Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przechowywanie szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • HaJni
    Member
    • 06-2009
    • 77

    Przechowywanie szkła

    Zapewne wielu z kolekcjonerów szkła piwnego ma problem, gdzie przechowywać nadwyżkę szkła, duble. U mnie również doszło do tego, że nadwyżkę i podwójne egzemplarze, na prośbę... małżonki jestem zmuszony ewakuować z szaf, regałów. Mogę schować je tylko do piwnicy. I tu jest pytanie do osób, które właśnie tam trzymają szkło: czy jest to bezpieczne dla szkła, konkretnie dla nadruku, obrazka na szklance? Planuję swoje szklanki owinąć albo papierem albo folią bąbelkową, następnie do kartonu. W piwnicy jest trochę wilgoci, choć niedługo mają ją osuszyć i ocieplić. Chodzi mi o to, czy szklanki powinny być szczelnie owinięte i zabezpieczone przed dopływem powietrza?
  • nikita_banita
    Senior
    • 06-2003
    • 1363

    #2
    Ja chowam "nadwyżki" jedynie w zamykanych kartonach do piwnicy - powietrze ma swobodny dostęp, nic się nie odkleja, ani nie brudzi.
    Egzemplarze starsze chowam w kartonie z przegródkami (taki karton po wódce 0,7l gdzie są przegródki na każdą butelkę lub obecnie szklankę/kufel).
    Nie zawijam szkła w żadne folie czy gazety - dzięki temu dostęp jest łatwy i w każdej chwili można coś wyciągnąć.

    Comment

    • HaJni
      Member
      • 06-2009
      • 77

      #3
      Chodzi mi właśnie o ten dostęp powietrza, ma być, czy nie? Tak jak pisałem, powietrze jest ciężkie, piwniczne.

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Pierwsze słyszę ażeby powietrze w piwnicy mogło szkodzić szklankom.

        Wydaje mi się że jedynie grozi tam im kurz (jak zresztą w każdym pomieszczeniu gdzie nie ma ruchu powietrza) oraz, ewentualnie, smród piwnicznej stęchlizny. Chyba nic więcej. Ja akurat szklanek w piwnicy nie 3mam ale mam butelki i te na których mi bardziej zalezy po prostu zawinałem w folię aby się nie kurzyły.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • beerek62
          Senior
          • 04-2010
          • 1036

          #5
          Ja przez ostatni rok z powodu remontu większość szkła trzymałem w kartonach po bananach ustawionych w garażu. Szklanki są owinięte ręcznikiem papierowym, tylko dlatego żeby się nie potrzaskały. Nie stwierdziłem żadnych niepożądanych objawów. Wilgoć podobno źle wpływa na nadruk na szklankach, ale musiałbyś je trzymać w takich warunkach kilkadziesiąt lat. Mam jedną szklankę z browaru Kipke, na której nadruk jest nietrwały - podobno bardzo długo leżała w zawilgoconym pomieszczeniu. Podkreślam - podobno.
          Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
          Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎