Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jadów (pow. Wołomin, woj. mazowieckie)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    Jadów (pow. Wołomin, woj. mazowieckie)

    W Jadowie znajduje się (krótka bo krótka, ale jest) ulica Browarna. Przy niej, w gęstych chaszczach, znajdują się ruiny budynku, który kilkadziesiąt lat temu mógł być browarem, choć niczego takiego nie da się wywnioskować po obecnych pozostałościach - są to 2 i pół ściany z dziurami po oknach. Budynek był co najmniej piętrowy i murowany, więc niemal na pewno nie był budynkiem mieszkalnym, bo w tej odległości od rynku starsze zabudowania mieszkalne są wyłącznie drewniane. Pewnie kiedyś był przy Browarnej browar, ale czy to ten budynek? W XIXw. Jadów był miastem, więc jak sądzę jakiś browar tam był.

    Szukałem Googlem, ale chyba w ten sposób niczego nie znajdę, więc się zapytam tutaj...
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    W Jadowie z pewnością nie było żadnego browaru od minimum grubo ponad stu lat. To pewne. Swego czasu temu byłem w tej miejscowości poszukując ciekawych birofiliów. O ile pamiętam to na miejscu od tubylców dowiedziałem się o 2 rozlewniach piwa. Jednej starej chyba jeszcze przedwojennej z której już nic nie pozostało, ewentualnie kompletna ruina i której dokładnej lokalizacji nie namierzyłem i drugiej nowszej, z okresu PRL która nie okazała się ciekawa po dokonaniu odwiedzin. Może jednak Ty natrafiłeś na coś co mi umknęło. Trudno mi już wchodzić w szczegóły gdyż było to kilka dobrych lat temu.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • zgoda
      Senior
      • 05-2005
      • 3516

      #3
      Jedynym źródłem historycznym które mogłoby mieć jakieś informacje o Jadowie jest "Opis powiatu radzymińskiego pod względem topograficzno-historycznym, statystycznym, higienicznym i lekarskim" Leona Bokiewicza, wydany w 1872 roku. Nie mam jednak informacji o żadnym egzemplarzu tej książki w mojej okolicy. Jak znajdę trochę czasu to poszperam po warszawskich bibliotekach.

      Jak będę znowu w Jadowie to postaram się sfocić budynek, który stoi przy Browarnej. Być może te ruiny to właśnie pozostałości rozlewni, bo przy Browarnej nie ma nic więcej.
      Last edited by zgoda; 05-10-2011, 22:16.
      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

      Comment

      • Leonpraga
        Senior
        • 02-2005
        • 468

        #4
        W dobrach Jadowskich z kluczem Łochów i Kołądziądż, znajdowały się trzy gorzelnie, wcześniej w Łochowie i browar, ruiny o których wspominasz to zapewne budynek gorzelni i rektyfikacji, w Jadowie stoi jescze zaniedbany budynek rozlewni piw, na wprost rynku od strony szkoły, za budynkami stojącymi na głównej ulicy z mała rampą łatwo znależ, browaru nigdy nie odnotowano.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎