Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nowy Browar Amatorski na Ursynowskim Grabownie Bardzo Ambitny

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • coder
    Senior
    • 10-2006
    • 1347

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kosta72 Wyświetlenie odpowiedzi
    Mam pytanie do większości co robicie byu sie 20l garnek szybciej zagotował ?? doprowadzenie do wrzątku 20 l zajmuje mi ok 45min.

    I w jaki sposob mozna pzrechowywać drożdze i jak długo i które te z buyżliwej fermentacji czy te z cichej
    1. Zapewne w ten upał to odfermentuje Ci długo przed sobotą, ale na początek to faktycznie możesz przetrzymac pełny tydzień.

    2. Aby szybciej zagotować wodę lub słodką brzeczkę kup dużą elektryczną grzałkę zanurzeniową i włóż go gara.

    3. Przechowywanie drożdży to temat-rzeka. Ja pobieram drożdże po cichej do strzykawki jednorazowej, zatykam iglą (wszystko sterylne) i przechowuję w lodówce w ok. 1-2*C. Można tak przechowywać tydzień-dwa-trzy, ale nawet i po miesiącach mogą zastartować. Dłużej to w glicerynie - poszukaj o tym na forum.

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #47
      Trzymam w słojach pod warstwa piwa, lub przeplukuje wodą jak nie zapomnę - co jakiś czas. S-23 stoją tak od stycznia i narazie nie czuje oznak psucia.

      Słoików nawet nie zakręcam.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • kosta72
        Member
        • 04-2007
        • 40

        #48
        IPA - c.d.

        Przelalem dziś na cichą Piwko zaczyna sie klarowac i pachnie ladnie ku mojemu zdziwieniu odfermentowało do 2,5 BLG tylko załuje ze byłem spijący by sprawdzic początkowe BLG ale trudno przyjmuje ze 12. cho piwko jest dośc mocne teraz 2 tygodnie do czasu butelkowania

        Comment

        • kosta72
          Member
          • 04-2007
          • 40

          #49
          fermentacje cicha - pytanie

          Mam problem poniewaz pzred cichą BLG mi zeszło na 2,5 i jak długho mam trzymac ja podczas cichej tym bardzjej ze chmiele na zimno i tam ciągle chmiel nie opadł na dno czy jest mozliwe zejcie do 0 BLG ??

          Pozdrawian
          Last edited by kosta72; 04-06-2007, 14:44.

          Comment

          • coder
            Senior
            • 10-2006
            • 1347

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kosta72 Wyświetlenie odpowiedzi
            Mam problem poniewaz pzred cichą BLG mi zeszło na 2,5 i jak długho mam trzymac ja podczas cichej tym bardzjej ze chmiele na zimno i tam ciągle chmiel nie opadł na dno czy jest mozliwe zejcie do 0 BLG ??
            A w czym problem, jak tak ładnie odfermentowało, to się ciesz. Na cichej odfermentowuje zwykle niewiele, 0.1 - 0.5 Blg. Do 0 na pewno nie zejdzie, każda brzeczka zawiera cukry niestrawne dla drożdży, max. fermentowalność wynosi 80%, czyli z 12 Blg można zejść max do 2.4.
            I sprawdź areometr, ile wskazuje na czystej wodzie (powinien 0).

            Comment

            • kosta72
              Member
              • 04-2007
              • 40

              #51
              na wieshu pływaja jakieś syfy z zimnego chmielenia czy zebrac to łyżką ?

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kosta72 Wyświetlenie odpowiedzi
                na wieshu pływaja jakieś syfy z zimnego chmielenia czy zebrac to łyżką ?
                Nie, najwyżej tuż przez rozlewem, dla ułatwienia dekantacji. A w ogóle to nie otwieraj fermentora na cichej, ma być szczelnie zamkniety, bez dostępu powietrza.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎