Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zapach jest mniej istotny niż piana?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    Zapach jest mniej istotny niż piana?

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika domaluj Wyświetlenie odpowiedzi
    Po tej ocenie wyraźnie widać, że schemat obliczania oceny jest nieprawidłowy. Ocena Becika jest pozytywna. Piana i zapach mają zbyt dużą wagę.
    Piana może za dużą, ale zapach? Przecież to obok smaku najważniejsza rzecz w piwie.
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
    Piana może za dużą, ale zapach? Przecież to obok smaku najważniejsza rzecz w piwie.
    Nie zgadzam się, zapach jest mniej istotny niż piana
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • zohan666
      Senior
      • 11-2012
      • 259

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
      Nie zgadzam się, zapach jest mniej istotny niż piana
      Tylko wizyta u dobrego otorynolaryngologia może Cię uratować.

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zohan666 Wyświetlenie odpowiedzi
        Tylko wizyta u dobrego otorynolaryngologia może Cię uratować.
        Poruszamy kwestię ważniejszego parametru w piwie, a nie węchu każdego z nas.

        Twój komentarz świadczy jedynie o tym, ze zamiast skupiać się na sednie tematu, czepiasz się fizycznych cech innych osób, a takie zachowanie jest dla mnie wyrazem prostactwa najgorszego gatunku.
        Ślepemu też będziesz kazał iść do okulisty bo czegoś nie dowidzi? Kulawemu nie pozwolisz wziąć udziału w biegu bo za wolno biega?

        Węch mam w porządku, żeby było jasne
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • tristan_tzara
          Senior
          • 12-2007
          • 1038

          #5
          Nie mam pojęcia jakim cudem piana może być ważniejsza od aromatu. Może jeszcze kolor jest ważniejszy od smaku?
          Rozumiem że style dla których charakterystyczny jest brak piany, mocno zaniżasz za ten parametr?

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tristan_tzara Wyświetlenie odpowiedzi
            Nie mam pojęcia jakim cudem piana może być ważniejsza od aromatu. Może jeszcze kolor jest ważniejszy od smaku?
            Rozumiem że style dla których charakterystyczny jest brak piany, mocno zaniżasz za ten parametr?
            Na ten temat pisałem już w osobnym wątku, dla mnie piana to drugi po smaku wyznacznik piwa. Inni uważają inaczej, nie oznacza to chyba, że przez rozbieżność zdań w tej kwestii mamy sobie dokazywać lub kierować kogokolwiek do lekarza.
            Też mogę być złośliwy i napisać, że Tobie panie X, nawet onkolog już nie pomoże, tylko po co? Do czego to dąży?
            Mam normalny nos, a nie w kształcie teku, piwo piję, a nie wącham
            Last edited by becik; 10-04-2015, 14:08.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • zohan666
              Senior
              • 11-2012
              • 259

              #7
              Uzyskałem zamierzony efekt, dziękuję za współpracę

              Comment

              • Piktor
                Senior
                • 11-2011
                • 109

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                Mam normalny nos, a nie w kształcie teku, piwo piję, a nie wącham
                I to by chyba wszystko wyjaśniało i - no cóż - usprawiedliwiało pogląd o większej wadze piany od zapachu. Niestety lwia większość ludzi zainteresowanych piwem zarówno je pije, jak i wącha, więc musisz się pogodzić z obecnym systemem ocen (przenosiny na inny portal umożliwiający ocenianie piwa nie pomogą, bo raczej nie istnieje taki, na którym piana ma większy udział w ogólnej ocenie od aromatu - ciekawe dlaczego?).
                Last edited by Piktor; 10-04-2015, 21:44.

                Comment

                • MarekPomykalski
                  Junior
                  • 02-2014
                  • 5

                  #9
                  Nie rozumiem, nikt nie chorował w ten sposób, że miał katar i tracił zmysł smaku? Jasne, wtedy się nie powinno się pić piwa, ale teoretycznie, jakie zmysły się bardziej łączą w trakcie spożywania czegoś, smak+powonienie czy smak+wzrok? Jak dla mnie jeśli smak+wzrok, wtedy teoria becika pt. "co to za szkło, można pić z byle czego" nie trzyma się kupy, bo w teorii niektóre rodzaje szkła odpowiadają za dłuższe utrzymanie się piany i ogólny wygląd. W mojej opinii zapach ma kolosalne znaczenie w piciu piwa i spożywaniu czegokolwiek, a samo opisywane piwo jest bardzo dobre, na ART jeszcze przyjdzie czas

                  Comment

                  • Pancernik
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 9741

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarekPomykalski Wyświetlenie odpowiedzi
                    ...na ART jeszcze przyjdzie czas
                    No, ART odetchnął... Chwilowo .

                    Comment

                    • Kones
                      Senior
                      • 07-2014
                      • 160

                      #11
                      Nie wierzę pianie. Piwo z jednej butelki często rozlewam na dwa szkła dzieląc się np. z małżą. I co? w jednej szklance piękna piana, utrzymuje się i koronkuje a w drugiej znika do zera. Obydwie szklanki przepłukane przed nalaniem...
                      Zapach jest dla mnie swoistym preludium (niucham często po kilka razy zanim wypiję) dlatego że bardzo lubię zapach piwa . I nie mówię o przechmielonych sripach ale np. zwykłym pilsie.
                      Niestety, także od razu szufladkuje mi piwo, wiem czego się spodziewać, czasem zaskakuje, na minus lub plus. No i włącza alarm jeśli piwo jest ewidentnie zepsute lub ma inne paskudne wady.
                      Co do tematu zasadniczego, tego singla nie próbowałem, ale przy nadarzającej się okazji popróbuję .
                      "(...) iż wolno każdemu piwa i inne trunki skądkolwiekbądź brać i we wsiach ich warzyć i warzyć kazać i wolno użytkować bez wszelkiej obawy z naszej strony, lub starostów naszych zakazu, aresztowania lub kary"

                      Comment

                      • kkemot
                        Senior
                        • 12-2013
                        • 119

                        #12
                        Smak odczuwamy na języku i jest to gorzki/słodki/słony itd. To co wielu uznaje za "smak" jest to zapach, który trafia retronosowo. Amerykańskiego chmielu nie czujemy na języku przecież, chyba, że mowa o goryczce
                        Zatem mówienie, że zapach nie ma znaczenia to jakieś nieporozumienie, bo składa się na kompozycję smakową tego trunku.
                        W ogóle nie wiem jak piana może decydować o tym, czy piwo wygra lub będzie poza podium.
                        Ktoś mi powie co oznacza koronkowanie piany? Drobne pęcherzyki? Długie utrzymywanie się piany? Co to zmienia? Bo jak piana koronkuje to piwo smakuje lepiej? Naprawdę parametr z dupy i jeśli dla kogoś to ma jakieś większe znaczenie to niech zajmie się oceną płynu do mycia naczyń, a nie piwo- tam to pewnie ma znaczenie...

                        Comment

                        • zebediach
                          Member
                          • 03-2012
                          • 96

                          #13
                          No kkemot chyba się za bardzo rozpędziłeś, ja też uważam że zapach jest ważniejszy ale że piana nie ważna? Piana jest bardzo ważna i świadczy o jakości piwa(pierwszy wizualny znak), ale także jest elemantem estetycznym, to tak jak w tej kłótni z czego pić. Dla mnie nie ważne z czego, byle pianka była.
                          Co kto lubi.

                          Comment

                          • VanPurRz
                            Senior
                            • 09-2008
                            • 4229

                            #14
                            Ponieważ jemy i pijemy także wzrokiem to piana jest jednym z najpoważniejszych elementów piwa. Świadczy o jego kondycji, wizualnie piwo bez piany to żenada, do tego utrzymuje walory piwa. Dla niektórych stylów jest wyznacznikiem jakości.
                            Piana, zapach to są równoważne elementy. Możemy co prawda zatkać nos albo zamknąć oczy ale...
                            "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                            Comment

                            • kkemot
                              Senior
                              • 12-2013
                              • 119

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zebediach Wyświetlenie odpowiedzi
                              No kkemot chyba się za bardzo rozpędziłeś, ja też uważam że zapach jest ważniejszy ale że piana nie ważna? Piana jest bardzo ważna i świadczy o jakości piwa(pierwszy wizualny znak), ale także jest elemantem estetycznym, to tak jak w tej kłótni z czego pić. Dla mnie nie ważne z czego, byle pianka była.
                              Co kto lubi.
                              Ale o czym dokładnie świadczy piana? A o czym koronkowanie?
                              Czy piwo bez piany zawsze musi być złe?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎