Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Sobótka

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • rohozecky
    PremiumUżytkownik
    • 11-2008
    • 1837

    #16
    W Świdnicy to się może w tych latach pasjonowali perspektywą wojny o Szlezwik co najwyżej
    ... a poza tym twierdzę, że SAB Miller winien zostać zniszczony.

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2543

      #17
      Ponieważ Krzysiu był kiedyś tak miły i podesłał mi kopię broszurki z 1908 roku, mogę potwierdzić jego dane. Ernst Freiherr von Lüttwitz w 1912 roku zakupił byłe dobra klasztorne i zbudował w 1817 roku niedaleko zamku pierwszy na Śląsku browar produkujący piwo metodą bawarską. Był to okres, kiedy piwa z Bawarii dopiero zaczynały być sławne, jak wiemy we Wrocławiu uwarzono podobne piwa dopiero w latach 30stych XIX wieku. Udało mi się też wyjaśnić skąd wziął się w ogóle pomysł warzenia takiego piwa w Sobótce. Otóż von Lüttwitz w 1797 roku został dyrektorem okręgu Wassertrüdingen, niewielkiej miejscowości w środkowej Frankonii, gdzie po raz pierwszy zetknął się z piwem dolnej fermentacji, zwanym również piwem bawarskim. Musiało mu zasmakować i pewnie mu go brakowało, skoro w pięć lat po powrocie na Śląsk sprowadził stamtąd fachowców i zbudował browar. Jak informuje broszurka: „… wielki granitowy blok w parku zamkowym, do dziś (1908 rok) wskazuje miejsce, w którym znajdował się młyn słodowy.“
      Nowy browar powstał w innym miejscu. Budowę rozpoczęto w 1858 roku, produkcja ruszyła pod koniec roku 1859. Sprzedano 800 hl piwa, natomiast w roku następnym już 4200 hl.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • slavoy
        Senior
        • 10-2001
        • 5052

        #18
        Przypadkiem znalazłem krótki materiał filmowy ukazujący browar w Sobótce jeszcze za życia. Oczywiście musiał się w nim znaleść błąd daty założenia opisany powyżej.
        Dick Laurent is dead.

        Comment

        • wasyll
          Senior
          • 09-2008
          • 1823

          #19
          Byłem w browarze w zeszłym roku, wierzyć się nie chce, że jeszcze 15 lat temu wszystko funkcjonowało i było w stanie, jak jest to pokazane na nagraniu. Te piwnice to teraz taka ruina, że aż strach się tam pchać. O górze nie wspominając
          www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

          Comment

          • abernacka
            Senior
            • 12-2003
            • 10838

            #20
            Aktualny stan browaru: http://piwnyturysta.wordpress.com/20...rce/#more-2916
            Piwna turystyka według abernackiego

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎