Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bofferding (Nationale), Battin Extra

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pancernik
    Senior
    • 09-2005
    • 9731

    Bofferding (Nationale), Battin Extra

    Zgodnie z opisem na butelce piwo jest warzone w Brasserie Nationale w Bascharage. Ma kolor "konkretnego" piwa, moc 6,6%. Piana drobna, biała, dość szybko opada.
    W zapachu wyczuwalny mocny słód, lekki alkohol, ale i karmel lekki... Smakuje dość aksamitnie, słodowo-karmelowo, da się wyczuć lekką moc. Górna fermentacja (w necie jako "Euro Pale Ale", "Pale Lager" albo "Heller Bock" ).
    Sporo gazu. Smukła butelka 0,33, granatowo-żółta etykieta, podobna krawatka "sreberko" i dedykowany kapsel.
    Generalnie, piwo niby chropawe, a delikatne... .
  • Kolesław
    Senior
    • 03-2004
    • 1130

    #2
    Zapach to drożdże i słód (element słodki), i delikatna odrobina aromatycznego chmielu. Później pojawiają się i rosną przyprawy – kolendra.
    Piana dość wysoka i trwała, bąbelki akuratne i to co się osadza na szkle też.
    Gazu niewiele. Pojedyncze pęcherzyki, krótkie łańcuszki, delikatnie wyczuwalne podczas picia.
    Kolor złoty.
    Smak taki jak zapach + goryczka.
    W sumie jakby belgijskie ale w jego delikatniejszych wersjach. Naprawdę niezłe, degustując zdziwiłem się już na starcie i z każdą chwilą coraz bardziej. Nieopacznie przed piciem zajrzałem na ratebeer, a tam Battin Extra rzeczywiście figuruje jako heller bock Po jasnym bocku spodziewałem się czego innego.
    Ratebeer jako dunkler bocki kwalifikuje zarówno górnofermentacjne holenderskie i belgijskie cieme bocki jak i klasyczne dolnofermentacyjne niemieckie (środkowoeuropejskie) koźlaki. Piwa takie mają oczywiście w efekcie końcowym pewne cechy zbieżne, ale zasadnicze różnice też (efekt końcowy, ale przede wszystkim droga do tegoż). Trop widzę w analogii, z tym, że w odczuciu organoleptycznym Battin Extra znacznie bardziej różni się od niemieckich heller bocków (te są chyba wzorcem gatunku) niż górnofermentacyjne ciemne bocki od swoich klasycznych kolegów.
    Attached Files

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎