Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Jana Kleina "Na Pohulance" we Lwowie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • seba_gliwice
    Senior
    • 10-2003
    • 374

    Browar Jana Kleina "Na Pohulance" we Lwowie

    Witam,

    W istniejących już wątkach nie znalazłem (lub nie udało mi się znaleźć) żadnych informacji, dlatego bardzo proszę o pomoc w potwierdzeniu okresu działalności browaru Jana Kleina “Na Pohulance” we Lwowie. Spis Friedricha wspomina jedynie dwie daty/nazwiska:

    Browar Parowy, Johann Klein 1862-
    Browar Parowy, Georg i Robert Klein -1906

    i z wiadomych powodów nie ufam zbytnio tym informacjom ...

    - jaki jest rzeczywisty okres działalności tego browaru?
    - jakie nazwiska właścicieli lub/i dzierżawców są z nim związane i w jakich okresach?
    - czy Johann i Jan to ta sama osoba?
    - czy browar ten miał cokolwiek wspólnego z innym lwowskim browarem „Lwowskie Towarzystwo Akcyjne”?
    - proszę wszelkie inne dane dot. tego browaru,

    Za wszelką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #2
    Browar Jana Kleina "Na Pohulance" we Lwowie

    Żeton piwny Kleina o nominale 1 litra.
    Attached Files
    sj

    Comment

    • seba_gliwice
      Senior
      • 10-2003
      • 374

      #3
      Witam ponownie,

      Od czasu, gdy zamieściłem tutaj moje pytanie podjąłem własną kwerendę. Ze względu na organiczenia czasowe skupiłem się na materiałach źródłowych, zdygitalizowanych w bibliotekach cyfrowych. Okazało się, że przy zdecydowanej konsekwencji spokojnie to starczyło. Poniżej dzielę się więc tym, co udało mi się ustalić.

      Pohulanka to znana dzielnica wypoczynkowa, położona na zalesionych południowo-wschodnich rogatkach Lwowa. W 1810 roku tereny te zakupił Franciszek Węgliński, znany z humoru i obrotności mecenas lwowski. Nadał im wówczas nazwę Pohulanka, a sąsiadujący z nią las - Lasek Węgliński i wybudował tutaj swoją letnią rezydencję z wytwornym ogrodem i stawkiem, w której podejmował śmietankę lwowskiego towarzystwa.

      W 1821 roku Pohulankę nabył od Węglińskiego restaurator Jan Diestl, urządzając tam piwiarnię i ogród publiczny, licznie i chętnie odwiedzany przez Lwowian. W końcu w 1848 roku Pohulanka przeszła na własność Jana Kleina. Wyburzył on dotychczasowe budynki na wzgórzu, a w dolinie, w miejscu osuszonego stawu wybudował budynek mieszkalny i znany browar (1848).

      Jan Klein zmarł w połowie lat 80. XIX wieku i wówczas browar przeszedł na własność spadkobierców - początkowo Jerzego i Roberta Kleinów, jednak już w latach 90. XIX wieku zarządzał nim samodzielnie Robert Klein. Mimo to, w okresie tym zakład działał pod dawną, tradycyjną nazwą „Browar Jana Kleina”.

      Około 1896 roku browar Kleina wszedł w skład nowopowstałej lwowskiej spółki browarnianej - początkowo „Lilienfeld i Spółka”, niedługo później, pod koniec XIX wieku, „Lwowskie Towarzystwo Akcyjne Browarów”. Mimo to, aż do wybuchu I wojny światowej często funkcjonował w spisach nadal jako „Browar Kleina”. Zakład ten, jako filialny, funkcjonował w ramach „Lwowskiego Towarzystwa Akcyjnego Browarów” co najmniej do połowy lat 30. XX wieku, produkując słynne lwowskie piwo marcowe.

      Comment

      • seba_gliwice
        Senior
        • 10-2003
        • 374

        #4
        Na etykiecie widnieje data założenia browaru jako 1848 rok. Poza tym napis na wstędze „Viribus Unitis” oznacza „Wspólnymi Siłami”. To łacińskie hasło było dewizą monarchii austro-węgierskiej, oznaczającą jedność i wspólnotę interesów narodów zgromadzonych wokół tronu najjaśniejszego pana.
        Attached Files

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Do października 1898 roku funkcję mistrza piwowarskiego w browarze na Pohulance pełnił Jan Paweł Dworski.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2542

            #6
            Produkcja piwa w roku 1898 wyniosła 25.380 hl.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #7
              O browarze Kleina zainteresowani będą mogli niedługo poczytać w przygotowywanej przeze mnie do druku książce '"Pijcie tylko piwo lwowskie. Browary we Lwowie 1840-1939." Mam nadzieję, że książka ukaże się jeszcze w tym roku, a najpóźniej na giełdę warszawską w styczniu 2017.
              sj

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #8
                Oczywiście kupię gdy tylko się ukaże.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
                  O browarze Kleina zainteresowani będą mogli niedługo poczytać w przygotowywanej przeze mnie do druku książce '"Pijcie tylko piwo lwowskie. Browary we Lwowie 1840-1939." Mam nadzieję, że książka ukaże się jeszcze w tym roku, a najpóźniej na giełdę warszawską w styczniu 2017.
                  Wiem że o tym okresie informacje są bardzo szczątkowe i dotyczące jedynie browaru LTAB ale myślę że górną granicę opracowania warto było by przesunąć roku 1945 tzn do pełnego i ostatecznego przejęcia browaru przez Sowietów.
                  Tak czy siak gratuluję kolejnej książki i z pewnością chętnie kupię
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • Kałusz
                    Senior
                    • 02-2002
                    • 302

                    #10
                    Książka kończy się właściwie na 1944 roku, czyli zdobyciu Lwowa przez Sowietów. Oprócz LTAB dokładnie opisane są browary Penziasa, Schmelkesa, Domsa, Kisełki, Kleina i Grunda w Lesienicach, a z browarów z połowy XIX wieku - wspomniane są zakłady Brunnera, Prochaski, Hubnera, Plodera, Kiczelasa, Jurkiewicza. Mam nadzieję, że książka będzie się podobała. Ostatni rozdział to wierszyki reklamujące piwo lwowskie, zacytuję jeden z nich:

                    Pijmy piwo lwowskie, póki nie pomrzemy.
                    W niebie piwa nie będzie, pić go nie będziemy!
                    sj

                    Comment

                    • Marecki384
                      Junior
                      • 04-2011
                      • 9

                      #11
                      Kurcze ludziska pomyślcie co by było jakby Lwów był w Polsce.
                      Jakby Polska była w pełni niepodległa od 1945 to mielibyśmy Lwów , Brześć ,Grodno oraz Królewiec.
                      Ziemie Zachodnie jak teraz.
                      Ale o piwie.
                      Mam Encyklopedie Piłkarską Fuji Lwów Wilno i z tego co zauważyłem reklamy były już przed wojną a konkretnie Lwowskie Piwo Eksportowe

                      Comment

                      • Kałusz
                        Senior
                        • 02-2002
                        • 302

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marecki384 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mam Encyklopedie Piłkarską Fuji Lwów Wilno i z tego co zauważyłem reklamy były już przed wojną a konkretnie Lwowskie Piwo Eksportowe
                        Mógłbyś zamieścić skan tej reklamy, albo podesłać mi mailem: stryj1@gmail.com ? Z góry dziękuję.

                        A moja książka o piwie i browarach we Lwowie co prawda jest już skończona, ale ukaże się we wrześniu, niestety nie udało mi się zdążyć na warszawską giełdę Na razie powstaje projekt graficzny, na szczęście znalazł się sponsor, więc książka na pewno będzie.
                        sj

                        Comment

                        • Cooper
                          Senior
                          • 11-2002
                          • 6055

                          #13
                          Przecież reklam piwa lwowskiego eksportowego było mnóstwo. Nie wiem co w tym szczególnego.
                          Zresztą wątek jest nie o browarze LTAB ale konkurencyjnym, mniejszym - Browarze Kleina. To już z niego reklamy mogą być ciekawsze. Ich za bardzo nie kojarzę ale nie mam takiego dobrego rozeznania jak kol. Kałusz i pewnie też jakieś, mniej liczne, są.
                          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                          Comment

                          • Marecki384
                            Junior
                            • 04-2011
                            • 9

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
                            Mógłbyś zamieścić skan tej reklamy, albo podesłać mi mailem: stryj1@gmail.com ? Z góry dziękuję.

                            A moja książka o piwie i browarach we Lwowie co prawda jest już skończona, ale ukaże się we wrześniu, niestety nie udało mi się zdążyć na warszawską giełdę Na razie powstaje projekt graficzny, na szczęście znalazł się sponsor, więc książka na pewno będzie.
                            Wstyd się przyznać ale nie wiem jak to sie robi

                            Comment

                            • Kałusz
                              Senior
                              • 02-2002
                              • 302

                              #15
                              O browarze Jana Kleina - oraz innych producentach piwa ze Lwowa - już niedługo będzie można przeczytać w przygotowywanej właśnie książce, której okładkę prezentuję poniżej
                              Attached Files
                              sj

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎