Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Nowym Dworze Gdańskim (Tiegenhof)?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #31
    Mam gdzieś w domu (NDG) płytę ze zdjeciami starego Nowego Dworu Gd. Po świętach zamieszczę tu kilka fotek browaru.
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • Stolp
      Senior
      • 06-2002
      • 492

      #33
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
      Raczej nie działał. Fakt sporządzenia bilansu otwarcia nie oznaczał, że browar miał być czynny, tylko że dokonywano wyceny majątku dla celów księgowych. Wrocławskie browary mają powojenne bilanse otwarcia mimo ich całkowitego zniszczenia (wartość zabudowań - 1 zł)...
      Jak napisałem już wcześniej w archiwum w Malborku są: bilans otwarcia Państwowego Browaru w Nowym Dworze na dzień 3 lipca 1946 r. i bilans otwarcia N I E C Z Y N N E G O Browaru w Nowym Dworze na 1947 r. co wskazywałoby, że w roku 1946 (przynajmniej w pierwszej połowie) browar jeszcze funkcjonował. Poza tym wspomina o nic jako działającym chyba: broszura "Z dziejów browarów Gdańska i Pomorza". W każdym razie dopóki nikt nie sprawdzi w archiwum lub nie trafi na jakichś dawnych pracowników nic nie będzie wiadomo na 100 %.
      Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
      Szukam
      e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
      https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #34
        To że browar był czynny nie zawsze oznaczało że była prowadzona produkcja. Mógł pełnić rolę rozlewni piwa, hurtowni, mogła działać tylko słodownia itp.

        Comment

        • machandel
          Member
          • 02-2005
          • 37

          #35
          Słuchajcie!
          Stolp może mieć rację! Możliwa była próba otwarcia tego browaru, ale może z jakiś powodów z niej zrezygnowano. Brak niezbitych dowodów nie oznacza, ze tak nie mogło być. Niestety, o tyle jak ja pamiętam z dzieciństwa, to tam była rozlewnia wody mineralnej i orenżady. Ale kto wie? Więc do Krzysia i Marcina, przedstawiajcie dowody, a nie własne domysły. Bo jednak Stolp je przedstawił, choć niewiele wnoszące, ale dające jakiś ślad. Więc jeśli je chcecie obalać, to musicie się bardziej postarać.

          Comment

          • huanghua
            Senior
            • 10-2005
            • 1910

            #36
            ... a ja wyciągnę od starych autochtonów informacje "z pierwszej ręki". Odpowiedz dam jednak po weekendzie
            W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

            Comment

            • Marcin76
              Senior
              • 11-2005
              • 235

              #37
              Nie twierdze, że browar nie produkował po wojnie piwa, lecz to, że był czynny nie oznacza, że była prowadzona produkcja piwa. Jest on u mnie wśród kilku browarów, do których nie mam pewności czy była w nich prowadzona produkcja po wyzwoleniu.

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #38
                Może niewiele wniesie ta wiadomość o działalności browaru w Nowym Dworze Gdańskim, ale znalazłem taki zapisek; Bierbrauerei Tiegenhof zatrudniał w latach 1939-1945 więźniów KL Stutthof, z obozu zlokalizowanego niedaleko Gdańska.

                Comment

                • AdamP
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 111

                  #39
                  Podczas wizyty w archiwum malborskim nie za bardzo interesowałem sie browarem w Nowym Dworze Gdańskim, interesowały mnie inne browary. Ale przeglądając notatki zobaczyłem, że jednak coś wynotowałem, niestety niewiele.
                  Brauerei Gebruder Stobbe K.G. na skutek działan wojennych został zniszczony prawie w 90 %. Browar oczywiście przejeło państwo i znajdowqł się on pod zarządem browaru elbląskiego. Zachowało sie niewiele z wyposażenia: kocioł zacierny (83hl.), kocioł warzelany (41 hl.), 12 tanków i 5 kuf. W browarze urządzono rozlewnię piwa. Ostatnim włascicielem w księgach wieczystych był kupiec Hermann Stobbe zamieszkały w NDG. Zabudowania browaru obejmowały 5 parceli. Dom mieszkalny został rozebrany. W 1957 r. zabudowania przekazano Gminne Spółdzielni "Samopomoc Chłoska" razem z urządzeniami i koniem o imieniu Bystry.
                  To tyle. W archiwum jest oczywiście więcej...

                  Comment

                  • machandel
                    Member
                    • 02-2005
                    • 37

                    #40
                    A możesz podać jeszcze datę tego raportu z archiwum z którego zrobiłeś notatki? I może jakieś dokładniejsze namiary pozycji tych dokumentów w tym achiwum? Bo to, co znalazłeś, to rzeczywiście są ciekawe informacje. Chętnie także sam chcę więcej się na ten temat dowiedzieć i chętnie skorzystam z twojej już "udeptanej ścieżki". I każda twoja wskazówka ułatwi mi znalezienie tego materiału w tym archiwum. I dziękuję za te informacje, które tu podałeś...

                    Comment

                    • machandel
                      Member
                      • 02-2005
                      • 37

                      #41
                      Także podziękowania dla Leonpraga za wniesiony wkład do naszego forum.

                      Comment

                      • Stolp
                        Senior
                        • 06-2002
                        • 492

                        #42
                        Tak więc wychodzi na to, że browar jednak po wojnie już nie produkował. Znalazłem wreszcie informację z broszury "Z dziejów browarów Gdańska i Pomorza" i w przeciwieństwie do tego co pisałem wcześniej (starość nie radość - skleroza daje znać o sobie ) o funkcjonowaniu browaru po wojnie, tam również jest informacja, że "...w wyniku działań wojennych wiosną 1945 roku został spalony [browar]. Ocalałe urządzenia przekazano w 1945 roku browarowi w Kościerzynie."
                        Co do dokumentów nt. browaru po wojnie, znajdujących się w archiwum w Malborku to w poście:

                        podałem dokładny adres do ich spisu wraz z sygnaturami. W samym poście wypisałem tylko dwa, ale pod podanym przeze mnie adresem:

                        jest ich więcej.
                        Oczywiście, jeżeli chodzi o dokumenty sprzed 1945 r., to AdamP poda nam zapewne dodatkowe informacje. Moje dotyczą jedynie okresu powojennego.
                        Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                        Szukam
                        e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                        https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                        Comment

                        • AdamP
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 111

                          #43
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stolp
                          Oczywiście, jeżeli chodzi o dokumenty sprzed 1945 r., to AdamP poda nam zapewne dodatkowe informacje. Moje dotyczą jedynie okresu powojennego.
                          Nie poda, nie poda Jak pisałem nie interesuję się NDG. To co napisałem we wcześniejszym poście pochodzi ze zbioru dokumentów Elbląskich Zakładów PIwowarskich po 1945r., a o "waszym" browarze było w tym co przeglądałem niejako przy okazji. Różnego rodzaje bilanse i protokoły otwarcia lub zamknięcia powstałe tuż po 1945r. zawierają z reguły szereg ciekawych informacji, m.in. b. precyzyjne inwentaryzacje zachowanego wyposażenia i budynków wraz z ich wyceną, wypisy i wyrysy z przedwojennego rejestru gruntów - stąd moja informacja nt. ostatniego właściciela browaru.

                          Comment

                          • Stolp
                            Senior
                            • 06-2002
                            • 492

                            #44
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP
                            Nie poda, nie poda
                            A to szkoda , ale na miejscu na pewno pomogą w poszukiwaniach. Trzeba tylko mieć spreecyzowane czego się szuka
                            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                            Szukam
                            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                            Comment

                            • machandel
                              Member
                              • 02-2005
                              • 37

                              #45
                              Drugi browar w Nowym Dworze Gdańskim

                              Znalazłem kopię starej fotografii browaru Jakoba Hamm'a, drugiego browaru, jaki znajdował się w Nowym Dworze Gdańskim przed wojną. Budynek ten nadal stoi na dzisiejszej ul. Sikorskiego i funkcjonuje jako budynek mieszkalny. Budynek produkcyjny znajdujący się za budynkiem ze zdjęcia, w którym warzono piwo, także się zachował. Gdy browar zamknął swoje podwoje, powstała tam olejarnia. A po wojnie były tam prawdopodobnie magazyny zielarskie. Dzisiejsza funkcja tego budynku nie jest mi znana.
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎