Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nieistniejące browary okolic Lwówka Śląskiego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zoska495
    Junior
    • 12-2010
    • 1

    Nieistniejące browary okolic Lwówka Śląskiego

    Witam, chciałabym zebrać wiadomości na temat nieistniejących browarów z okolic Lwówka Śląskiego. Kolega mnie zaraził birofilstwem. Jak na razie mam kilka butelek z okolic Lwówka, ale zainteresowała mnie historia ostatniego nabytku, czyli butelki z Gryfowa Śląskiego- okazuje się, że były w tym miasteczku, aż dwa browary... Okazało się też, że browary były między innymi także w : Lubomierzu, Pilichowicach, Pielgrzymce, Stankowicach, Pławnej i Uboczu. Może ktoś z Państwa mógłby mi opisać jakieś ciekawostki na ten temat?
  • genjuro
    Member
    • 07-2009
    • 70

    #2
    Jeśli dobrze poszukać to i w Rząsinach był niegdyś browar.

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2542

      #3
      W Gryfowie Śląskim byłem kilka razy, ale w architekturze miasta nie znalazłem nic, co by przypominało browar. Okazuje się, że browary były malutkie i mieściły się w budynkach mieszkalnych, lub ewentualnie na ich zapleczu. Browar miejski, czyli Stadtbrauerei, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego pod numerem 56. Dojazd do części produkcyjnej znajdował się prawdopodobnie od dzisiejszej ulicy Grodzkiej nr. 2. Założono go w 1824 roku, o jego wielkości świadczy niska cena zaledwie 36.600 marek, którą zapłacił w 1902 roku piwowar Robert Barde, dotychczasowy dzierżawca. W czasie pierwszej wojny światowej zakład został wykupiony przez browar zamkowy w Pobiednej (Schlossbrauerei Meffersdorf) i zawiesił produkcję. Koło roku 1930 uruchomił go ponownie piwowar Heinrich Schön i warzył w nim piwa lekkie górnej fermentacji, które sprzedawał bezpośrednio po zakończeniu głównej fermentacji. Browar nie posiadał własnej słodowni, ani leżakowni, napędzany był silnikami elektrycznymi. Kadż warzelna miała pojemność 12,5 hl, sam właściciel określał możliwości produkcyjne na 1000 hl piwa młodego rocznie. W pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej w browarze funkcjonowała rozlewnia piwa z browaru w Lwówku Śląskim. Z rozlewni zrezygnowano jednak już koło 1950 roku, ponieważ urządzenia do rozlewu były przestarzałe i zużyte.
      Drugi browar w Gryfowie został już w 1907 roku wykupiony przez browar w Lwówku i zamknięty.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎