Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Półbutelka - co to jest?!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    Półbutelka - co to jest?!

    W ogłoszeniu browaru Lipskiego z Wilna ( opublikowane w "Kurierze Wileńskim" w 1911 roku) znalazłem następujące zdanie:

    "Piwo zarówno marcowe, jak i pilzneńskie dostarczane bywa do mieszkań w półbutelkach z zamknięciem "Ideal" i w beczułkach-syfonach".

    Te półbutelki mnie intrygują - co to mogło być? Myślałem, że może jest to nazwa flaszek o pojemności 1/2 litra, ale przecież na tamtych terenach przed 1914 rokiem miarą pojemności było wiadro. Piwo sprzedawano we flaszkach 1/40 wiadra lub 1/20 - w żadnym przypadku nie było to pół litra... Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim określeniem, ale może ktoś z Was ma jakąś sugestię...?
    sj
  • tfur
    Senior
    • 05-2006
    • 1303

    #2
    półbutelka (halbflasche) to potoczne określenie na butelkę wina o pojemności o połowę mniejszej od typowej, a więc 0,375 litra. pozostaje kwestia, jaka była wówczas typowa butelka do piwa.
    veni, emi, bibi

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2868

      #3
      W reklamach prasowych browaru Haberbusch i Schiele oraz składu Szenica w Warszawie z lat 90. XIX wieku spotkałem się z cenami piwa za 1/1 butelki oraz za 1/2 butelki. Niestety nic więcej na razie nie znalazłem.
      Attached Files
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #4
        Półbutelka to nic innego jak butelka o pojemności 1/40 wiadra. Przed 1914 rokiem za całą butelkę powszechnie uważano butelki o pojemności 1/20 wiadra czyli ok 0,6 l.

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #5
          Półbutelka - co to jest?!

          Być może tak właśnie było, że flaszki 1/20 wiadra stanowiły coś w rodzaju "standardu" pojemności butelek w tamtych czasach. Rzeczywiście były one częściej stosowane przez browary,niż te mniejsze, na 1/40 wiadra. Taką małą buteleczkę Lipskiego widziałem tylko raz, i to niestety jedynie na zdjęciu - stoi na półce u kolekcjonera z Wilna

          Ciekawe,że w okresie międzywojennym, gdy na łamach ówczesnej prasy branżowej w Polsce toczyła się dyskusja dotycząca pojemności butelek do piwa, określenie "półbutelka" już się nie pojawiało.
          sj

          Comment

          • tfur
            Senior
            • 05-2006
            • 1303

            #6
            jeśli nawet tego określenia nie odnoszono już do flaszek piwnych, to do winnych nadal tak, choćby tu (u góry strony).
            Last edited by tfur; 30-10-2011, 17:39.
            veni, emi, bibi

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              "Butyłka" to rosyjska jednostka miary płynów, która została wprowadzona w 1836 r. i obowiązywała do 1916 r., kiedy to rozpoczęto wprowadzanie miar metrycznych (swoją drogą ciekawe, że zafundowali sobie taką rewolucję w czasie wojny). Niestety nie mam danych, ile wynosiła "butyłka" dla piwa, dla wina i wodki były to miary różne:
              - winna butyłka = 0,77 l.
              - wodocznaja butyłka = 0,61 l. = 1/20 wiadra (12,29 l.)
              Last edited by Krzysiu; 30-10-2011, 21:01.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎