Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar "Natoliński Szlachecki" rozpoczyna działalność!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maidenowiec
    Senior
    • 07-2004
    • 2287

    #31
    2 warka stała się faktem. Przetrzymanie na mrozie 3 baniaków 5-litrowych było dobrym pomysłem, gdyż wrząca brzeczka po ich dodaniu miała milutkie 23.1oC dzięki czemu po 9-krotnym przelaniu z wiadra do wiadra została od razu zaprzyjaźniona ze starterem.
    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

    Thou shallt not spilleth thy beer!

    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      #32
      Patrząc na elegancko wypoziomowaną wodę w zaworku, uznałem, że najwyższy czas na pomiar BLG. Spadł do 4,5 dzięki czemu zaraz zostanie zlane na cichą. Przy okazji sam siebie nastraszyłem, gdyż przy badaniu organoleptycznym zielonego piwa rozpoznałem z deka niestoutowe nutki smakowe. Z lekka kwaskowate. Kłóciło się to z bardzo przyjemnym i zdrowym zapachem. Dopiero po chwili przypomniało mi się, że przecież dorzuciłem tam też ekstraktu pszenicznego, by sprawdzić jak wpłynie na smak
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Maidenowiec
        Senior
        • 07-2004
        • 2287

        #33
        Ciekawe, byłem pewien, że drożdże już sobie darowały, otwieram poktywę, a tam gęsta warstwa drożdży gruba na jakiś centymetr. Nie ma jeszcze sensu zlewać na cichą?
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #34
          A jakie drożdże? Są przecież szczepy które po zakończeniu fermentacji spokojnie wylegują się na wierzchu brzeczki (właśnie stąd nazwa "górna fermentacja"). Powinieneś monitorować Blg. Jeśli nie spada, to wyparzoną łychą zbierz drożdże do słoika i zlewaj na cichą.

          Comment

          • Maidenowiec
            Senior
            • 07-2004
            • 2287

            #35
            Górnej, stouta majstruję. Są to Safale'y, jakoś nieszczególnie zależy mi na ich odzyskaniu i zajmowaniu lodówki. BLG spadło z nastawnego 12,5 do 4,5. W sumie racja, ale trochę mnie zaskoczyły gdyż poprzednie Munton'sa przy zlewaniu na cichą nie pozostawiły po sobie żadnego śladu na powierzchni brzeczki. Czyli mówisz, żeby zlewać na cichą?
            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

            Thou shallt not spilleth thy beer!

            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

            Comment

            • Twilight_Alehouse
              Chmielowisko.pl
              • 06-2004
              • 6310

              #36
              Poczekaj do jutra. Jeśli Blg nie spadnie a drożdże dalej będą się wylegiwać, to zlewaj. Blg mogło już osiągnąć wartość końcową.

              Comment

              • Maidenowiec
                Senior
                • 07-2004
                • 2287

                #37
                Sukces! Tak oto wygląda pierwsza warka po wlaniu do szkła http://img520.imageshack.us/img520/816/pokal3nn.jpg ! Czuję się jakbym co najmniej urodził
                Last edited by Maidenowiec; 23-01-2006, 21:09.
                Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                Thou shallt not spilleth thy beer!

                Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                Comment

                • Maidenowiec
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 2287

                  #38
                  Ech, z powodu sesji dopiero teraz zabrałem się za zlanie drugiej warki z cichej. W sumie postała 10 dni zamiast planowanych 7. I teraz nie wiem czy nie mam problemu, mianowicie na powierzchni piwa znajdowały się białe plamki. I nie wiem czy to pleśń, czy też pleśnią nie jest. Zapach był bardzo przyjemny, żadnych oznak zepsucia, smak tak samo. Plamki nie wyglądały też na konidia. Co ciekawe, po włożeniu rurki do dekantacji zniknęły o_O Wyglądało to tak: http://img493.imageshack.us/my.php?image=stout3xo.jpg Przepraszam za brak lepszego zdjęcia. Co o tym sądzicie? Czy jeżeli jest to pleśń to piwo podczas refermentacji w butelkach ma jakąś szansę na "wyzdrowienie"?

                  PS. Szlag mnie trafi z tym zaworkiem grawitacyjnym. Nie działa bydle, zobaczymy jak Browamator na reklamacje zareaguje. Przy okazji zaczął też przeciekać kurek.
                  Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                  Thou shallt not spilleth thy beer!

                  Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                  Comment

                  • Marusia
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 20211

                    #39
                    Spoko, to nie pleśń - to resztki fermentacji. Jakby spleśniało, to byś poczuł, reczę
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • Wielki_B
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 1968

                      #40
                      Te białe plamki, to tylko skupiska drobniutkich pęcherzyków CO2. A to że nie miałes czasu wcześniej zabutelkować zrobiło tylko dobrze Twojemu piwu.
                      Ja butelkuję dopiero po całkowitym sklarowaniu się piwa, co nieraz oznacza, że od uwarzenia mija miesiąc, czasami półtora.
                      Tylko że ja jadę na 10 fermentorów

                      Comment

                      • Maidenowiec
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 2287

                        #41
                        Kamień spadł mi z serca. Czyli może jeszcze z tego wyjść dobre piwo Ile radzicie przetrzymać w temperaturze pokojowej zanim zniosę je do piwnicy?
                        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                        Thou shallt not spilleth thy beer!

                        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #42
                          Ja trzymam 3 dni, czasem nawet tydzień, jak zapomnę znieść, byle temperatura pokojowa nie oznaczała 30 stopni
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • Wielki_B
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 1968

                            #43
                            Pomijając to, że "moim zdaniem" (te dwa wyrazy są ekstra dla Marudy ) fermentujące brzeczki w większości powinny unikać temperatur "pokojowych", uważam że powinieneś to od razu zanieść do piwnicy.

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #44
                              No widzisz, trochę polskiego się poucz, bo "moim zdaniem" i "uważam, że" wychodzi na jedno, dałeś dwa grzyby w barszcz

                              A tak w ogóle - oczywiście, można znieść odrazu do piwnicy, po prostu będzie się dłużej nagazowywało. Jak długo? W zalezności od temperatury w piwnicy. Zatem jestem za opcją paru dni w temperaturze pokojowej
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              • Wielki_B
                                Senior
                                • 02-2005
                                • 1968

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                                No widzisz, trochę polskiego się poucz, bo "moim zdaniem" i "uważam, że" wychodzi na jedno, dałeś dwa grzyby w barszcz
                                Troche Ci kolego Midenowcu zaśmiecimy temat (przez tę Marudę ). - Ona uwielbia mnie wkurzać...
                                Droga koleżanko, "moim zdaniem" dotyczyło pierwszej części zdania, a więc fermentacji w temperaturach "pokojowych" i, zgodnie z treścią w nawiasie, skierowane było jedynie do Ciebie.
                                Natomiast "uważam że" było skierowane do kolegi Maidenowca i dotyczyło meritum, czyli tego, kiedy powinien zanieść zabutelkowane piwo do piwnicy.

                                Uwielbiam Marudo Twoją nieodpartą chęć dokopania mi przy wszelkiej, nawet wyimaginowanej okazji!

                                PS. I Ty i kolega Maidenowiec powinniście szybciej swoje warki lokować w piwnicy
                                Wiecznie żył nie będę...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎