Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Konsumencki Konkurs Piw Bractwa Piwnego 2009

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sensor
    Senior
    • 02-2001
    • 817

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
    Nie byłem dotąd na żadnym oficjalnym szkoleniu sensorycznym, ani nie zasiadałem w jury żadnego konkursu. I raczej tak pozostanie, bo ja strasznie leniwy jestem.
    Mam jednak pytanie do praktyków. Czy Wy nie przyjmujecie przypadkiem wytycznych narzucanych przez wielkich producentów? Piwo o idealnie czystym smaku, delikatna goryczka, lekka wytrawność, brak słodowych smaczków?
    Zastanawialiście jak tego "przysłowiowego" Lecha oceniłby jakiś niezaprzeczalny autorytet? Na przykład śp. M. Jackson. Czy zgodziłby się na Wasze "zasady"?

    Zgadzam się, że szukanie w piwie czystości, przejrzystości itd. może być ryzykowne i w ten sposób faktycznie piwa koncernowe zawsze miałyby przewagę nad tymi z małych browarów.

    Są jednak takie cechy (np. utleniony, metaliczny, nasłoneczniony, fenolowy w lagerach) które zdecydowanie nie są częścią piwowarskiej sztuki i obok których nie można przejść obojętnie. Jeżeli będziemy wrzucali te cechy do "bukietu" to ocena będzie odbywała się na zasadzie "im więcej tym lepiej" a o to przecież nie chodzi.

    Jak we wszystkim trzeba wyśrodkować
    Dowiedz się więcej o piwie - www.piwoznawcy.pl
    Kursy, szkolenia, raporty sensoryczne.

    Comment

    • skitof
      Senior
      • 11-2007
      • 2478

      Jeśli konkurs BP ma być konkursem konsumentów to oni muszą wybierać najlepsze piwo. Tym bardziej, że ekspert może powiedzieć: "to piwo jest najlepsze w swoim gatunku, ale mi zupełnie nie smakuje", a konsument mówi: "to piwo mi najbardziej smakuje - to piwo jest najlepsze". Konkursy branżowo-eksperckie już istnieją, i nie ma co ich dublować. A w konkursie konsumenckim ostatnie słowo - wyboru piwa, które najbardziej smakuje ludziom - trzeba oddać konsumentom. Tym bardziej, że uniknie się wątpliwości kto wybiera piwo roku (konsument) i dlaczego (bo najbardziej smakuje). Taką przejrzystość trzeba zachować chcąc uniknąć krytycznych głosów w przyszłości.

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        Już wcześniej w tym temacie Piokl, a po nim ja wyraziliśmy to samo zdanie - witam w klubie
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23807

          Dziękuję za ożywioną dyskusję, mam nadzieję że BP wyciągnie z niej wnioski i poczyni odpowiednie modyfikacje konkursu na przyszłą edycję. W konkursie uczestniczyłem na zaproszenie Bractwa i dziękuję za możliwość oceny piw i pracy w jury. Tematu sposobu typowania piw do finalnej oceny nie podejmuję - Bractwo zna nasze sugestie. Na pewno nie ma tu prostego rozwiązania. Zrezygnowanie z uczestnictwa przedstawicieli browarów w pracach jury też pewnikiem trzeba przemyśleć.

          Uprzejmie donoszę że również wg mnie najlepszym piwem jasnym w kategorii Lech-Tyskie-Łomża jest... Lech. Choć podano wcześniej listę piw na stronie BP, szczerze mówiąc nie skusiło mnie by zajrzeć jakie konkretne piwa będą do oceny. Na stoparęnaście punktów możliwych do uzyskania przez dane piwo przyznałem próbce nr 1 (czyli w efekcie Lechowi) jeśli dobrze pamiętam punktów 37. Tyskie daleko z tyłu 23 punkty a jeszcze dalej Łomża bodajże 21. Zatem powiedzmy sobie szczerze nie były to obiektywnie jakieś szczególnie smaczne piwa. Ponieważ nie można było przyznawać w żadnej ze składowych ocen zero punktów, każde piwo musiało siłą rzeczy otrzymać większą niż zero liczbę punktów. Oceniałem piwa surowo, za bezsmakowość czy ewidentne w moim odczuciu wady przyznawałem niską liczbę punktów. Nie odczuwałem zaistnienia jakiś nacisków ze strony innych oceniających, szefa jury czy też "mentora" prowadzącego naszą grupę.

          Muszę przyznać że wśród ocenianych piw było wiele niedobrych W jednej z kategorii był do wyboru przekrój całkiem ciekawych smaków, od truskawek przez maślankę po zjełczałe masło. Niemal poległem na Jabłonowie.

          Nie mniej jednak były też perełki. Taką perełką piwną z mojej grupy, tj. najlepszym z najlepszych został Porter Łódzki. W porterach była moim zdaniem najciekawsza sytuacja, bo wyniki były najbardziej miarodajne, z racji że rywalizowało tu 5 piw.

          A teraz wracam do spraw naglących powstałych po tygodniowej 1700km przejażdżce.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • Mumin_
            Senior
            • 10-2007
            • 109

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
            To, co widzicie na liście, to są WSZYSTKIE piwa, które ocenialiśmy - innych do wyboru NIE BYŁO.
            A ja w ogóle nie rozumiem, skąd ta histeria "Jezusicku Lech wygrał!!!" Przecież wygrał raptem jedną z nastu kategorii. Chyba, że było jeszcze jakieś grand prix, które w ogłoszeniu przegapiłem...

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19170

              Nieważne, jedną czy pięć, najważniejszą czy mniej ważną. KP może to wykorzystać do swoich celów i "informować" konsumentów - patrzcie nasze piwo jest najlepsze, wygrało KONSUMENCKI konkurs, inaczej mówiąc Wyście konsumenci wybrali go jako najlepsze. A to mi się nie podoba.

              Comment

              • żąleną
                Sojowe Oddziały Bojowe
                • 01-2002
                • 13239

                Przekłamania w tym akurat nie będzie, w końcu rzesze konsumentów rzeczywiście wybierają Lecha.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19170

                  W myśl Twojej wypowiedzi nie mamy się co oburzać, że Tyskie to najlepsze co mamy w Polsce. No bo skoro rzesze to piją to musi to być dobre.

                  Comment

                  • Maidenowiec
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 2287

                    Nie prawda, Lech jest lepszy.

                    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                    Thou shallt not spilleth thy beer!

                    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                      No bo skoro rzesze to piją to musi to być dobre.
                      A nie jest?
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • żąleną
                        Sojowe Oddziały Bojowe
                        • 01-2002
                        • 13239

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                        W myśl Twojej wypowiedzi nie mamy się co oburzać, że Tyskie to najlepsze co mamy w Polsce. No bo skoro rzesze to piją to musi to być dobre.
                        Otóż nie. Tyskie nie jest najlepsze, natomiast Lecha istotnie piją rzesze konsumentów. Rozumiesz różnicę?

                        Comment

                        • naczelnik
                          Senior
                          • 08-2003
                          • 1884

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nieważne, jedną czy pięć, najważniejszą czy mniej ważną. KP może to wykorzystać do swoich celów i "informować" konsumentów - patrzcie nasze piwo jest najlepsze, wygrało KONSUMENCKI konkurs, inaczej mówiąc Wyście konsumenci wybrali go jako najlepsze. A to mi się nie podoba.
                          a wygral jakis inny browar?
                          p.s. jest wiele rzeczy, ktore mi tez sie nie podobaja, i ktorych nie akceptuje
                          Ale zyjemy ze soba i dobrze nam z tym
                          Popieram domowe browary!

                          Polakom gratulujemy naczelnika

                          Zamykam browar.
                          Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                          gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                          Comment

                          • e-prezes
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 19170

                            może mi się nie podobać?
                            mogę mieć odmienne zdanie?
                            mogę o tym tu napisać?

                            to o co chodzi?

                            Comment

                            • naczelnik
                              Senior
                              • 08-2003
                              • 1884

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                              może mi się nie podobać?
                              mogę mieć odmienne zdanie?
                              mogę o tym tu napisać?

                              to o co chodzi?
                              Jasne ! Ja jestem na tak
                              A bylo cos, gdzies, kiedys co Twoja aprobate zdobylo ?
                              Popieram domowe browary!

                              Polakom gratulujemy naczelnika

                              Zamykam browar.
                              Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                              gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika naczelnik Wyświetlenie odpowiedzi
                                A bylo cos, gdzies, kiedys co Twoja aprobate zdobylo ?
                                No jak, E-prezes nie jest po to, żeby aprobować, nie byłby E-prezesem

                                Nie ma co bić już piany - wady były, ale cieszmy się, że powstało coś, co można udoskonalić, a nawet trzeba - ale już jest - bo najtrudniej jest zacząć. A błędów wiadomo, kto nie popełnia - ten, kto nic nie robi.

                                No właśnie, w ferworze wytykania sobie nawzajem zachowałam się niegrzecznie i nie podziękowałam Bractwu za zaproszenie do jury - było to dla mnie ciekawe i cenne doświadczenie (bo mogłam się uczyć na cudzych błędach i podpatrywać zalety), ale też fajnie było spotkać ludzi, których dawno nie widziałam i poznać nowych.
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎