Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dobieranie piw do potraw

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • franekf
    Senior
    • 06-2004
    • 944

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tomolek Wyświetlenie odpowiedzi
    Jedyne słuszne połączenie: Ostrygi i Stout
    A jedno z bardzo "niesłusznych" - piwo i śledzie w occie
    Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
    http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
    Piwny Janusz bez Teku

    Comment

    • Pancernik
      Senior
      • 09-2005
      • 9736

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
      AgaL prowadzi też bloga.
      Zdjęcia świetne, przepisy i opisy są fajne ale mi brakuje jasnych deklaracji smakowych, dlaczego dane piwo z daną potrawą. Na pewno byłyby to wybory subiektywne jednak jasna argumentacja zawsze jest w cenie.


      EDIT: jestem spóźniony
      Jest tutaj też mały feler, wszystkie dania są dla zjadaczy tofu i soczewicy (generalnie, szacun...), ale mięsożercy też czasem zakanszają piwo...
      A bardziej w temacie - degustacja - bez dodatków, natomiast potem - co komu w duszy gra... (np. razowiec z masłem i świeżym czarnym pieprzem albo lody czekoladowe).

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
        Do lagera polskiego - kaszanka. Problem z rozróżnieniem dań to nie problem, ale rozpoznać lagera...
        Do kaszanki na ciepło to akurat bardzo pasuje jakieś IPA, ale nie amerykańskie. Coś z mocnym, żywicznym chmielem, żadne cytrusy czy mango.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • clint
          Junior
          • 07-2012
          • 5

          #19
          Dzięki za odzew. Widzę, że nie jest tak źle ze źródłami.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
          Kilka. Np. łączyć tak, aby piwo i potrawa miały jakieś cechy wspólne. Do lekkich potraw lekkie piwa, jak np. piwa pszeniczne do ryb. Ale warto eksperymentować, np. pstrąg w porterze okazuje się być bardzo smaczny.
          Ten pstrąg wygląda interesująco... Ostatnio sam eksperymentowałem w ten deseń robiąc sos do kotletów z fileta indyka (niepanierowanych) na bazie stouta (z Ciechana). I też wyszło całkiem nieźle.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
          Ja mam takie doświadczenie, że nie łączę smakowania piwa z jedzeniem. Moim zdaniem na tym być może zyskiwać smak potrawy, ale smak piwa niekoniecznie. Dla mnie to jest marketing. Jeśli chcę wyczuć wszelkie niuanse smakowe, a nawet zapachowe, to potrawy go siłą rzeczy zaburzają. Ostatnimi czasy pojawiają się różnego "pozaczipsowe" przekąski w postaci suszonych lub wędzonych ryb, skorupiaków itp. Są zazwyczaj słone i tak zdecydowane smaku, że piwo co najwyżej może rozpuszczać sól na języku. A szkoda byłoby do tego celu stosować jakiś drogi produkt.
          Ja patrzę na piwo tak jak na wino - może być solo, ale też jako element dania, składnik kompozycji. Jednak mało wiem w tym temacie i dlatego postanowiłem zgłębić wiedzę. A co do wspomnianych przez Ciebie przekąsek, to chyba są przeznaczone raczej do piw sprzedawanych przez koncerny, którym i tak nic nie zaszkodzi (a zneutralizowanie ich smaku może być nawet zbawienne).

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cyneq Wyświetlenie odpowiedzi
          - myśl o ale, jak o czerwonym winie, a o lagerze jak o białym,
          - gorycz w piwie == kwiaśność w winie

          Jest o tym cały rozdział w książce "Najlepsze piwa świata" Bena McFarlanda. To co napisałem powyżej to jeden z krótkich cytatów, opinia niejakiego pana Stephena Beaumonta.
          Poszperałem i chyba się skuszę na tę książkę

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
          Nie tylko w Piwowarze, ma także swoją stronę.

          http://kuchniapiwowarkiagi.pl/blog/
          Dzięki.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kazimierz_W Wyświetlenie odpowiedzi
          W książce M.Jacksona "The Ultimate Beer" jest też trochę podpowiedzi i połączeń kulinarnych.
          Udało mi się zlokalizować książkę M. Jacksona "Tyskie vademecum piwa" (mam ją teraz przed sobą). Wygląda jakby była przeróbką książki, o której piszesz.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
          Skoro jesteś anglojęzyczny, to polecam bardzo fajną książkę Randy'ego Moshera pt. "Tasting Beer".
          W pewnej mierze na jej podstawie popełniłem swego czasu krótki tekścik na Akademię Piwa na interesujący Cię temat. Do poczytania tutaj.
          Dzięki za link - obiecuję się zapoznać

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
          To ja z kolei polecam książkę "Piwo w kuchni i w aptece". Nie ma tu co prawda dobierania piw do potraw, ale przy okazji snucia opowieści o historii klasztoru w Andechs i tamtejszego piwa, autor omawia wiele przepisów kulinarnych z użyciem piwa (a niekiedy i bez). Jak wskazuje nazwa książki, jest tam też niewielki dział poświęcony zdrowotnym oraz kosmetycznym walorom piwa.
          www.ceneo.pl/23685cl-Piwo_w_kuchni_i_w_aptece
          Dzięki za namiar

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
          Jest tutaj też mały feler, wszystkie dania są dla zjadaczy tofu i soczewicy (generalnie, szacun...), ale mięsożercy też czasem zakanszają piwo...
          Tak, to jest mały feler tego bloga
          Last edited by clint; 17-07-2012, 21:15.

          Comment

          • pioterb4
            Senior
            • 05-2006
            • 4322

            #20
            Udało mi się zlokalizować książkę M. Jacksona "Tyskie vademecum piwa" (mam ją teraz przed sobą). Wygląda jakby była przeróbką książki, o której piszesz.
            Tą książkę popełnił marketing KP, ś.p. M.Jackson napisał tam tylko wstęp. Publikacja ukazała się już po jego śmierci i skrzętnie wykorzystała nazwisko beer huntera by ogrzać się w jego blasku.

            Comment

            • ElDesmadre
              Senior
              • 05-2010
              • 155

              #21
              Sery, sery i jeszcze raz sery. Co prawda nie mam pojęcia jakie gatunki piw z jakimi gatunkami serów się łączy, ale te niekwaśne gatunki piwne mają tę przewagę nad kwaskowym z natury winem, że po przegryzieniu sera nie wypłukują od razu kubków smakowych, w związku z czym związki aromatyczne sera i piwa łączą się ze sobą w bardzo przyjemne kombinacje. Nadaje się tu wszystko, od tylżyckiego z Biedry po jakieś pleśniowe. Powiem więcej - nawet kiepski lager połączony z niezłym serem zyskuje na walorach.
              http://thebeervault.blogspot.com

              Comment

              • Kazimierz_W
                Senior
                • 05-2009
                • 689

                #22
                Jeśli idzie o ser, to tu jest smakowite połączenie.
                Browar Bociana smaczny od rana
                Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                Comment

                • clint
                  Junior
                  • 07-2012
                  • 5

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ElDesmadre Wyświetlenie odpowiedzi
                  Sery, sery i jeszcze raz sery. Co prawda nie mam pojęcia jakie gatunki piw z jakimi gatunkami serów się łączy, ale te niekwaśne gatunki piwne mają tę przewagę nad kwaskowym z natury winem, że po przegryzieniu sera nie wypłukują od razu kubków smakowych, w związku z czym związki aromatyczne sera i piwa łączą się ze sobą w bardzo przyjemne kombinacje. Nadaje się tu wszystko, od tylżyckiego z Biedry po jakieś pleśniowe. Powiem więcej - nawet kiepski lager połączony z niezłym serem zyskuje na walorach.
                  Do piwa na pewno pasują śmierdzące Twarożki ołomunieckie
                  A co do łączenia, to pewnie należy przede wszystkim pilnować, żeby piwa o mocnym smaku nie łączyć z łagodnym serem i na odwrót.

                  Comment

                  • tomolek
                    Hophead
                    • 05-2006
                    • 1752

                    #24
                    A jeszcze mi się przypomniało - porter i dobra (!) gorzka czekolada.
                    www.ohbeautifulbeer.com

                    www.mateuszdrozdowski.pl

                    „Kwaśny Edi herbu Koreb

                    Comment

                    • Maggyk
                      Szara Adminiscjencja
                      • 05-2004
                      • 5615

                      #25
                      Dla władających językiem angielskim przydatne może być to zestawienie.
                      Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                      Piwo domowe -
                      Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                      Reklama w BROWARZE
                      PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                      Comment

                      • tomolek
                        Hophead
                        • 05-2006
                        • 1752

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                        Dla władających językiem angielskim przydatne może być to zestawienie.
                        Świetne! Dzięki wielkie!
                        www.ohbeautifulbeer.com

                        www.mateuszdrozdowski.pl

                        „Kwaśny Edi herbu Koreb

                        Comment

                        • Kazimierz_W
                          Senior
                          • 05-2009
                          • 689

                          #27
                          Ja bym polecił jeszcze po angielsku sugestie CAMRA.
                          Browar Bociana smaczny od rana
                          Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                          http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                          Comment

                          • darekd
                            Senior
                            • 02-2003
                            • 12228

                            #28
                            Obie pozycje jakby lekko różniące się od siebie. Przygotowałbym się na rozstrój żołądka. Ale snobizm bywa czasami niestrawny Ja jak Belfer, wolę piwo przed jedzeniem.

                            Comment

                            • wasyll
                              Senior
                              • 09-2008
                              • 1823

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                              Do lagera polskiego - kaszanka. Problem z rozróżnieniem dań to nie problem, ale rozpoznać lagera...
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tomolek Wyświetlenie odpowiedzi
                              Jedyne słuszne połączenie: Ostrygi i Stout
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                              Do kaszanki na ciepło to akurat bardzo pasuje jakieś IPA, ale nie amerykańskie. Coś z mocnym, żywicznym chmielem, żadne cytrusy czy mango.
                              Ostatnio na kolację podsmażyłem sobie swojską kaszankę, a że w lodówce nie miałem nic poza stoutem to go wziąłem. Szczerze mówiąc blado wypada to połączenie, nie polecam.
                              www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

                              Comment

                              • Janek108
                                Junior
                                • 07-2012
                                • 1

                                #30
                                Ja polecam gulasz węgierski - tzw borgacz którego składnikiem jest wołowina duszona w ciemnym piwie! Do popicia koźlak - nie ma nic lepszego!!!
                                __________________
                                ubijaczki

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎