Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Jordania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Patrol piwny - Jordania

    Jak na arabski kraj to dostep do piwa nie jest trudny, choć bywa, że czasem można się naszukać jakiegokolwiek sklepu z piwem. Są miasteczka gdzie jest tylko jeden (np Madaba, Ajloun)
    Waluta 1 dinar = ok 4,4 PLN
    Ceny piw w sklepach wahają się od 0,65 do 1,5 dinara. w knajpach podają głównie butelkowe (np w Ammanie w barze za butelkę Amstela 0,5l trzeba zapłacić 2,5 dinara). Lane spotkałem tylko w jednym hotelu Movenpick w Petrze) gdzie kufel 0,5 litra kosztował 5 dinarów, oczywiście zrezygnowałem.
    Dostępne piwa alkoholowe to: najpopularniejszy Amstel, dalej Philadelphia, Petra (są dwa rodzaje), Henninger oraz mniej popularne Panda, Roxy i Black Beer (opisy wkrótce).
    Z piw b/a miejscowe to Vita z General Investment oraz seria b/a Mood z browaru warzącego tylko ten gatunek piwa.
    Dostepne są też produkty egipskie, tureckie, libańskie i z ZEA (b/a) ale o tych rozpisywać się nie będę.

    Najlepsze moim zdaniem to Amstel i Henninger, jako, że Amstel jest wszędobylski to przykładowego Henningera w stolicy nie widziałem tylko w pomniejszych miastach, np butelkowy do dostania w Ajloun, puszki 0.33 widziałem w Petrze.

    Najlepiej i najtaniej w piwo zaopatrywac się w Akkabie gdyż to miasto ze względu na swoją specjalną strefę ekonomiczną oferuje w sklepach monopolowych alkohole najtaniej w całym kraju. Knajp tam nie spotkałem, byc może i były jakieś w dzielnicy turystycznej ale tam się nie zapuszczałem.
    Są tanie hotele które oferują piwo z lodóweczki tylko juz po odpowiedniej cenie - np w Wadi Mousa mała puszeczka kosztuje już 2 dinary, 05,l 3 dinary.
    Poza hotelami to widziałem tylko kilka miejsc do wypicia piwa, na Downtown czyli starej dzielnicy znalazłem tylko dwa bary z piwem. Jeden widziałem też w Petrze ale juz podczas wyjazdu więc nie miałem już szans na spenetrowanie. Spotkałem też jedną restaurację w Keraku gdzie butelka Amstela to "tylko" 4 dinary.

    Oprócz Libanu, Jordania oferuje dosć miły w smaku i zróżnicowany asortyment piwny w całym rejonie bliskiego wschodu choc ceny są dość wysokie to poza mocnymi piwami wszystkie pozostałe mi smakowały.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Na zdjęciu poniżej jeden ze sklepów z alkoholem w Akkabie. Widoczne reklamy wszędobylskiego Amstela oraz Henningera.
    Attached Files
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2868

      #3
      Jak widać Jordańskie rynek piwny się rozwija. W 2005 roku nie spotkałem nigdzie piw Mood ani wytworów z ZEA.

      Swojego czasu w Ammanie działał jeden mikrobrowar ale podczas mojego pobytu była awaria. Ostatnio doszły mnie słuchy, że browar padł.

      Ja w Aqabie miałem duże problemy ze znalezieniem jakiegokolwiek sklepu z piwem ale poszukiwania zakończyły się sukcesem. Knajpy i bary raczej w całym kraju nie są popularne, ale oczywiście w hotelach dla turystów z piwem problemów zwykle nie ma.

      Ogólnie rynek piwny w Jordanii prezentuje się lepiej niż w Syrii i Libanie (choć tu łatwiej kupić piwo) jest dostępnych wiele różnych marek krajowych oraz importowanych.
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
        (...)Swojego czasu w Ammanie działał jeden mikrobrowar ale podczas mojego pobytu była awaria. Ostatnio doszły mnie słuchy, że browar padł.(...)
        Juz nie działa ale wiem, że wafle nadal mają. Mając do wyboru cytadelę w Ammanie lub browar, wybrałem to pierwsze
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎