Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Włochy - patrol piwny

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pIvo
    Senior
    • 10-2002
    • 290

    Włochy - patrol piwny

    Piwo z pewnością nie jest istotnym dopełnieniem tradycyjnej kuchni włoskiej, mimo to warto poznać obecnie warzone w tym kraju piwa.

    Piwo jest obecne praktycznie z każdym sklepie spożywczym. Zdecydowanie dominują jasne piwa górnej fermentacji. Interesującym i - stosunkowo popularnym - rodzajem są tzw. Birra Doppio Malto, czyli piwa typu bock, np. Moretti Doppio Malto, Moretti La Rossa oba 7,2 % alk., czy Poretti Bock Doppio Malto, w cenie 2,10-2,9 Euro z trójpak.

    Popularniejsze, jako opakowanie, są butelki niż puszki, za które - co ciekawe - nie jest pobierana kaucja. Piwa dostępne są w butelkach 0,33l i 0,66l, w butelkach 0,5l najczęściej oferowane są piwa importowane z Niemiec. Popularnym opakowaniem zbiorczym jest sześciopak (6x0,33 ml) i trójpak (3x0,33ml).

    Ceny piw butelkowanych (0,66l) zaczynają się od 0,5 Euro (np. produkowany w Rzymie Wuhrer, w promocji) przez niedrogie, w cenie 0,6-0,7 Euro (Hell, Prinz, Splugen), do ok. 1 Euro za tzw. piwa markowe, czyli Dreher, Forst, Nastro Azzuro, Peroni i Sans Souci.

    Piwa licencyne to m.in. Carlsberg, Heineken, Henninger, Kronenbourg, Miller. Powszechnie, co interesujące, dostępne są duńskie piwa Ceres (głównie Top Pilsner, także Strong Ale Export). W wielu sklepach można kupić popularne marki piw niemieckich, sporadycznie także z Wielkiej Brytanii, np. Tennent's Super Strong Lager (1,75 Euro z 0,33l).

    Wybierając się do Włoch zdecydowanie lepiej skorzystać z różnorodności i dostępności wspaniałych win, jednak amatorzy piwa nie będą czuli się w tym kraju, zwłaszcza na w jego północnej części, bardzo rozczarowani.

    Wiele włoskich marek piw zobaczyć można na:
    http://kapsle.w.interia.pl
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    #2
    w ramach uzupełnienia temacik:
    Wszystko co związane z piwem i browarnictwem...Poddziały: Prasówka | Biblioteka | Ogłoszenia branżowe
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Pancernik
      Senior
      • 09-2005
      • 9733

      #3
      Pozwolę sobie nieco odświeżyć temat, ograniczając się jedynie do prowincji, odwiedzanej przez turystów "w drugiej kolejności odśnieżania", Emilii-Romanii.
      Zaskoczyło mnie to, że bez szukania w internecie, kombinowania ze zmianami turystycznych marszrut obkupiłem się i opiłem piwami z regionalnych włoskich browarów.
      Wystarczyło zaglądać do sklepów i sklepików spożywczych, najczęściej na dolne półki lodówek, jak również do knajp i knajpek (nawet tych przy plaży).
      Piwa te mają dwie cechy charakterystyczne: bardzo oryginalne, efektowne butelki i (być może częściowo z tego wynikające) wysokie ceny.
      Nie wchodząc w szczegóły podam tylko, że zdarzało mi się płacić za flaszunię 0,33 kwotę cinque euro... .
      Mając w pamięci winne przewagi Włoch byłem mile zaskoczony piwnym asortymentem (nota bene bardzo pijalne wino kupowałem poniżej quattro euro - flaszkę 0,75...).

      Comment

      • Firaxis
        Member
        • 05-2009
        • 36

        #4
        Odwiedzilem ostatnio Neapol i Rzym, wiec napisze pare slow.
        Neapol - nie ma za bardzo co pisac, typowych multitapow raczej nie ma sie co spodziewac, w restauracjach i barach, sa te same piwa co w sklepie, jezeli szukacie wloskich rzemieslnikow, to sugeruje udac sie do stolicy. W Rzymie na Via Corso, znajduje sie sklep o nazwie Domus Birrae, niestety czynny tylko do 21, za to dysponuje duzym wyborem wloskich craftow, ceny od 4 euro w gore, polecam swietnego witbiera - White Father, jesli chodzi o puby - odwiedzilem dwa Bir&Fud i Roma Balladin. Obydwa multitapy, swietny wybor piw ok. 40 kranow.
        W Bir&fud sprobowalem piwa z browaru Rural, nazywa sie Terzo Miglio, polecam.
        Balladin Roma to bar Birra Balladin i maja tam ogromny wybor piw, wrazenie robi cala sciana zastawiona piwami od gory do dolu, niestety nie udalo mi sie sprobowac Xyayu z beczki.
        ceny piw to jakies 5-6 euro.
        W tym tygodniu maja tam festiwal piwny i z Polski przyjezdzaja Pracownia Piwa, Artezan i Ale Browar.
        Last edited by Firaxis; 20-09-2014, 11:17.

        Comment

        • Mason
          Senior
          • 02-2010
          • 3280

          #5
          Festiwal jest 3-5.10
          JEDNO PIVKO NEVADI!

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #6
            Obsada godna pozazdroszczenia. Na liście warszawskiego festu brakuje mi kilku tutejszych klasyków.

            Comment

            • Doodeck
              Senior
              • 05-2003
              • 1612

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Firaxis Wyświetlenie odpowiedzi
              Pracownia Piwa, Artezan i Ale Browar.
              Według informacji z eurhop.com nie będzie Artezana, ale będzie PINTA.
              Dalekosiężny
              Obserwator
              Obiektów
              Dynamicznie
              Epatujących
              Ciekawymi
              Koncepcjami

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #8
                Artezan będzie, także osobiście.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19167

                  #9
                  Iga z Żaba w Piwie była jakiś czas temu w Neapolu, co można poczytać na blogu. Wybieram się tam przy okazji odwiedzin Monte Cassino, więc jak ktoś ma jakieś świeże spostrzeżenia to proszę o namiary.
                  Last edited by e-prezes; 29-07-2019, 19:49.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19167

                    #10
                    Z racji, że pobywałem parę dni na południu, w Bari i Monopoli to wrzucę kilka miejscówek. Nie wszystkie fizycznie nawiedziłem, więc opisywać nie wypada.

                    Bari
                    Browar Svevo z przedmieść Bari ma firmową knajpę Lo Svevo na starówce - adres Strada Arco Meraviglia. Nie jest czynne w każdy dzień, więc lepiej targetować w weekend. I od 19. Ja trafiłem kiedy było zamknięte;
                    BurBeero na piazza Giuseppe Masasari - lokalik niewielki z paroma kranami, ale jawi się jako kraftowy. Na tablicy włoskie krafty i coś ogranego z zagranicznej sceny. W lecie ogródek. Na twarzoksiążce pisali, że w poniedziałek i wtorek nieczynne, ale środa miała być robocza. Czekałem 30 minut i nikt nie przyszedł, ale profil aktywny, więc może leniwym krokiem gostek dotarł po 19-stej, gdy zaczyna Bari żyć nocnym życiem;
                    Burger Pork na via Quintino Sella - też starówka, choć ta bardziej współczesna. Lokalik stylizowany na kraftowy taproom (chłodnia na beczki, tablica z piwami, brodaty barman ) Piwa bynajmniej nie lokalne i nie kraftowe, ale na New Yorkera (pils) + burgera można wpaść jak ktoś tęskni za normalnością;
                    Birrificio Bari na fiera del Levante - próbowałem tam dotrzeć od kilku kierunków (płn i wsch) i obszar jest ogrodzony i wygląda na teren budowy. Twarzoksiążka aktywna, więc może działa, ale trzeba mieć specjalną przepustkę .

                    Monopoli
                    Browar Birra Apulia z Ostuni ma swoje piwo w tym rejonie w pizzerii La Baia na corso Pintor Mameli 17/19. Nie są czynni cały tydzień, więc lepiej sprawdzić.
                    Last edited by e-prezes; 01-04-2022, 09:21. Powód: literówki

                    Comment

                    • e-prezes
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 19167

                      #11
                      W sumie opisałem piwne miejsca w Bolonii, ale do paru nie dotarłem. M.in. do browarku koło lotniska - Manifattura Birre Bologna - MFB, bo szybko pognałem do miasta, a przy odlocie jeszcze był zamknięty. Jakieś autobusy jeżdżą tamtędy lub obok, ale chyba najlepiej dotrzeć z lotniska.

                      Zasadniczo łażąc w te i we wte nie natknąłem się na nic czego nie było na wspomnianej w wątku "Fermento" mapce kraftowych miejscówek. Natomiast istotną rzeczą jest, że piwa kraftowe poza birotekami można kupić w pizzeriach i sklepach z winami gdzie gościnie czekają na klienta.

                      Jak coś to wrzucę mapkę jak tylko ją zeskanuję.
                      Last edited by e-prezes; 13-02-2023, 08:50. Powód: literówki

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #12
                        Zapomniałem, że tu tylko małe fotki wchodzą.

                        Pozostałe nie odwiedzone przeze mnie piwne miejsca z mapki. Pendragon jak nie masz u siebie to dopisz.

                        Draft&Dreams La Tana del Luppolo via Luigi Calori 3/a - piszą, że 20 lanych piw
                        Beerichino via Pietralata 49/a
                        Beeroteca Bukovski via del Pratello 81/a - sklep
                        La Svaperna via del Borgo di S. Pietro 69/b - pub
                        Ranzani 13 via Camillo Ranzani 5/12 - 10 kranów i 2 pompy
                        Madama Beerstro via San Vitale 31 - 10 kranów
                        Il Pretesto via Riva di Reno 60/d - sklep
                        Beer 4 Bunnies Piazza San Francesco 11/a - chyba takie połączenie sklepu z wyszynkiem
                        Astral Beers Pub via Castiglione 13/b - 7 kranów
                        Lortica via Mascarella 26/b - 11 kranów
                        Zapap Taproom via Mascarella 34 - 10 kranów

                        Poza starym miastem:
                        Birra Bellazzi via Fonde 21
                        Harvest Pub via Montello 4 - 6 kranów
                        BeerBo via Carlo Sigonio 13/d - raczej sklep
                        Madama Beerstro via Bellaria 16&20 - 6 kranów
                        Storie Dipinte Bologna via Maurizio Padoa 6/h
                        Storie Dipinte via Emillia 166/a

                        I coś spoza mapki co wypatrzyłem wracając z polskiego cmentarza, ale był jeszcze zamknięty (w pół drogi do stacji Mazzini):
                        Malt&Hops Pub Bologna via Emillia Levante 137/7
                        Last edited by e-prezes; 13-02-2023, 09:02. Powód: literówki

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎