Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Malta

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Patrol piwny - Malta

    Browary, do niedawna na Malcie były dwa browary, jeden - Löwenbräu Malta w Qormi zamknięto w 2008 roku. produkował m.in takie piwa jak: Red Lion, Victory 1565, Lowenbrau, John Bull, Jazz, Jazz non alcoholic... Po browarze zostały obecnie zabudowania w którym działa jedno biuro oraz kasetony, głównie John Bull i Lowenbrau na ulicach miasta. Drugi browar to zapewne znany każdemu kolekcjonerowi Simonds Farsons Cisk w Mriehel, który obecnie nazywa się Farsons Brewery. produkuje lagery, stouta oraz ale (z czasem znajda się opisy w Piwo konkretnie)

    Piwa - najpopularniejsze bez wyjątku jest Cisk Lager (fonetycznie Czisk), obecne w sklepach i knajpach. Jeśli reklamy to tylko tego piwa. Pozostałe piwa maltańskie można dostać ale za niektórymi trzeba się nachodzić, np souta widziałem tylko w dwóch miejscach. Piwa są najczęściej sprzedawane w butelkach 0.25 czyli dosłownie na jeden porządny łyczek, ta objętość jest najpopularniejsza, jeśli zamawiasz w knajpie Cisk, dostaniesz 0.25ml. Większość piw posiada puszkowe wersje, 0.33l i niektóre 0.5l.
    Oprócz maltańskich piw królują piwa wyspiarskie, a związane jest to z dużą ilością brytyjczyków odwiedzających Maltę w poszukiwaniu świetności brytyjskiego imperium. Prym wiedzie Guinness, John Smith, Bombardier, Victory 1565 (angielska wersja). Są również włoskie Budweisery, niemieckie DAB-y oraz Becks. Zauważyłem jeszcze coś z Grecji i tureckiego Efesa. Piw zagranicznych nie piłem.

    Ceny piw na Malcie są niestety wysokie. Jakiekolwiek piwo o pojemności 0,25ml kosztuje w sklepie minimum 1 euro, jest to jednak rzadkość, ceny oscylują głównie około 1,20-1,40 euro. Cena za piwo półlitrowe - średnio 1,60 euro. Najtaniej jest w sklepiku przy browarze gdzie można dokonać zakupu już za 0.75 euro za buteleczkę 0.25ml. Nie ma tam niestety jednak wszystkich marek. Ceny w knajpach zaczynają się od 1,60 do około 4 euro. W zależności od standardu lokalu i miejsca. Np w lokalnym barze dla miejscowych przy dworcu w Mdinie piwo kosztuje około 1,50 euro, to 100 metrów piwo i jeden zimny napój to wydatek około 5,50 euro. najmocniejszym piwem jest Carslberg, 5% pozostałe maltańskie maja średnio około 3,5-4% alkoholu.

    Gadgety - z nimi to jest naprawdę trudno, Malta jest czystym krajem więc kapsli na ulicy się nie uświadczy, zdarzają się bardzo rzadko. W knajpach nie spotkałem ani razu żadnego firmowego szkła. jedynie w sklepiku przy browarze udało mi się kupić szklaneczki 0.35ml w cenie 1,30 euro. Nie widziałem ani jednego firmowego kufla. Z podstawkami maltańskimi w barach czy pubach jest gorzej niż myślałem. Jedynie w 3 z odwiedzonych ok. 40 w poszukiwaniu takowych były firmowe wafle a i to jedynie pod ladą, część jeszcze mocno zużyta. Wafle, owszem są, ale głównie angielskie i od włoskiego Budweisera.

    Lokali jest cale mnóstwo, tańsze czy droższe ale niczym specjalnym się nie wyróżniają. To english pub, to irish pub czy inne. Ozdobione kasetonami, parasolkami czy innymi reklamami zapraszają do środka. Żadnego specjalnego nie widziałem, który byłby wart osobnego opisu.

    Na Malcie zdecydowanie polecam lokalny napój bezalkoholowy Kinnie, produkowany przez Farsons Brewery. Jest to napój pomarańczowy, tylko robiony z całych pomarańczy, czyli ze skórką i z pestkami. Przez to jest w kolorze podobny do naszego kwasu chlebowego,a w smaku cudownie orzeźwiający, gorzkawy i lekko cierpki.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • beny
    Senior
    • 03-2001
    • 984

    #2
    Osprzęt z browaru Löwenbräu Malta w Qormi został zakupiony i zamontowany w nowym browarze w Sudanie.
    Z piwnym pozdrowieniem
    Radosław Kwiecień

    http://npn.mybrute.com/ - skop mi tyłek :P

    Comment

    • kloss
      Senior
      • 03-2003
      • 2526

      #3
      Przez 8 lat od wizyty Becika trochę się zmieniło. Nadal wszędzie króluje Cisk, ale pojawiła się alternatywa. Są 2 browary rzemieślnicze : Phoenix Raw Beer w miejscowości Naxxar na Malcie, którego nie udało mi się odnaleźć i Lord Chambray na mniejszej wyspie Gozo, który można zwiedzać po uprzednim umówieniu. Nie byłem wprawdzie umówiony, ale i tak mnie na chwilę wpuścili. Przy a właściwie praktycznie w browarze jest niewielki barek, gdzie można spróbować miejscowych piw z beczki (są 4 nalewaki, ale były tylko 3 gatunki w cenie 3,50 Euro za 0,33l), nabyć piwa butelkowe i gadżety (na pewno szkło i koszulki, czy coś więcej tego nie wiem).
      Niestety piwa z tych browarów są trudno dostępne. W normalnych spożywczakach ich nie uświadczysz, bo z Malty dostępne są tylko piwa z browaru Simonds Farsons Cisk). Piwa z Phoenixa dostępne są w nielicznych lokalach, piwa z Lord Chambray są jak mi się wydaje nieco szerzej obecne. Poza lokalami spotkałem je też w sklepikach z lokalnymi produktami, nastawionych na turystów. Niestety crafty są sporo droższe niż Cisk, bo kosztują od 3,50 Euro za butelkę 0,33l. Pseudokraftowe piwa z Simonds Farsons Cisk(IPA, Double Red) kosztują od 1,50 Euro za 0,33l, a np. Skol 0,5l kupowałem za 1,25 Euro.
      W miejscowości Sliema na nadmorskiej promenadzie vis a vis La Valetty jest browar restauracyjny The Brew, który w stałej ofercie ma 5 rodzajów piwa plus rotacyjne w cenach 4,5 Euro za pintę i 3 Euro za poł pinty)

      Comment

      • kloss
        Senior
        • 03-2003
        • 2526

        #4
        Na ratebeer jako najwyżej oceniane piwo z Malty figuruje Stretta IPA, ale jest to całkiem smaczny produkt pseudomaltańskiego kontraktowca, który warzy we włoskim browarze Opperbacco.

        Comment

        • kloss
          Senior
          • 03-2003
          • 2526

          #5
          The Brew
          Attached Files

          Comment

          • kloss
            Senior
            • 03-2003
            • 2526

            #6
            Lord Chambray
            Attached Files

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎