Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

World Beer Cup 2008

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Latarnik
    Premium Lamplighter
    • 06-2004
    • 5003

    #16
    Czes! Nie ma sprawy!

    Maidenowiec - myślę, ze to tylko pobożne życzenia to co piszesz.
    5420 kapsli z wypitych piw
    874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
    "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
    https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
    Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
    https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

    Comment

    • Krotoszyniak
      Senior
      • 08-2002
      • 516

      #17
      Sedziami na WBC byli glownie uznani czlonkowie naszego swiatka z duzym stazem sedziowskim. Piwa byly oceniane w ciemno czyli sedzia nie wiedzial jakie piwo ocenia wiedzial tylko pod jaki styl. Wiec nie ma elementu "hype" czyli nie bieze sie pod uwage nazw , slawe firmy i opakowanie. Z drugiej strony mimo tego ze bylo wilu sedziow nie jest latwo oceniac 30 piw w jeden dzien majac 60-100 ml / probke piwa , ostanie piwo z tego stylo mialo pewno gorsze szanse na sukces. Wiadomo jest ze niektore piwa pokazuja swoj potencal dosc szybko a niektore potrzebuje dluzszej degustacji by wpelni ocenic pokazac jakosc. Niby degustatorzy na tym poziomie sa jednak wyszkoleni pod ten system ocen ale wiemy ze nikt nie jest idealny i zmeczenie smakowe mnoze sie ujawnic. O ile sie orientuje wybierano sedzow pod specjalizacje stylowa , np: jesli ktos jest wyspecjalizowanyw lagerach takie on ocenial. Moj kolega Josh Oakes byl jednym z sedziow na WBC i od niego czerpie te informacje, jest on osoba bardzo wyczula na "przegiecia" i nie mial zadnych uwag co do systemu. Ratebeer jest bardzie rankingiem konsumeckim vs. elitarno sedziowskim. My nie oceniamy pod styl tak jak na festiwalach i innych konkursach .Na Ratebeer liczy bardzo sie liczy sama ilosc ocen piwa , uzywamy "bayesian formule" ktora faworyzuje wyzsza ilosc ocen by wyeliminowac ekstremalne oceny. Wsrod czlonkow Ratebeer mamy szeroki wachlaz umiejetnosci , od poczatkujacych (kazy gdzies w koncu misial zaczac) do wielokrotych sedziow na glownych imprezach (WBC , Bier Mondiale, GABF itd)... swoja droga styl Baltyckich Porterow rozpowszechil sie w USA wlasnie dzieki Polskim porterom (ktore do teraz sa uwazane ze wysokiej jakosci) , podobnie stalo sie z miodami pitnymi (Apis itd)... nawet nasze piwa pod styl Mocne zaczynaja byc populane (nowy trend) -(European Strong Lagers).
      Admin z Ratebeera
      Licencjonowany Sedzia BJCP (E0894)
      Poromotor piwnej Polski na swiat :)

      Comment

      • Krzysztof
        Senior
        • 04-2001
        • 1689

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
        Myślę, ze sie zagalopowałeś, co więcej wyczuwam w tym stwierdzeniu daleko idące lekce sobie ważenie jakie masz dla amatorów, czy to oceniających na ratebeer czy np. na browarbizie.
        Uważasz, ze oceny amatorów są mniej warte niż tych fachowców?
        Piwosz aktywny, czyli taki, który porównuje i opisuje swoje wrażenia na forach internetowych jest dla mnie więcej wart niż ktoś kto uważa sie za fachowca.
        Ja jako amator nie potrafię opisać pewnych niuansów jakie wyczuwam w piwie ale je wyczuwam i na tej podstawie potrafię wybrać piwo, które bardziej mi smakuje,
        a być może wypiłem w swoim życiu, tak jak wielu z tych amatorów, więcej gatunków piwa niż niejeden z tych fachowców.
        A co do bezstronności, to jednak na takim konkursie jest ona inna niż na forum, na którym nic za swa ocenę nic nie można zyskać.
        Zastanawiam się czy własnie swoim tekstem sam sie nie zagalopowałeś. Nie rozumiem dlaczego opinie ludzi zajmujących się piwem mają być mniej warte od opini amatora?
        Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
        www.twojmalybrowar.pl

        Comment

        • Krotoszyniak
          Senior
          • 08-2002
          • 516

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof Wyświetlenie odpowiedzi
          Zastanawiam się czy własnie swoim tekstem sam sie nie zagalopowałeś. Nie rozumiem dlaczego opinie ludzi zajmujących się piwem mają być mniej warte od opini amatora?
          Tutej pewno chodzi o osobiste podejscie do tej sprawy , kazdy ma prawo do opini. Ja jestem otwarty na kazda byle by miala racjonalne wytlumaczenie.
          ***
          Negatywa opinia o wynikach takich ze konkursow ma pewne uzasadnienie , choc WBC tutaj nie jest najlepszym przykladem.Niedawno w Toronto robiono konkurs piw prowincji Ontario , na sedziow wybrano mieszanke ekspertow i lokalnych gwiazd showbiznesu (wiecej tych drugich) .Niestety ja musialem ustapic sedziowskiego miejsca jakiemus redaktorowi lokalnego radia co sponsorowalo ta impreze... Wyniki byly jakie byly.
          Pozdrawiam.
          Admin z Ratebeera
          Licencjonowany Sedzia BJCP (E0894)
          Poromotor piwnej Polski na swiat :)

          Comment

          • Krzysztof
            Senior
            • 04-2001
            • 1689

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krotoszyniak Wyświetlenie odpowiedzi
            Tutej pewno chodzi o osobiste podejscie do tej sprawy , kazdy ma prawo do opini. Ja jestem otwarty na kazda byle by miala racjonalne wytlumaczenie.
            ***
            Negatywa opinia o wynikach takich ze konkursow ma pewne uzasadnienie , choc WBC tutaj nie jest najlepszym przykladem.Niedawno w Toronto robiono konkurs piw prowincji Ontario , na sedziow wybrano mieszanke ekspertow i lokalnych gwiazd showbiznesu (wiecej tych drugich) .Niestety ja musialem ustapic sedziowskiego miejsca jakiemus redaktorowi lokalnego radia co sponsorowalo ta impreze... Wyniki byly jakie byly.
            Pozdrawiam.

            Oczywiście - tu się z Tobą zgadzam.

            Kryteria konkursów są obarczone jakimś .... błędem. Żle się dzieje jeżeli ktoś nie lubi np. piw pszenicznych a MUSI je oceniać. Spotkałem się z taką sytuacją... niestety. Później wyniki są takie sobie.
            Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
            www.twojmalybrowar.pl

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎