Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Papier i drewno - "piwne" wynalazki.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    Papier i drewno - "piwne" wynalazki.

    Przegladając roczniki Przeglądu Piwowarsko Słodowniczego znalazłem takie oto ciekawostki.

    W numerze datowanym na grudzień 1936 czytamy:

    "KORKI Z DRZEWA. Według wynalazku Fryderyka Marxena z Berlina produkuje się obecnie w Niemczech zamknięcia butelkowe z drzewa topolowego i osikowego. Korki powyższe uzyskują elastyczność wskutek specjalnego nacięcia. Wysoką wytrzymałość wobec kwasów, niełamliwość, niską cenę i higjeniczność należy zapisać na dobro korków z drzewa. Poza tem jest dodatnią stroną korków to, ze nie udzielają napojom posmaku korkowego".

    Druga informacja pochodzi z numeru datowanego na styczeń/luty 1937:

    " PIWO W BUTELKACH PAPIEROWYCH. Po rozpowszechnieniu się w St. Zjednocz. puszek blaszanych do piwa, które także na rynku angielskim coraz więcej się zaprowadzają, przeprowadza się w Anglii doświadczenia, celem wprowadzenia na rynek butelki papierowej do piwa. Na londyńskiej wystawie maszyn browarnianych ukazały się już butelki papierowe, które wytrzymują wysokie ciśnienie, są nieprzemakalne, a także nadają się do pasteuryzacji."

    Czy ktoś z Forumowiczów wie, jakie były dalsze losy tych "nowinek" technicznych? Czy podobne próby były przeprowadzane przez polskie browary?

    Wiem, że drewniane korki stosował właściciel browaru w Szczyrzycu, Eugeniusz Czerny, do zamykania swoich dwu i półlitrowych termosyfonów. Papierowej butelki nie widziałem, ale mam w kolekcji kubek do piwa, pochodzący z Browaru Zamkowego w Cieszynie, wykonany rzeczywiście z papieru..

    Ostatnia uwaga - obie notatki cytowałem dokładnie, zachowując oryginalną pisownię.
    sj
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    #2
    Witam!
    Jeśli chodzi o korki z drewna i papierowe butelki to spotkałem się tylko z tymi artykułami w „ Przeglądzie Piwowarsko-Słodowniczym ”. Słyszałem natomiast historię o puszkach do piwa. Pojawiły się ponoć w Polsce w 1939 roku razem z Wehrmachtem. Prawdopodobnie niektóre browary w Niemczech zaczęły puszkować piwo przed 1939 rokiem i dotarło ono razem z armią niemiecką. U nas chyba to się nie przyjęło, a przynajmniej nie spotkałem się z żadnymi dokumentami i informacjami na ten temat.

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎