Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Zábřeh na Moravě, Krumpach 24a, Pivovar Welzl

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Zábřeh na Moravě, Krumpach 24a, Pivovar Welzl

    Nowo otwarty browarek usytuowany jest pomiędzy blokowiskiem, a domkami jednorodzinnymi na szarym końcu miasta. Sądząc po nazwie lokalu i wielgaśnym kominie zapewne w byłej kotłowni. W środku główna salka z barem i stolikami, oraz druga nie wiele większa. Ogólnie lokal jest po prostu mały.
    Dostępne były piweczka:
    Welzl Svetla 11 w cenie 26Kc.
    Blond Ale 11 28 Kc.
    Stout 13 33 Kc.
    IPA 16 33Kc.
    Można również zakupić piwo na wynos, jasne w 1.5l. a pozostałe w litrowych.
    Próbowaliśmy tylko jasnej 11-ki i śmiało mogę napisać, że nam smakowało. Bardzo poprawne piwo. Na pewno zajadę na dłuższe biesiadowanie.
    Attached Files
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Zaliczona druga wizyta, niestety też tylko przejazdem i zakup na wynos. 11-ka dalej trzyma poziom. Z nowych piw zakupiłem jeszcze Welzl 12,5 Bitter, jeszcze nie próbowałem.
    Natomiast zdziwił mnie opis na etykiecie:,produkuje, Praga?? Jeżeli ktoś wie czemu tak, to proszę o wyjaśnienie.
    Attached Files

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #3
      Firma, która wybudowała ten browar zarejestrowana jest w Pradze
      Podrobnosti o firmě Upper brewing s.r.o. Praha IČO 02975432 kontakty 29.03.2024 z obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku, registru ekonomických…

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #4
        Dzięki za wyjaśnienie. z drugiej strony ciekawe po kiego grzyba jest takie info na etykiecie. Trochę dezinformuje.

        Comment

        • heckler
          Senior
          • 09-2012
          • 1817

          #5
          Tym razem w browarnianej knajpce postanowiłem posiedzieć trochę dłużej. W mroźne sobotnie popołudnie w lokalu na jednej z sal odbywała się czyjaś urodzinowa impreza, tak więc dla piwoszy dostępna była tylko sala z barem. Miałem okazję spróbowania pięciu z pośród ośmiu warzonych tam piw.

          -Welzl svetla 11-ka w cenie 26 / 17 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22923

          -Welzl 12,5 Bitter w cenie 29 / 19 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22924

          -Welzl 16-ka IPA w cenie 35 / 22 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22925

          -Welzl 13-ka Stout w cenie 33 / 20 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22926

          -Welzl 15-ka Vanilla Milk Stout. To piwo jako jedynie próbowałem z ostatniej,szklanej butelki jaka pozostała w lodówce. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22927

          Wszystkie piwa nam smakowały. Jedynym minusem było za małe wysycenie wszystkich piw. Poprzednio pite z pet-a pod tym względem bardziej mi odpowiadały.
          Na wynos piwa można zakupić w litrowych pet-ach, albo szklanych butelkach 0,5 l z krachlą. Z przekąsek do piwa możemy zamówić smacznego hermelina za 55 Kc., utopec za 35 Kc., lub jedyne danie na gorąco-kiełbasę w cenie 45 lub 55 Kc( za pikantną). Obsługa całego lokalu składała się tylko z jednej kelnerko-barmanki, a po mimo tego wszystko odbywało się sprawnie.
          Popołudnie spędzone w lokalu uważam za udane. Lokal czynny codziennie w godzinach:

          Poniedziałek -piątek od 15 do 24
          Sobota- niedziela od 14 do 24.

          Parę zdjęć:



          Comment

          • pebejot
            Senior
            • 01-2010
            • 1412

            #6
            To już drugi browar zrobiony w dawnej osiedlowej kotłowni, jaki miałem przyjemność odwiedzić w Czeskiej Republice. Pierwszym był Jihoměstský pivovar w Pradze.
            Spacer z centrum miasta na peryferie, gdzie znajdują się blokowiska i piwna perełka zajmuje 15 minut. Drugie tyle trzeba doliczyć, aby dotrzeć do dworca kolejowego.

            Od ostatniego wpisu sprzed pół roku oferta piwna nieco się zmodyfikowała, choć nadal dostępnych jest 5 piw, a ceny i tak symbolicznie podskoczyły symbolicznie
            Jednoosobowa obsługa lokalu to nadal kobieta renesansu - barmanko-kelnerka

            W dniu 10 sierpnia z kranów lało się:
            - Welzl Desítka - 17 / 26 kč
            - Welzl 11 svĕtlý ležák - 18 / 27 kč
            - Welzl 12,5 Bitter - 20 / 30 kč
            - Welzl 11 Havran (černé) - 19 / 28 kč
            - Welzl 16 IPA - 23 / 36 kč

            Jest firmowe szkło i podstawki. Kufle można kupić na miejscu, jak i inne gadżety, np parasole.
            Piwa na wynos dostępne w butelkach PET z firmowymi etykietami.

            Zdjęcia:


            Comment

            • dadek
              Senior
              • 09-2005
              • 4538

              #7
              W browarze planowaliśmy być na początku lutego. Zazwyczaj dzwonię wcześniej by umówić się na spotkanie ze sládkem lecz tym razem dodzwonić się nie udało. Pomimo to będąc w okolicy 02.02.2019 postanowiliśmy wpaść na piwo nie mając nadziei na zwiedzenie browaru. I tu spotkała nas miła niespodzianka - pan sládek pomimo soboty warzył. Usiedliśmy niedaleko warzelni i rozkoszując się piwem oraz pięknym zapachem gotowanego słodu, poczekaliśmy aż skończy pracę. Gdy to się stało wyszedł za bar i nalał sobie zasłużony kufel. Wtedy też nawiązałem rozmowę. Pan Marian Bezděk okazał się bardzo sympatycznym człowiekiem. A telefonu nie mógł ostatnio odbierać, bo ponad 3 tygodnie przebywał w Syrii gdzie Czesi budują spory browar przemysłowy, a on pełni tam funkcję pracownika nadzoru technicznego. A właśnie przyjechał i w weekend nadrabia pracę w browarze Zábřeh gdyż jak powiedział "tanki mi schną". Z resztą widać to było na kranach gdzie dostępne tego dnia były tylko 4 piwa:

              - Welzl světlý ležák 11,3° - lekko mętne, pachnące słodowo i takież w smaku, treściwe i smaczne piwo
              - Welzl Bitter 12,5° - słabo kojarzyło się z bitterem tak pod względem wyglądu jak i nachmielenia, nie zachwyciłem się.
              - Welzl APA 14,5° (38 kč) - bardzo fajne i pijalne, dużo podobieństw do naszej APy z Grodziska.
              - Welzl IPA 16,2° - ciemnobursztynowe, klarowne (ustało się jak powiedział pan sládek), super gęsta piana, piękne aromaty chmielowe, także w smaku amerykańskie chmiele i cytrusy na podkładzie słodowym, bardzo dobrze pijalne.
              Ceny pozostałych piw takie jak w czasie wizyty Pebejota.

              Żałowałem, że nie było ciemnych piw, pan sládek zapewnił ze na pewno nadrobi, jednak nie wie kiedy bo do Syrii będzie jeszcze musiał pojechać, teraz warzy podstawowe gatunki najwięcej schodzące.
              Jeśli chodzi o sprzęt to chyba jeden z większych czeskich browarów restauracyjnych w którym byłem (a może jednak rzemieślniczy z wyszynkiem?).
              Warzelnia ma wybicie 20 hl, jest ogrzewana parą z wytwornicy znajdującej się na piętrze. Co ciekawe warzelnię szef ściągnął jako staroużyteczną z Chorwacji, jednak pan sládek nie wiedział dokładnie skąd. Za warzelnią znajduje się whirpool i zbiornik wody gorącej, obok w pomieszczeniu po prawej 3 stojące tanki leżakowe o pojemności 40 hl każdy. Tak one jak whirpool i zbiornik wody gorącej pochodzą z przemysłu mleczarskiego i wraz z warzelnią pracują tu od początku. Z tyłu jest też pomieszczenie ze zbiornikiem wody lodowej służące też jako skład kegów i piw w PETach, oraz drugie ze śrutownikiem i workami ze słodem (oczywiście z miejscowej słodowni Zábřeh).
              Fermentacja odbywa się w dwóch otwartych wannach po 40 hl (na lewo od warzelni, widoczne przez szybę z sali).
              Nowa leżakownia w lewej części budynku to 4 stojące tanki leżakowe po 20 hl każdy i 7 tankofermentorów po 10 hl przeznaczonych do piw górnej fermentacji. Jest również jeden CK tank 5 hl ale służy raczej jako zbiornik na drożdże piwowarskie.
              I to nie koniec, bo już na wiosnę ruszy rozbudowa browaru i następne tanki staną w kolejnych pomieszczeniach z tyłu budynku.
              Normalnie warzy się tu około 8 warek na miesiąc, piwa są sprzedawane w 3 własnych lokalach w Zábřehu (w tym jedna na stacji ČD) oraz wielu w okolicach. Dużo piwa idzie również do Brna i Olomouca.
              Jednak najfajniej pije się w browarze, klimat niedużej knajpki z żywym ogniem w kominku bardzo przypadł nam do gustu.
              Świetną sprawą są super szczegółowe opisy procesu produkcji i składników każdego z piw rozłożone na stołach (to właściwie gotowe receptury choć bez proporcji). Oprócz oczywistości jak ekstrakt i alkohol, można się dowiedzieć także o IBU, EBC, zawartości CO2 i ekstraktu resztkowego.

              Szkło firmowe (4 rodzaje) w świetnych cenach 50 kč, podkładki na stołach.
              Na święta oprócz PETów, piwa rozlewano też do bardzo ładnych pękatych butelek z krachlą o pojemności 2 l.

              Uzupełnienie fotek z browaru w galerii:









              PS: Przy okazji proszę moderatora o zmianę niestarannie wpisanej nazwy miasta w temacie - powinno być Zábřeh na Moravě, wyszukiwarka nie znajduje przy prawidłowym wpisaniu.
              Last edited by dadek; 12-02-2019, 19:31.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎