Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Amber, Grand Imperial Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Petitpierre
    Senior
    • 01-2014
    • 2560

    Chyba inne piwa piliśmy. Aktualną wersję mam z Browarni Lidl'a i prezentuje się zgoła odmiennie.

    Barwa owszem i nieprzejrzysta i brązowa, ale np. już piana bardzo maleńka, choć to nie należy traktować negatywnie.

    W odczuciu aromatu, piwko jest słodkie, ale bynajmniej za słodkie, troszkę wodniste. Prym wiedzie czekolada deserowa, troszkę czekolady gorzkiej, przypieczonego chleba i z czasem mamy kawę, ale broń Boże zbożowe badziewie, a porządne affogato. Aromat jest bardzo pełny, pozbawiony nut palonych, najwyżej lekko kawowych właśnie. Kawa ewidentnie gra tutaj drugie, jak nie trzecie skrzypce i jest tylko niuansem, czego nie można powiedzieć o czekoladzie.

    Nuta górna jest kompozycją nut cięższych, ale nadal piwo ma cechy wodnistości (w końcu to jest tylko 18,1 blg, a nie jakaś konkretna gęstość), podczas gdy prym wiedzie czekolada, mamy wyżej wspomniany przypieczony chleb, troszkę konfitur, również nie śliwkowych, w piwie nawet renklody nie ma. Nuta dola jest bardziej ziemista i tutaj mamy do czynienia z lekkim muśnięciem alkoholu, ale bardzo ulotnym, aby określić go jako nutę.

    W smaku piwko jest przyjemne, bardzo pijalne, mało degustacyjne, słodkie, ale nie przesłodzone, taki lżejszy Baltic Porter, z naciskiem na lżejszy.
    Mały porterek-przyjaciel nerek

    Comment

    • dlugas
      Senior
      • 04-2006
      • 4014

      Możliwe, że określenie "pijalność" jest bardzo indywidualna kwestią.
      Ktoś kto lubi bardzo palone czy pumpernikowe i zarazem wytrawne portery, będzie długo męczył te słodsze wersje typu grand, okocim czy cornelius.
      I oczywiście na odwrót, ktoś kto lubi słodszą stronę porteru po wypiciu pierwszego łyczka lwóweckiego czy komesa może być lekko zawiedziony.

      A niektóre warki Żywieckiego metalu pozamiatają wszystkich :]


      Żeby było w temacie.

      Ja granda zapamiętałem jako taką lżejszą, lekko "wodnistą" (jeśli w takich piwach można w ogóle o niej pisać) wersję porterów bałtyckich (tych ze środka ram słodkopalonopumpernikowych) z wyraźną słodkawą nutą. Dla mnie był smaczny lecz zbyt jednowymiary i za "słodko wodnisty"
      Last edited by dlugas; 15-05-2014, 14:12.
      Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
      Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
      FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

      Comment

      • Szakali
        Senior
        • 08-2013
        • 572

        A ja granda pamiętam jako całkiem smaczny intensywny porter z gatunku tych lżejszych i w pewnym momencie się popsuł i właśnie stał wodnisty i jednowymiarowy nie warty zakupu chyba, że w promocji za 3.50.

        Comment

        • dlugas
          Senior
          • 04-2006
          • 4014

          i w pewnym momencie się popsuł i właśnie stał wodnisty i jednowymiarowy nie warty zakupu chyba, że w promocji za 3.50.
          dokładnie

          Musi być grubo poniżej 4zł, żeby się po niego schylić
          i to z ciekawości czy zaszły jakieś zmiany :]

          Z tego co widziałem to amber daje chyba krótsze daty ważności niż większość innych producentów porterów,
          albo tak im leżą na półkach :]
          Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
          Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
          FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

          Comment

          • grisza-ns
            Junior
            • 05-2014
            • 5

            Zgadzam się z Panami, że to porter lżejszy. Wodnisty nie jest, smak w granicach dopuszczalności gatunku. Napewno nie ścisła czołówka, ale tuż za podium jeśli chodzi o portery bałtyckie. Rzekłbym taka komercyjna zachęta by wypróbować gatunek.

            Dobre.

            Comment

            • chechaouen
              Senior
              • 01-2011
              • 1180

              Ja ostatnio sięgam po ten trunek często. Zgadzam się z przedmówcami, że jak na portera jest nieco za mało wyrazisty, ta słodka czekoladkowa nuta troszkę za bardzo dominuje i przykrywa całość. Ale ostatnio jakoś mam smaka na takie klimaty. Mi to piwo smakuje po prostu jak koźlak, ale z nieco wzmocnionym woltażem i ekstraktem. Klimaty w sumie bardzo bockowe. I w sumie jako mocny bock, nie jako porter, ale właśnie taki mocniejszy koźlak, to piwo prezentuje się naprawdę rewelacyjnie. Ogromnym plusem trunku jest świetne ukrycie alkoholu. Procenty jeżeli czuć to bardziej w formie ciepełka a nie cierpkich organoleptycznych doznań. Choć mam wrażenie, że zapowiadane na etykiecie 8 proc. to lekka ściema, nie uderza aż tak w czaszkę. Myślę, że piwo jest nieco słabsze, tak z 6-7 proc.
              Ogólnie za 3,99 zł (po tyle jest w Kauflandzie) to bardzo przyzwoity koźlak na sterydach

              Comment

              • Brodzislaw
                Senior
                • 09-2013
                • 1020

                18-tka z browaru Amber wydana na 20-lecie browaru była okazją do ponownej degustacji. Wizualnie bez zmian. Zapach jakby bardziej karmelowy – słodki. Takie samo odczucie przy piciu, zwłaszcza na początku. Kawowo-czekoladowy bukiet wyczuwalny w poprzednich warkach tu jest bardziej schowany na rzecz wszędobylskiego karmel. Z czasem smak się poprawia o wymienione walory oraz odrobinę goryczki, ale również alkoholowa moc.
                Piwo ledwo zmęczyłem. Jest gorzej niż było, a było dobrze.

                Comment

                • Apocalipse
                  Member
                  • 04-2014
                  • 40

                  Niestety, ale dokładnie tego co napisał przedmówca się spodziewałem. Z okazji 20-sto lecia Amber rozdystrybułował swoje piwo do dyskontów w nieprawdopodobnie niskiej cenie - ryzyko, że odbije się to na jakości było spore. Co to za porter, który ma datę ważności 8 miesięcy? Coś tu jest podejrzane...
                  Tak czy inaczej kupiłem parę sztuk z myślą o leżakowaniu - czy był to dobry pomysł? Przekonam się jesienią/zimią - lato to nie jest dobry czas na picie porterów.

                  Comment

                  • Mocho
                    Member
                    • 01-2014
                    • 92

                    ciekaw jestem w czym widzisz problem przy tych 8 miesiącach ważności (to dla Ciebie dużo czy mało?), 22 z ciechana ma chyba 6 miesięcy, przynajmniej tak piszą na swojej stronie
                    Last edited by Mocho; 31-05-2014, 09:51.

                    Comment

                    • Mawel
                      Member
                      • 04-2014
                      • 65

                      Ocena z ARTomatu

                      Kolor: Czarny+ rubinowe refleksy. Okej. [4.5]
                      Piana: drobne pęcherze, niezbyt obfita, utrzymuje się w postaci małego kożucha. [4]
                      Zapach: Ciemne słody, karmel, czekolada, kawa, wiśnie, cherry, jakby7 leciutkie nuty wędzone. Bardzo przyjemny [4]
                      Smak: profil smakowy ze słodkiego przechodzi w kwaśny. W smaku wyczuwalna na pierwszym planie czekolada, karmel, wrażenie suszonych owoców, ustępuje później kawie, ta jest solidna i niesie ze sobą nieco kwaśności. Goryczka słaba i jeśli występuje to zlewa się z kawą, ja jej nie odczułem. Generalnie bardzo fajnie ułożony smak, na plus również, że nie jest przesadnie słodki. [4]
                      Wysycenie: średnie, odpowiednie [4]
                      Opakowanie: Stylowe, wizerunek psuje nieco czerwona jubileuszowa krawatka, która nie pasuje. Brak szczegółowego składu [3]
                      Uwagi: Warka: 7.11.2014

                      Moja ocena: [3.975]

                      Comment

                      • toto
                        Senior
                        • 12-2006
                        • 949

                        Ocena z ARTomatu

                        Kolor: ciemny, ale trochę prześwitujący, pod światło głeboko rubinowy, klarowny [5]
                        Piana: średnio wysoka, beżowa, dość szybko opada do dywanika, potem praktycznie niknie, słabo oblepia szkło [3]
                        Zapach: suszone jabłka, może rodzynki, lekka kwaskowość, trochę karmelu [3]
                        Smak: słodki (ale nie słodowy), czekoladowo-owocowy, złamany kwaskowością trochę neutralizującą słodycz, wyraźny karmel, owocowość cierpka, czekoladowość a'la budyń czekoladowy [3]
                        Wysycenie: trochę za duże, lekko zapychające [3]
                        Opakowanie: brązowa tłoczona butelka (bezzwrotna), kapsel okolicznościowy (20 lat browaru Amber), klasyczna brunatna etykieta ze złotymi elementami (mnie się podoba), są podstawowe dane. Czerwona krawatka okolicznościowa nie pasuje do całości. [4.5]
                        Uwagi: Do 25.09.2014. Dla mnie słodki ciemny lager o dobrze ukrytej mocy. Ale w życiu nie nazwałbym tego porterem bałtyckim. Słodkość jest wprawdzie lekko przykryta owocowością i kwaskowością, ale i tak jest przesadzona.

                        Moja ocena: [3.175]

                        Comment

                        • wilzek
                          Member
                          • 06-2014
                          • 32

                          Ocena z ARTomatu

                          Kolor: Bardzo ciemny brąz, pod światło kasztanowy [4]
                          Piana: Ciemny beż, raczej szybko sie redukuje [3.5]
                          Zapach: Czekoladowo-kawowy z delikatna śliwką, mógłby byc intensywniejszy [4]
                          Smak: Delikatna paloność, jednak cały smak jest zdominowany przez czekoladową słodycz. Gdy się przegryzie słodkim ciastem łatwiej wyczuć goryczkę, ktora mogłaby być trochę wyższa. [4]
                          Wysycenie: Delikatne, w porządku [3.5]
                          Opakowanie: etykietka ładna, mozna ja nazwać "deserową" (kojarzy sie z opakowaniem czekolady z wyższej półki), tylko... Ta paskudna krawatka i kapsel "20 lat browaru amber", tragedia [2.5]
                          Uwagi: Bardzo pijalne, przyjemne piwko, trochę za mało złożone

                          Moja ocena: [3.85]

                          Comment

                          • dlugas
                            Senior
                            • 04-2006
                            • 4014

                            Warka 02.01.2015
                            Cena 3,79zł

                            W aromacie dojrzała czereśnia, wiśnia oraz jest marcepanowa nuta.
                            W smaku jest dość słodko, ale nie ulepkowato. Na finiszu lekko wodniste (jak na porter) Przewaga dojrzałych wiśni i czereśni. Nuta lukrecji i może marcepanu. Leciutko palone.Ogólnie w miarę smacznie, lecz zbyt jednowymiarowo i pod koniec picia lekko wodnista słodycz zaczyna męczyć.

                            Wysycenie gładkie i nie nachalne. W sam raz


                            Ogólne wrażenia w miarę pozytywne. Lekki porter dla niewymagających. W tej cenie jak najbardziej do powtórzenia.
                            Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
                            Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
                            FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

                            Comment

                            • Pivotal
                              Senior
                              • 05-2013
                              • 671

                              Ocena z ARTomatu

                              Kolor: Bardzo ciemny brąz,pod światło widoczne rubinowe refleksy bez widocznych drobinek. [4]
                              Piana: Jasno brązowa,w niewielkim stopniu oblepiała szklankę,drobnoziarnista,obecna do samego końca. [3.5]
                              Zapach: Ciemnej czekolady,palonych słodów. Niezbyt mocny,ale powyżej średniej. [3]
                              Smak: Gorzkiej czekolady,słodu,kawy,suszonych śliwek do tego lekka goryczka. [4]
                              Wysycenie: Prawie doskonałe,jestem pod wrażeniem,oczywiście gaz pracował do końca spożywania piwa. [4.5]
                              Opakowanie: Bezzwrotna amberowska z tłoczeniami. Estetyczne etykiety (z potrzebnymi informacjami) dopasowane do zawartości butelki,kapsel grandowy. [4]
                              Uwagi: Warka do 7.11.2014,wypite 22.06'14. Lekki,smaczny porter w którym nie znalazłem żadnych alkoholowych smaków i zapachów,za to uświadczyłem woń i smak czarnej czekolady.

                              Moja ocena: [3.625]

                              Comment

                              • piwoszka123
                                Junior
                                • 06-2012
                                • 21

                                Ocena z ARTomatu

                                Kolor: Ciemny, nieprzejrzysty - bardzo apetyczny [5]
                                Piana: Opadła chyba ciut za szybko [4.5]
                                Zapach: mógłby być ciut intensywniejszy [4.5]
                                Smak: Bez uwag. Niebo. Wyraźnie słodowy [5]
                                Wysycenie: idealny [5]
                                Opakowanie: Piękna, apetyczna etykieta [5]
                                Uwagi:

                                Moja ocena: [4.775]
                                ---------------
                                Ocena usunieta z rankingu.
                                Poczawszy od 22.I.2003, oceny bez sensownego uzasadnienia ich przez oceniajacego, beda usuwane z rankingu. KONKRETNIEJ PROSZĘ!
                                Art, Admin

                                ---------------
                                Last edited by ART; 29-07-2014, 11:55.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎