Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Markowe domowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Infam
    Senior
    • 05-2005
    • 715

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
    Dziś browar Markowe Domowe wzbogacił się o nowe mieszadło. Wykonane domowym sposobem w kuchni . Napęd pozyskano ze sprawdzonego mechanizmu od wycieraczek
    ( 10 zł na szrocie), łopaty mieszadła oraz oś są z nierdzewki, resza to alu. Moc ma potężną, próby bojowe planowany na przyszłą sobotę 19.11.
    Niezłe.
    Daj znać jak się sprawdziło.
    A nawiasem mówiąc czy mógłbyś zdradzić kilka szczegółów? Czy jest tam przekładnia ślimakowa (skąd wziąłeś?), ile ma obrotów, jak zamocowałeć łopaty (wyważenie; spawanie?).
    Jedyny mankament to jak sądzę 12 VDC.
    "Dużo to nie znaczy Dobrze
    Dobrze znaczy dużo"

    Comment

    • mark33
      Idę po piwo do piwnicy.
      • 04-2005
      • 3283

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam
      Niezłe.
      Daj znać jak się sprawdziło.
      A nawiasem mówiąc czy mógłbyś zdradzić kilka szczegółów? Czy jest tam przekładnia ślimakowa (skąd wziąłeś?), ile ma obrotów, jak zamocowałeć łopaty (wyważenie; spawanie?).
      Jedyny mankament to jak sądzę 12 VDC.

      Próby bojowe będą w przyszła sobotę. Przekładnia ślimakowa jest zintegrowana w module napędu wycieraczek. Co do obrotów powinny być dobre szczególnie pod obciążeniem. Spawania żadnego w kuchni nie odstawiałem , całość skręcana śrubkami , najtrudniej było wbić osiowo nakrętkę ( wcześniej stoczoną ) do rurki, ośki mieszadła.
      Mieszadło zamontowałem w wycięciu osi, miałem zastosować opaskę ściągającą, ale patent się nie sprawdził, więc przewierciłem oś na wylot razem z łopatą mieszadła i działa znakomicie. Jak potrzeba więcej szczegółów zrobię kilka fotek.
      Do zasilania: kupiłem trafo toroidalne 12V i jedyne 13A ( 150VA) tak na zapas na zaś.
      Last edited by mark33; 12-11-2005, 20:24.

      Comment

      • mgrzemow
        Member
        • 09-2004
        • 79

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
        Do zasilania: kupiłem trafo toroidalne 12V i jedyne 13A ( 150VA) tak na zapas na zaś.
        Hmm - jak podłączysz 220V przez takie trafo to dostaniesz 12V ale ZMIENNE. Żeby dostać stałe 12V (a takie jest w samochodzie), to musisz użyć jeszcze mostka prostowniczego i jakiegoś kondensatora na wyjściu. Przydałby się też bezpiecznik.

        Comment

        • mark33
          Idę po piwo do piwnicy.
          • 04-2005
          • 3283

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgrzemow
          Hmm - jak podłączysz 220V przez takie trafo to dostaniesz 12V ale ZMIENNE. Żeby dostać stałe 12V (a takie jest w samochodzie), to musisz użyć jeszcze mostka prostowniczego i jakiegoś kondensatora na wyjściu. Przydałby się też bezpiecznik.

          A kto powiedział, że nie mam gretza po trafie ( bo ja nie, wydało mi sie to oczywiste ).
          Mostek jest 35A, a kondziora nie trzeba (sprawdzone empirycznie).

          Comment

          • mgrzemow
            Member
            • 09-2004
            • 79

            Aaaa to ja przepraszam. Kondensator warto dać tak czy inaczej - silnik będzie miał bardziej komfortowe warunki pracy. A bezpiecznik jak sama nazwa wskazuje dla bezpieczenstwa...

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgrzemow
              Aaaa to ja przepraszam. Kondensator warto dać tak czy inaczej - silnik będzie miał bardziej komfortowe warunki pracy. A bezpiecznik jak sama nazwa wskazuje dla bezpieczenstwa...
              Wpierw trzeba pomierzyć jaki prąd ciągnie mieszadło przy ruszaniu gęstego zacieru, spodziewam się kilkukrotnie wyższego niż znamionowy silnika, później dodać kilka procent zapasu i w końcu wyjdzie jaki bezpiecznik zastosować. Nie podejmuje się tego obliczać w teorii bo jak wiadomo, gdzie kończy się teoria zaczyna praktyka.

              Co do kondensatora od początku był przewidywany do wygładzenia tętniącego przebiegu, przy małych silniczkach jest wręcz niezbędny ponieważ wyczuwalne jest tzw. "buczenie" 50Hz przy pracy. Jednak próby ( obciążeniowe) poczynione na gotowym mieszadle nie wykazały podobnego efektu więc kondzior został odrzucony (duży jest ).

              Comment

              • mgrzemow
                Member
                • 09-2004
                • 79

                No widzisz - niepotrzebnie się czepiam.

                Kondensator prawdopodobnie wydłużyłby żywotność silnika - no ale za jak silnik kosztuje 10zł to nie ma się czym przejmować...

                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgrzemow
                  No widzisz - niepotrzebnie się czepiam.

                  Kondensator prawdopodobnie wydłużyłby żywotność silnika - no ale za jak silnik kosztuje 10zł to nie ma się czym przejmować...

                  Spoko, nie ma sprawy, poczytaj o termometrach i sterownikach to jest dopiero temat.

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    Warka 7 : Jasne że pełne

                    Zasyp:
                    2,5 kg słodu pilneńskiego
                    2 kg słodu monachijskiego
                    Zacieranie:
                    53*C na 10 minut
                    65*C na 45 minut
                    73*C na 10 minut
                    po próbie jodowej podgrzanie do 78*C
                    Chmielenie godzinne: 0 minuta 50 gram szyszek marynki, 50 minuta 30gram szyszek lubelskiego.
                    Drożdże: gęstwa S-33 i US-56

                    Comment

                    • mark33
                      Idę po piwo do piwnicy.
                      • 04-2005
                      • 3283

                      Nowe mieszadło spisało się bardzo dobrze, pracuje cały czas (oprócz przerw) na wolniejszym biegu przy 8V zasilania. Temperatura silnika w normie jakieś 40*C, pracuje zaskakująco cicho ledwie mruczy
                      Attached Files

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        Warka 7 powoli kończy się studzić, po raz pierwszy zastosowałem szyszki chmielu, efekt wizualny bardzo ładny smakowy oceni się później. Problem był z fitracją szyszek po gotowaniu, tak bardzo przyzwyczaiłem sie do granulatu i opanowałem jego filtrację, że teraz łatwe w "obsłudze" szyszki dały mi się we znaki. Oczywiście wszystkie małe ''problemasy'' zostały na poczekaniu rozwiązane i jest OK.
                        Attached Files

                        Comment

                        • mark33
                          Idę po piwo do piwnicy.
                          • 04-2005
                          • 3283

                          Drożdżowe przygody - czyli początek zimy
                          Po wczorajszym warzeniu zadałem drożdże do brzeczki o temperaturze 22*C i zostawiłem całość do rana w kuchni, w piwnicy temperatura 14*C trochę zimnawo szczególne na start drożdży górnych.
                          Wszystko wydawało się być opanowane tylko zapomniałem zamknąć okno w kuchni i rano brzeczka zamiast piany miała kilka bąbelków i temperaturę 16*C.
                          Ogrzała się po kilku godzinach od zamknięcia okna, postawiona w ciepłym miejscu nad kaloryferem osiągając 19*C. Ponieważ ogrzewanie i mieszanie nie dało oczekiwanych efektów zrobiłem starter z saszetki S-04 i zadałem do fermentora.

                          Comment

                          • mark33
                            Idę po piwo do piwnicy.
                            • 04-2005
                            • 3283

                            Wyniki poczynań ratunkowych są bardzo ładne, zawsze podoba mi się piana podczas burzliwej fermentacji. Tym razem tytuł mini sesji zdjęciowej to "Życie na Marsie"
                            Attached Files

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              Padło kilka zapytań o mieszadło, więc kilka fotek powinno zobrazować sposób jego wykonania. Mocowanie łopat śmigła specjalnie dla draco112
                              Attached Files

                              Comment

                              • mark33
                                Idę po piwo do piwnicy.
                                • 04-2005
                                • 3283

                                Drugi koniec mieszadła z dedykacją dla Infam'a. Wbijana do rozgrzanej rurki stoczona nakrętka długości 11mm od rowerowej szczęki hamulcowej , nakrętka została zamrożona do wbijania, łatwo sobie wyobrazic co się stało po wyrównaniu temperatur. Sposób takiego montażu zagwarantował wymaganą osiowość zestawu. Oczywiście mieszadło kęci się w kierunku dokręcania osi a przeciwnym łatwo demontuje.
                                Attached Files
                                Last edited by mark33; 22-11-2005, 18:59.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎