biały 250 g
                • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę ok. 80° C - Amarillo 10 g

                Pomiar brzeczki nastawnej po ostudzeniu wynosił 18° Blg. Do fermentora dolałem 2,3 litra wody z butelki w celu rozrzedzenia brzeczki do pożądanej gęstości. Po oddzieleniu chmielin odzyskałem ok. 1,5 litra brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu przelałem do butelki PET - będzie stanowiła rezerwę cukrową do późniejszej refermentacji w butelkach. Pomiar przed zadaniem drożdży wynosił 16° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze <20°C w ilości 21 litrów zadałem 180 ml gęstwy drożdżowej Safale US-05.

                Fermentacja:

                W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia oscylowała w granicach od 17 do 18°C. Po 14 dniach odseparowałem piwo od gęstwy drożdżowej w celu przeprowadzenia fermentacji cichej. Gęstwę zebrałem w ilości ok. 400 ml do zdezynfekowanego słoika. Pomiar próbki po fermentacji wynosił 4° Blg. W czwartym dniu fermentacji cichej wsypałem porcję chmielu, w celu nachmielenia piwa na aromat.

                Rozlew i butelkowanie:

                Po 10 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 41 butelek o pojemności 0,5l z dodatkiem nachmielonej brzeczki o ekstrakcie 19° Blg, w ilości 22 ml na butelkę (dokładne dozowanie strzykawką).

                Uwagi:

                Efektu dowiemy się za trzy tygodnie - dużo spodziewam się po tym piwie.
                Last edited by kostas; 11-11-2015, 23:26.
                Browar Domowy El Greco na Facebooku

                Comment

                • kostas
                  Senior
                  • 08-2014
                  • 212

                  #9
                  Warka #8: Russian Imperial Stout oraz warka #9: Session Brown Ale

                  Skład:

                  • Słód pale ale Weyermann 5 kg
                  • Słód monachijski Weyermann 3 kg
                  • Słód pszeniczny jasny Weyermann 1 kg
                  • Słód Caraaroma Weyermann 500 g
                  • Jęczmień palony Weyermann 550g
                  • Słód czekoladowy Weyermann 200 g
                  • Płatki jęczmienne 500 g
                  • Płatki owsiane 500 g

                  Zacieranie/wysładzanie:

                  Wszystkie słody wsypałem do wody o temperaturze 73° C. W 22 l wody o temperaturze 65-68° C zacierałem przez 90 minut. Po tym czasie podgrzałem zacier do 79° C w celu doprowadzenia go do wygrzewu.
                  Zacier wysłodziłem ok. 36 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 25 litrów brzeczki słodkiej o ekstrakcie 21° Blg oraz 25 litrów brzeczki o ekstrakcie 6° Blg. Filtrację zatrzymałem na 2° Blg.

                  Gotowanie/chmielenie RIS (60 min.):

                  • Początek gotowania - Zeus 60 g
                  • 20 minuta - Zeus 20 g
                  • 50 minuta - Fusion 60 g
                  Pomiar brzeczki po gotowaniu z chmielem wynosił 25.5° Blg. Po oddzieleniu chmielin odzyskałem ok. 1,5 litra brzeczki, którą to po przegotowaniu i ostudzeniu dolałem do fermentora. W celu rozrzedzenia brzeczki do pożądanej gęstości dolałem 1,2 litra wody z butelki.

                  Chmielenie/gotowanie Session Brown Ale (60 min.)

                  • Początek gotowania - Zeus 20 g
                  • 50 minuta - cukier Demerara 240 g
                  • 55 minuta - Fusion 20 g
                  • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę 80°C - Fusion 20 g

                  Pomiar brzeczki po gotowaniu z chmielem wynosił 8.5° Blg.

                  Fermentacja RIS:

                  Pomiar przed zadaniem drożdży wynosił 24° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze <20°C w ilości 21 litrów zadałem 27 gram suchych drożdży Safale US-05 zrehydratyzowanych w 250 ml wody. W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia wynosiła 18° C. Po upływie jednej doby na brzeczce pokazała się piana, a dekiel stał się wypukły. Po 22 dniach przelałem piwo znad gęstwy, w celu przeprowadzenia fermentacji cichej. Pomiar odgazowanej próbki wynosił 7.5° Blg. Po tygodniu fermentacji cichej dolałem do piwa 60 gram płatków dębowych, które to były wcześniej macerowane w 200 ml whisky.

                  Fermentacja Session Brown Ale:

                  Pomiar przed zadaniem drożdży wynosił 8.5° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze <20°C w ilości 19,5 litra zadałem 8 gram suchych drożdży Safale US-05 zrehydratyzowanych w 80 ml wody. W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia wynosiła 18° C. Po upływie 16 godzin od zadania drożdży woda w rurce zaczęła pracować. Po 10 dniach fermentacji głównej przelałem piwo znad drożdży na fermentację cichą. Pomiar odgazowanej próbki wynosił 1.5° Blg..

                  Rozlew i butelkowanie RIS:

                  Po 5 tygodniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 59 butelek o pojemności 0,33 l z użyciem 76 gram cukru demerara rozpuszczonego w 600 ml, co da nagazowanie na poziomie 2.0 vol. Surowiec do refermentacji dozowałem strzykawką, po 10 ml na każdą butelkę.

                  Rozlew i butelkowanie Session Brown Ale:

                  Po 12 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 38 butelek o pojemności 0,5 l z użyciem 110 gram cukru demerara rozpuszczonego w litrze wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol.

                  Uwagi:
                  -
                  Last edited by kostas; 16-01-2016, 12:12.
                  Browar Domowy El Greco na Facebooku

                  Comment

                  • kostas
                    Senior
                    • 08-2014
                    • 212

                    #10
                    Warka #10: Pils Bohemski & Pale Ale

                    Skład:

                    • Słód pilzneński Premium Weyermann 5,5 kg
                    • Słód Carapils Weyermann 1 kg

                    • Chmiel Magnum 30 g
                    • Chmiel Hallertau Spalt Select 30 g
                    • Chmiel Tettnag 30 g
                    • Chmiel Żatecki 50 g

                    • Drożdże Saflager S-23 (11,5 g) - Pils Bohemski
                    • Drożdże Safale S-04 (11,5 g) - Pale Ale

                    Zacieranie/wysładzanie:

                    W tej warce zastosowałem zacieranie dekokcyjne jednowarowe. Wszystkie słody wsypałem do 22 litrów wody o temperaturze 56° C. Następnie przetrzymałem zacier w następujących temperaturach:
                    • 10 minut w 54° C
                    • podgrzanie do 65° C
                    • odebranie dekoktu w ilości 10 l
                    • podgrzanie dekoktu do 72° C i przetrzymanie go w tej temperaturze przez 10 minut
                    • doprowadzenie dekoktu do wrzenia i gotowanie go na małym ogniu przez 10 minut
                    • zawrócenie dekoktu z powrotem do reszty zacieru
                    • podgrzanie całości zacieru z 70° C do 73° C i przetrzymanie go w tej temperaturze przez 30 minut
                    • Wygrzew do 77° C

                    Zacier wysładzałem ok. 14 litrami wody o temperaturze 78° C, co finalnie pozwoliło mi uzyskać 28 litrów brzeczki słodkiej o ekstrakcie 13° Blg.

                    Gotowanie/chmielenie (90 min.):

                    • 30 minuta - Magnum 20 g
                    • 40 minuta - Magnum 10 g
                    • 45 minuta - Hallertau 20 g
                    • 60 minuta - Tettnag 20 g
                    • Po wyłączeniu palnika gdy brzeczka osiągnęła temperaturę ok. 80° C - 10 g chmielu Tettnag oraz 10 gram chmielu Hallertau


                    Pomiar brzeczki po gotowaniu wynosił 17° Blg. Brzeczkę w ilości 20 litrów postanowiłem podzielić na dwie części, i tak oto otrzymałem:

                    Brzeczka I (Pils)

                    9,5 litra brzeczki rozcieńczyłem 3,5 litrami wody, co dało 13,5 litra brzeczki o ekstrakcie 13° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze 16° C zadałem 11,5 gram drożdży S-23 zrehydratyzowanych w 120 ml czystej wody.

                    Brzeczka II (Pale Ale)

                    10,5 litra brzeczki rozcieńczyłem nieco ponad 2 litrami wody, co dało 13 litrów brzeczki o ekstrakcie 14° Blg. Do dobrze natlenionej brzeczki o temperaturze 20° C zadałem 11,5 gram drożdży S-04 zrehydratyzowanych w 120 ml czystej wody.

                    Fermentacja (Pils):

                    W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia pierwszego dnia wynosiła 10°C. Po około 10 godzinach temperatura spadła do 6°C. Piwo postanowiłem przenieść do pomieszczenia w którym temperatura otoczenia wynosiła 10°C . Wieczorem tego samego dnia woda w rurce zaczęła pracować. Nazajutrz rano i tam temperatura spadła do w/w 6°C . Woda w rurce ucichła. Piwo przeniosłem do pomieszczenia w którym temperatura otoczenia oscylowała w granicach od 9°C do 12°C, uprzednio ochoczo potrząsając fermentorem. Nazajutrz rano dostrzegłem na piwie pianę o wysokości 3 cm, woda w rurce natomiast zamilkła. Ósmego dnia fermentacji pomiar ekstraktu wynosił 7° Brix, co po skorygowaniu o odpowiedni współczynnik wskazuje na finalne odfermentowanie do 3,2° Blg, czyli tyle, ile być powinno. Po 14 dniach fermentacji burzliwej przelałem piwo na fermentację cichą znad drożdży, a gęstwę w ilości ok. 500 ml zebrałem do wysterylizowanego słoika. Piwo po dekantacji zostało przeniesione do pomieszczenia o temperaturze 9°C. Pomiar ekstraktu areometrem wynosił <3 Blg (6,4 Brix), co daje finalne odfermentowanie do 2,7° Blg. Temperatura otoczenia podczas ostatnich dwóch tygodni fermentacji cichej oscylowała w granicach 2°C - 4°C.

                    Fermentacja (Pale Ale):

                    W pomieszczeniu w którym była przeprowadzana fermentacja burzliwa temperatura otoczenia oscylowała w granicach 17°C - 18°C. Nazajutrz rano na piwie pokazała się pokaźna piana. Po 14 dniach fermentacji burzliwej przelałem piwo na fermentację cichą znad drożdży. Pomiar ekstraktu areometrem wynosił 3,5 Blg (7 Brix), co daje finalne odfermentowanie do 3,1° Blg.

                    Rozlew i butelkowanie (Pils):

                    Po 17 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 25 butelek o pojemności 0,5 l z użyciem 51 gram cukru demerara rozpuszczonego w 500 ml wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol. Surowiec do refermentacji dozowałem strzykawką, po 21 ml na każdą butelkę.

                    Rozlew i butelkowanie (Pale Ale):

                    Po 17 dniach fermentacji cichej rozlałem piwo do 24 butelek o pojemności 0,5 l z użyciem 60 gram cukru demerara rozpuszczonego w 500 ml wody, co da nagazowanie na poziomie 2.3 vol. Surowiec do refermentacji dozowałem strzykawką, po 23 ml na każdą butelkę.

                    Uwagi:
                    -
                    Last edited by kostas; 07-02-2016, 12:30.
                    Browar Domowy El Greco na Facebooku

                    Comment

                    • kostas
                      Senior
                      • 08-2014
                      • 212

                      #11
                      Black IPA (Cascadian Dark Ale) zdobyło wyróżnienie na I Świdnickim Konkursie i Spotkaniu Piwowarów który odbył się 19.12.2015 r. w Pubie Biała Dama w Świdnicy. Piwo nie zostało sklasyfikowane, gdyż zostało wystawione w kategorii "piwo świąteczne". Podobno jako jedyne piwo dostało najwyższą ocenę za smak - więcej szczegółów na ten temat zachowam dla siebie.

                      Tymczasem na jakiś czas zawieszam moją "działalność do szerszego grona", a sam zabieram się do jeszcze rzetelniejszej i intensywniejszej pracy
                      Browar Domowy El Greco na Facebooku

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎