Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Hösl Mitterteich, Communbräu-Zoigl

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wpadzio
    Senior
    • 06-2011
    • 2645

    Hösl Mitterteich, Communbräu-Zoigl

    Piwo warzone dla Nageler Commun-Bräu GmbH przez minibrowar Hösl z bawarskiego Mitterteich. To niefilitrowany, charakterystyczny dla regionu Oberpfalz (czyli Górny Palatynat) styl określany jako zoigl lub kommunbier. Najbliżej mu do dolnofermentacyjnego zwickla. Tradycja produkcji jest kontynuowana przez kilkunastu browarników zrzeszonych w spółdzielnie i warzących swoje piwa w prywatnych niewielkich browarach a czasem wręcz w warunkach domowych. Osoba, której akurat przypada kolej warzenia wywiesza ze szczytowego okna swojego domu charakterystyczną gwiazdę („Zoiglstern“ albo „Brauerstern“) - miotełkę z witek albo gałązki świerku, która przypomina wprost gwiazdę Dawida.
    Communbräu-Zoigl ma 5,5% alkoholu.

    Złoto-miodowa barwa. Całkowicie nieklarowna.
    Biała, stosunkowo wysoka po nalaniu piana o raczej drobnej teksturze. Czasu potrzebuje dość długo by opaść do cienkiego, mięsistego kożucha, który utrzymuje się do końca konsumpcji. A na szkle pozostaje nieco wzorków.
    Bardzo miękkie, mocno jednostronnie słodkie w odbiorze zapachowym. Słodka słodowość, wata cukrowa, trochę karmelu, ciasteczka i miód. Tak to widzę.
    Smak pozbawiony niemalże jakiejkolwiek goryczki. Zbudowany całkowicie na słodach, o słodzikowatym i biszkoptowym wyrazie. Wszystko co podpowiada mi mój język obraca się w tych klimatach smakowych, więc nie będę udawał erudyty i płodził kolejnych skojarzeń. Jest bardzo jednostronnie i niestety bardzo nudno. W posmakach szybko wszystko ulatuje i pozostaje wrażenie braku treści.
    Piwo jest wyjątkowo umiarkowanie wyposażone w gaz, co powiększa wrażenie monotonii profilu smakowego. Choć może ratuje pianę.
    Butelka NRW z bardzo nudną, niemal niedostrzegalną na półce etykietą z historycznym zdjęciem i symbolem gwiazdy o której pisałem. Biały kapsel.

    Piwo, które do mnie nie przemawia. Nudno, płasko, słodko, bez życia. Zapiszę sobie w pamięci by zoigla omijać szerokim łukiem, szkoda czasu i kubków smakowych. Od siebie 6 w skali 1-10, bo mimo wszystko jakichś odrzucających wad nie wyczułem.
    Attached Files
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10837

    #2
    Problem w tym, że browar Hosl nie warzy autentycznego Zoigla oraz nie ma nic wspólnego z komunalnym browarem.
    Prawdziwego Zoigla nie butelkuje się.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • legart
      Senior
      • 06-2012
      • 913

      #3
      W sumie taki niezobowiązujący niefiltrowany słodowy lager. Faktycznie mógłby mieć większą goryczkę kontrującą słodycz. Pod koniec kufla robi się ciut męcząco.

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        • 02-2003
        • 12170

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
        Problem w tym, że browar Hosl nie warzy autentycznego Zoigla oraz nie ma nic wspólnego z komunalnym browarem.
        Prawdziwego Zoigla nie butelkuje się.
        Ja trafiłem na jednego oryginalnego (z browaru komunalnego, gdzie poszczególne domy warzą rotacyjnie). Oczywiście to nie ten. To, że napis Zoigl jest na butelkach to jedno. Tu dodatkowo "Communbräu" czyli jeszcze większa zmyłka, która opiera się na tym, że browar leży w bawarskim Górnym Palatynacie, słynącym właśnie z oryginalnych Zoigli warzonych browarach komunalnych.

        Nadal 5,5% alk.



        Aromat - umiarkowany, trochę drożdży i lekki słód, ale taki "byle jaki"
        Piana - wysoka, zwarta, niezbyt trwała z koronką
        Barwa - zmętnione złoto, wpada w bursztyn
        Wysycenie - średnie w kierunku umiarkowanego, musujące
        Smak - lekki drożdżowo-owocowy kwasek, delikatny słód, minimalna goryczka
        Treściwość - umiarkowana

        Poprawne piwo do gaszenia pragnienia. Rześkość znacznie ratuje je w lecie. Co jakiś czas trafiam na ich piwa i w przypadku jasnych dolnej fermentacji jest to mocno poniżej regionalnej średniej. Mają jeszcze nowość "Mein Helles", który jest jeszcze może zaskoczy. W każdym razie (mimo nazwy i dwóch cechowych trójkątów ułożonych w gwiazdę Dawida) nie można tego piwa traktować jak oryginalnego Zoigla (lepiej Keller czy też Zwickl).

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12170

          #5
          Butelka euro Click image for larger version

Name:	P1080732.JPG
Views:	78
Size:	19,9 KB
ID:	2319914

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎