Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Budějovický Měšťanský, Heban

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Lacriferno
    Senior
    • 07-2005
    • 783

    Budějovický Měšťanský, Heban

    Zamieszczam dyskusję o tym piwie, tam gdzie jego miejsce, bo jak widzę, nikt tego dotąd nie uczynił.

    Parametry inne, niż w "oryginalnym" Hebanie z Juranda: ekstrakt 11,8%, alk. 5,0%. Na kontrze informacja: wyprodukowano przez Budějovický Měšťanský Pivovar dla Barlan Beverages Group Sp. z o.o.

    Zapewne wiele opisów będzie porównaniami dwóch Hebanów: polskiego (ś.p.) i czeskiego. W moim przypadku jest podobnie, gdyż dziś miałem okazję degustować te dwa podobne, a jakże różne piwa. I tak:

    Piana: Opada szybciej niż w piwie z Juranda. Pieni się intensywnie z głośnym sykiem.
    Kolor: Brąz, wpada w ciemną wiśnię.
    Smak: Zdecydowanie słodsze od wersji polskiej, chwilami wydaje się być syropowate. Wyczuwalny karmel i posmaki suszonych śliwek. Bez nieprzyjemnych posmaków. Goryczka dość mocna, ale nie natrętna.
    Zapach: Słodowo - karmelowy, przyjemny.
    Wysycenie: Duże, nawet nieco za duże.
    Opakowanie: butelka NRW. Etykieta taka jak z Hebanie z Olsztyna, jednak kontra nie pozostawia złudzeń. Brak już fajnego kapselka, obecny jest goły. Najważniejsze informacje zamieszczone.

    Dobre piwko, do którego można będzie wracać, jednak nie zatrze wspomnień po olsztyńskim przodku.
    Attached Files
  • delvish
    Senior
    • 11-2004
    • 3508

    #2
    Nowy Stary Heban

    Witam,

    Długo szukajka szukała na forum i nie znalazła... Sprawa jest ciepła jak gorące bułeczki. Zdaje się nikt nie zwrócił jeszcze uwagi na to, że ex-Jurandowski Heban pojawił się w nowej szacie, butelce i obecnie produkowany jest w Czechach, a konkretnie rzecz biorąc przez Browar Mieszczański w Czeskich Budziejowicach (Budějovický Měšťanský Pivovar). Biję się w pierś, że go nie nabyłem drogą kupna, ale sądziłem, że sprawa jest już dawno opisana na forum, a Heban rządzi na każdym rogu w sklepie. Butelka zmieniła się na NRW (o ile wzrok mnie nie mylił) i pojawiła się złota, jak to się u nas w Galicyji mówi cynfolia wokół szyjki.
    Zaczynają się już w cyberprzestrzeni pojawiać pierwsze ślady emigracji Hebana za naszą południową granicę:

    No do dzieła koleżanki i koledzy, trzeba przetestować to nowe piwko, bo że będzie to po prostu inne piwo niż to produkowane w Olsztynie to chyba wszyscy sobie zdają sprawę. Nie wiem czy już pojawiło się w centrumie grodu Kraka, .abo i jakichś margietach i Piwnych Światach. Za szybką informację będę wdzięczny, bo do Spar’a w Modlniczce, gdzie nowego Hebana zobaczyłem kilka godzin temu średnio mi się uśmiecha jechać, jeśli trzeba będzie to jednak pofatyguję mój czerwony bolid i gdyby ktoś miał taką potrzebę to mogę nabyć więcej sztuk i przywieźć w okolice Jubilata. W tym samym sklepie z polskich smakołyków są do nabycia m.in także Porterek i Irlandzkie Mocne z Krajana w butelkach 0,5l.

    Pozdrawiam piwnie
    "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
    (Frank Zappa)

    "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19165

      #3
      czeski Heban to już żadna nowość i nawet w Krakówku jest dostępny od miesiąca na bidę. a tak poza tym w tym wątku zgłasza się polskie nowe piwa, nie takie, które dla kogoś są nowe a Maggyk to się sam wypowie w sprawie piwo-gdzie.

      Comment

      • delvish
        Senior
        • 11-2004
        • 3508

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
        czeski Heban to już żadna nowość i nawet w Krakówku jest dostępny od miesiąca na bidę.
        No tak jak pisałem w poście tak mi się jakoś wydawało, że tak właśnie jest. Tylko jakoś wczoraj moje umiejętnośći obsługi szukajki z powodu zapewne zmęczenia i późnej pory były mocno ograniczone. Mea maxima culpa Swoją drogą podniecenie związane z odkryciem nowego Hebana też dało żnać o sobie Zdziwił mnie również brak degustacji nowego Hebana i jego oceny przez forumowiczów. Czyżby Heban produkowany w Czechach był jakąś wstydliwą kwestią

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
        a tak poza tym w tym wątku zgłasza się polskie nowe piwa, nie takie, które dla kogoś są nowe a Maggyk to się sam wypowie w sprawie piwo-gdzie.
        No taka juz chyba przypadlość mało intucyjnego podziału forum na różne działy. Akren raportując odkrycie czekiego Hebana z końcem kwietnia br. poinformował w tym samym dziale. A i ja czuję się wobec powyższego zobowiążany wytłumaczyć dlaczego akurat tu umieściłem posta.
        Najwyraźniej zabrakło mi defnicji "polskie nowe piwo". Heban akurat tu mi pasował, ponieważ:
        a. marka jest polska w znaczeniu wprowadzona, ze sporym sukcesem z resztą, przez browar zlokalizowany w Polsce.
        b. piwo warzone jest w Czechach i siłą rzeczy jest to inne piwo niż warzone w Olsztynie
        a+b = "polskie nowe piwo"
        Domyślam się że powinienem umieścić posta w dziale "zmiany parametrów piw", tyle że nie byłem pewny czy nie zmienił się ekstrakt i alkohol (a nie zmienil się). Podsumowując, zmieniło się opakowanie + etykieta, miejsce produkcji i smak. Jest to IMHO "nowe polskie piwo" pod starą marką. Howgh!
        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
        (Frank Zappa)

        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Nie jest to polskie piwo, więc nie będzie wprowadzone do bazy. Podobnie jak wcześniej nie był wprowadzony Faustus. Osobiście nie mam zamiaru degustować tego wyrobu Budejovic, dlatego, że uważam, iż firma Barlan Beverages uważa mnie za debila, który po pierwsze się nie pozna na tym, ze Heban jest teraz warzony za granicą, a nawet jeśli, to łyknie to z sentymentu za starym Hebanem.
          A nowy Heban ma nawet swój temat.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • Jaroslav
            Senior
            • 10-2005
            • 967

            #6
            Niestety, nie ma się czym podniecać. Ze starego jurandowskiego Hebana,
            została jedynie nazwa. Jeśli pamiętasz dobrze smak tego piwa, wiesz że
            cechowała go lekka "wytrawność". Czeskie piwo jest słodkie i bez wyrazu.
            Wielu forumowiczów źle kojarzy takie "żonglowanie markami". Niestety
            popularna jest praktyka zamykania regionalnych browarów, przy jednoczesnym
            ogłupianiu klienteli reklamowaniem "lokalnych" marek (patrz np. Piast na Śląsku; Królewskie - Mazowsze; Kujawiak - Kujawy...). Tu co prawda sytuacja jest nieco odmienna, jednak nie mam
            zamiaru popierać tego typu praktyk (dobrze, że choć napisano miejsce produkcji ).
            Last edited by Jaroslav; 07-07-2007, 11:51.

            Comment

            • Mistrzu
              Senior
              • 08-2003
              • 750

              #7
              Kupione w „carefurze” za 2,75 zł.
              Kolor: jak w pierwowzorze idealnie ciemno wiśniowy. 5
              Piana: Piana piękna po nalaniu, gęsta, sztywna, w trakcie picia szybko znika ale zostawia ślady na szkle. 4
              Smak: podobne wrażenia jak u poprzednika. Słodsze od polskiej wersji, słodkie jak u Czechów Z połączenia obu smaków powstało coś smacznego, słodkiego i za razem o charakterystycznym aromacie. Dla mnie bingo! 5
              Zapach: czuć go i to w miarę intensywnie. Słód jak w batonach i coś co przypomina mi zapach drzewa przy wędzeniu. 4,5
              Wysycenie: bez zarzutu. Przy wrażeniach smakowych idealne. 5
              Opakowanie: na etykiecie widnieje: PIERWSZY POLSKI BROWAR SPECJALOŚCI (sic!). Poza tym faux pas wszystkie dane są na swoim miejscu i to w kilku językach. 4

              Comment

              • zAjkA
                Senior
                • 12-2004
                • 1089

                #8
                Dla mnie zdecydowanie gorsza wręcz podrabiana wersja olsztyńskiego Hebana. Na szczęscie wczoraj udało mi się natrafić na oryginał w zestawie ze szklanką zapewne w tym samym carefurze w którym zaopatrywał się Mistrzu.
                Browar Kapitański- Warzone na pełnym morzu

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23792

                  #9
                  począwszy od pierwszego postu autorstwa Delvisha (poza nr 7 i 8), zostały tu przywiane moderatorsko z tematu o nowych polskich piwach.
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • Doodeck
                    Senior
                    • 05-2003
                    • 1612

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                    począwszy od pierwszego postu autorstwa Delvisha (poza nr 7 i 8), zostały tu przywiane moderatorsko z tematu o nowych polskich piwach.
                    No to musisz też wywalić poniższy odnośnik, bo się zapętlimy.
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                    A nowy Heban ma nawet swój temat.

                    Co do Hebana - kupiony dziś w sosnowieckim Auchanie czeka w lodówce na swoją kolej.
                    Dalekosiężny
                    Obserwator
                    Obiektów
                    Dynamicznie
                    Epatujących
                    Ciekawymi
                    Koncepcjami

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #11
                      kolor - bardzo mocnej herbaty, klarowne
                      piana - bezowa, drobna, znika bardzo szybko
                      zapach - wytrawno wisniowy
                      smak - łągodny, leciutki palony smak połączony ze smakiem wiśni, dość pełne ale czegos mi brakuje
                      gaz - bez zarzutu
                      opakowanie - także bez zarzutu choć napis na etykiecie - browar specjalności jest moim zdaniem oszustwem bo nie jest nim napewno browar w C. Budejovicach


                      Ogólnie poprzednik Hebana był lepszy, choc mozna i to smialo wypić. Tylko gdzie ten czarny kolor piwka?
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23792

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                        Tylko gdzie ten czarny kolor piwka?
                        to jest tak jak byś zapytał gdzie jest biały kolor np. w przypadku Weissbierów
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • becik
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 14999

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                          to jest tak jak byś zapytał gdzie jest biały kolor np. w przypadku Weissbierów
                          Piw jak mleko nie widziałem jeszcze ale kiedy otwieram piwo mieniące się jako "czarne" to spodziewam się koloru Guinnessa czy nawet portera ale nie mocnej herbatki.
                          Jak dobrze pamiętam olsztyński Heban był zdecydowanie ciemniejszy.
                          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                          Comment

                          • e-prezes
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 19165

                            #14
                            Tylko na początku, potem jakby zjaśniał.

                            Comment

                            • zythum
                              Kot Makawity
                              • 08-2001
                              • 8305

                              #15
                              To zupełnie inne w stylu piwo niż Heban moim zdaniem i uzywanie tej nazwy mija się z celem. Jest to lekkie czeskie piwo ciemne, niestety pewnie ze względu na koszty (aby były jak najtańsze , w końcy marżą dzielą się dwa podmioty) trochę słabsze od wersji warzonych w Czechach. Piwo jest chyba zbyt krótko leżakowane stąd jego "pustota" smakowa. Jest trochę słodkawe ale nie ma jakiegoś charakteru czy specjalnego smaku. Ot wypić i zapomnieć.
                              To inaczej miało być, przyjaciele,
                              To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                              Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                              Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                              Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                              Rządzący światem samowładnie
                              Królowie banków, fabryk, hut
                              Tym mocni są, że każdy kradnie
                              Bogactwa, które stwarza lud.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎