Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

W zamkowym browarku Camelot u Pendragona

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gabe
    Senior
    • 03-2010
    • 405

    #91
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
    Taki miałem pierwotny plan ale czytając starsze wskazówki zrozumiałem, że do granulatu też należy zastosować siatkę / pończochę. No to już nie wiem kogo słuchać
    Ja też chmieliłem granulatem w siateczce, ale gdzieś mi zaginęła jedna i zacząłem bez. Później sobie zdałem sprawę, że przez noc, kiedy brzeczka się chłodzi, nadal ma w środku chmiel, skutkiem czego piwo wyszło bardzo gorzkie... Następnym razem muszę filtrować gorącą brzeczkę przed chłodzeniem, albo wrócić do chmielenia w woreczkach, i nie wiem co lepsze...

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gabe Wyświetlenie odpowiedzi
      i nie wiem co lepsze...
      kupić chłodnicę.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • mareks
        Senior
        • 05-2002
        • 1939

        #93
        Można też dekantować gorącą brzeczkę znad osadu gorącego i chmielu i chłodzić w fermentorze.

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #94
          No to Saflagery W-34/70 przygotowane do uwodnienia. Ciekawe kiedy ruszą.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • dreads
            Basowy
            • 09-2009
            • 520

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
            Zamiast 20 wyszło mi 17 litrów, więc myślę że mimo pończoch (dwie porcje Marynki w różnym czasie) i siateczki (Lubelski), chmielenie będzie w sam raz?
            Myślę, że będzie i tak zdecydowanie mocniej chmielone niż polskie piwa przemysłowe nie wiem, gdzie kupowałeś zestaw, ale podejrzewam, że chmielu dali wystarczająco dużo. Ja tam akurat w kwestii chmielenia mam podobne podejście jak kolega kopyr - im więcej tym lepiej dlatego właśnie skaszaniłem sobie pszenicę w tym roku... Na przyszłość jednak radzę jak jacer - wyciep te siateczki!

            Co do drożdży W 34/70 - ja robiłem z 1/3 saszetki starter i po ok 10 godzinach żarły aż miło - prawdziwe potwory nie spodziewałem się czegoś takiego po dolniakach. Bardzo lubię te drożdże z jeszcze jednego powodu - nawet w górnych granicach dolnej fermentacji (13-14 stopni) pozostawiały bardzo czyste smaki.

            Comment

            • Pendragon
              Senior
              • 03-2006
              • 13949

              #96
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dreads Wyświetlenie odpowiedzi
              Myślę, że będzie i tak zdecydowanie mocniej chmielone niż polskie piwa przemysłowe nie wiem, gdzie kupowałeś zestaw, ale podejrzewam, że chmielu dali wystarczająco dużo.
              Tym razem dałem zarobić naszym adminom, tj. CP.
              40 gram Marynki i 25 Lubelskiego.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dreads Wyświetlenie odpowiedzi
              Na przyszłość jednak radzę jak jacer - wyciep te siateczki!
              Pończochy też?

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dreads Wyświetlenie odpowiedzi
              Co do drożdży W 34/70 - ja robiłem z 1/3 saszetki starter i po ok 10 godzinach żarły aż miło - prawdziwe potwory
              W celach poznawczych pilsa niemieckiego chcę zobić na S-23. Pojechałbym też na tych 34/70, no ale najpierw chcę popróbować tego i owego i wyrobić sobie zdanie

              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

              Comment

              • leona
                PremiumUżytkownik
                • 07-2009
                • 5853

                #97
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                Pończochy też?
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                W celach poznawczych .....o ale najpierw chcę popróbować tego i owego i wyrobić sobie zdanie
                Takiej tylko manipulacji postem dokonałem

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gabe Wyświetlenie odpowiedzi
                  Ja też chmieliłem granulatem w siateczce, ale gdzieś mi zaginęła jedna i zacząłem bez. Później sobie zdałem sprawę, że przez noc, kiedy brzeczka się chłodzi, nadal ma w środku chmiel, skutkiem czego piwo wyszło bardzo gorzkie... Następnym razem muszę filtrować gorącą brzeczkę przed chłodzeniem, albo wrócić do chmielenia w woreczkach, i nie wiem co lepsze...
                  Bez przesady. Goryczka tworzy sie gdy temperatura wynosi 95st.C. i wiecej, natomiast przy chłodzeniu powietrznym, chmieląc na smak, dodawaj chmiel na koniec gotowania, a nie 30 minut przed.

                  Comment

                  • dreads
                    Basowy
                    • 09-2009
                    • 520

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi

                    Pończochy też?
                    Chcesz nosić nachmielone pończochy?

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      Pojawiły się pierwsze oznaki spienienia, niczym w polskim koncerniaku minutę po nalaniu do szklanki, więc wyniosłem do piwnicy. Temperatura powietrza 11,5. Następna inspekcja rano, jeszcze przed śniadaniem

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Pendragon
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 13949

                        Fermentacja w nocy ruszyła i jest już całkiem niezła pianka, trochę krzywa, bo więcej jest jej po jednej stronie, jakby podłoga była mocno krzywa. Termometr na fermentorze wskazuje 13,5 czyli w normie, chociaż liczyłem na 1-2 stopnie mniej, no ale jeszcze w tym tygodniu ma się ochłodzić. Nie tylko piana mi się podoba ale i zapach

                        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                        Comment

                        • fidoangel
                          Senior
                          • 07-2005
                          • 3489

                          Lubię czytać jak sie młodzież ekscytuje przy pierwszych warkach. To takie ożywcze i optymistyczne.
                          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            Cichoj tam, to taka forma pamiętnika

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • Pendragon
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 13949

                              Dziś robię Pilsa niemieckiego. Ostatni moment by zdecydować czy sypać granulat chmielowy do pończoch, czy nie sypać

                              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                nie sypaaaać do pończoch!!!

                                A ile tego chmielu i jaki?
                                Last edited by jacer; 16-02-2011, 16:17.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎