Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Druga "warka" juz fermenci!!!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Yossarian
    Member
    • 07-2003
    • 51

    Druga "warka" juz fermenci!!!

    Musze się pochwalić. Moje drugie piwko juz 4 dobę fermentuje. Co prawda nie podniosłem sobie poprzeczki zbyt wysoko bo tylko sam chmieliłem ekstrakt ale i tak jestem dumny. . Sam zapach jest duzo przyjemniejszy niz za pierwszym razem gdy robiłem z gotowca. Temperature w pokoju obnizyłem do 15st.C(zakręciłem kaloryfer i otwarte mam okno cały czas) dzięki temu brzeczka ma temp. 18 st. mam nadzieje ze to nie za duzo dla lagera.
    A teraz pytanie. Ile mam dodać ekstraktu przy butelkowaniu, wcześniej dodałem 160gr glukozy(na 20 l) co dało jak dla mnie idealne nagazowanie i piankę. Wiem ze ekstrakt ma się do cukru jak 1:1,5. A tak prywatnie myślicie że 200 gr wystarczy?
    Pozdrawiam
    Howgh !!!!!!!!!!!
  • Yossarian
    Member
    • 07-2003
    • 51

    #2
    Drugie piwko juz od 2 tygodni w butelkach. Rozlewałem je w pośpiechu więc wyszło mniej. Dużo zostało w kadzi fermentacyjnej . Próba samodzielnego wykonania fermentora z kurkiem nie powiodła sie . Za nisko wywierciłem otwór no i pewnie za duży, cóż otwornica ma swoje ograniczenia. I chyba trzeba bedzie kupić poprostu takowy.
    Nie wiem czy otowrzyć piwko żeby zdegustować czy poczekac jeszcze 2 tygodnie?
    Howgh !!!!!!!!!!!

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      1. Otwór na kurek można wywiercić swykłym wiertłem, nie trzeba używać otwornicy (chyba że pod tym pojęciem rozumiemy różne rzeczy). Ja do rozlewu uzywam zewnętrznego wiadra kadzi filtracyjnej, a jedno przelanie więcej piwu nie zaszkodzi.

      2. Ja osobiście daję 60 g glukozy na 10 litrów piwa i jest to ilość wystarczająca. 200 g do beczki trzydziestolitrowej to za dużo. Wg mnie powinno wystarczyć 150 g ekstraktu na 20 litrów piwa.

      3. Piwo mozna spożywać bez stresu nawet na drugi dzień po rozlewie, powinno już mieć trochę gazu. Ale jeśli chcesz, żeby nabrało tzw "mocy urzedowej" wypadałoby poczekać z miesiąc. A najlepiej 3 miesiące.

      Comment

      • slado
        Gość
        • 07-2003
        • 1072

        #4
        Gratuluję postępów w warzeniu.
        Również zaczynałem od gotowca, potem chmielenie ekstraktu.
        Teraz nadeszła pora na samodzielne zacieranie.
        Zaopatrzyłem się w niezbędne naczynia. Jeszcze trochę modyfikacji i najdalej za tydzień pierwsze zacieranie w uBrowarze Slado.
        Pozdrawiam i za zdrowie wszystkich!

        Comment

        • Yossarian
          Member
          • 07-2003
          • 51

          #5
          No i stało się! Otworzyłem, pierwszą butelkę Pilznera nr 2 po ok 4 tyg. I jestem w szoku . To piwo mi smakuje, wróciła mi wiara i ochota do warzenia. Mmmm bursztynowa barwa, smak moze zbyt delikatny musze dac więcej chmielu. No i przesadziłem z suchym ekstraktem, piana gęsta bardzo apetyczna . Za duzooo jej, 160 gr to lekka przesada przy butelkowaniu.
          Ale jestem zadowlony . z wyników.
          Pozdrawiam
          Howgh !!!!!!!!!!!

          Comment

          • slado
            Gość
            • 07-2003
            • 1072

            #6
            Gratulacje, pozostaw kilka butelek na dłuższe leżakowanie.
            Widzę po swoich piwkach że z czasem robią się smaczniejsze ale i bardziej wytrawne.
            Za piwko !

            Comment

            • Yossarian
              Member
              • 07-2003
              • 51

              #7
              Planuje zrobić jakies piwko na sylwestra moze to kapkę za późno ale co tam druga "warka" juz po 4 tygodniach jest super .
              Tylko ze zamiast 2 puszek ekstraktu 1,8 planuje dodac jeszcze jedna 1,2 no i moze jeszcze dokoptowac garść chmielu goryczkowego, bo poprzednie piwko jest jak dla mnie za łagodne. A może cos jeszcze zaproponujecie?
              Czekam
              Howgh !!!!!!!!!!!

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎