Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Według Urzędu Celnego witbier to nie piwo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    Według Urzędu Celnego witbier to nie piwo

    Znowu trochę biadolenia. Właśnie się dowiedziałem, że według polskiego prawa witbier nie jest piwem
  • tomolek
    Hophead
    • 05-2006
    • 1752

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
    Znowu trochę biadolenia. Właśnie się dowiedziałem, że według polskiego prawa witbier nie jest piwem
    Mamy polskie prawo czystości??
    :]
    www.ohbeautifulbeer.com

    www.mateuszdrozdowski.pl

    „Kwaśny Edi herbu Koreb

    Comment

    • kjaros
      Senior
      • 03-2007
      • 377

      #3
      Czemuż to? Za duży udział surowca niesłodowanego w zasypie?
      Nawet najgłupsi politycy, nie są tak głupi jak społeczeństwo, które ich wybrało.

      Comment

      • darko
        Senior
        • 06-2003
        • 2078

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kjaros Wyświetlenie odpowiedzi
        Czemuż to? Za duży udział surowca niesłodowanego w zasypie?
        Coś w tym stylu, ale żadne przepisy tego nie regulują.

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19167

          #5
          Wg. taryfy celnej piwo jest ze słodu. Nie ma podane ile go ma być, więc może być i 40%. Skoro nie ma przepisu to skąd taki wniosek, twoim zdaniem?

          Comment

          • darko
            Senior
            • 06-2003
            • 2078

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            Wg. taryfy celnej piwo jest ze słodu. Nie ma podane ile go ma być, więc może być i 40%. Skoro nie ma przepisu to skąd taki wniosek, twoim zdaniem?
            Myślisz, że warto kopać się z koniem?

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19167

              #7
              Urząd jest zobowiązany do określenia podstawy prawnej. Bez tego nie ma żadnej decyzji urzędu. Skoro nie ma przepisu to nie ma decyzji. A jeśli takowa powstanie bez podstawy prawnej może być obalona.
              Last edited by e-prezes; 18-07-2012, 14:20.

              Comment

              • hasintus
                Senior
                • 07-2006
                • 850

                #8
                Afera, idziemy do więzienia !

                W pewnym małym browarze którego nazwy nie mogę wymienić:

                Jest afera w UC. Dzwonił do mnie kierownik, oszukaliśmy Państwo. W pierwszych czterech warkach witbiera surowce niesłodowane stanowiły więcej niż 50% i nie jest to piwo. Ja szukam juz od godziny jakichś przepisów co jest piwem a co nie jest i znalazłem.

                Nic tu nie ma o 50% udziale słodu, jest o "pewnej ilośći niesłodowanych zbóż". Kierownik mi powiedział, że wyroki i informacje GUSu są takie, że pewną ilość trzeba interpetować jako poniżej 50%.
                Trzeba będzie złożyć korektę deklaracji i dopłacić akcyzę, bo witbier podlega pod napoje fermentowane pozostałe i jest na to stawka 158zł/hl a za piwo jest mniej więcej 93 zł.

                Comment

                • żąleną
                  Sojowe Oddziały Bojowe
                  • 01-2002
                  • 13239

                  #9
                  Jak to "wyroki i informacje"? To one są prawem? Jak rozumiem, najpierw musicie zabulić, a później ewentualnie dochodzić swoich racji. Co za pop... system, mam nadzieję, że E-prezes wam coś doradzi.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19167

                    #10
                    Ktoś tu mówił na forum o rewolucji piwnej?

                    A już serio... myślałem, że to tylko jakieś dywagacje, a tu widzę afera.

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                      Urząd jest zobowiązany do określenia podstawy prawnej. Bez tego nie ma żadnej decyzji urzędu. Skoro nie ma przepisu to nie ma decyzji. A jeśli takowa powstanie bez podstawy prawnej może być obalona.
                      To nie jest interpretacja kierownika z Pruszkowa, który jest fajnym gościem, tylko kogoś wyżej z Izby albo Ministerstwa.
                      Zrobiłem źle, nieświadomie uszczupliłem dochody budżetu Państwa co prędko ureguluję skłądając odpowiednią korektę odpowiedniego dokumentu.
                      A obalić to ja mogę dzisiaj wieczorem ze dwa kufle tego witbiera.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19167

                        #12
                        Skoro wyznaczyli ci domiar to jest to decyzja Naczelnika Urzędu Celnego właściwego dla miejsca lokalizacji (lub rejestracji) podmiotu. Na dole w pouczeniu masz napisane co możesz zrobić. Czyli możesz złożyć odwołanie w terminie 14 dni od dostarczenia decyzji.

                        W decyzji powołali się na konkretny przepis, przejrzyj jego treść.

                        Pozycja 2206 00, czyli "Pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone", bo pewnie o tej mówisz. Zapewne sugerowali się Wiążącą Informacją Taryfową, ze wskazaniem na smak.
                        Last edited by e-prezes; 18-07-2012, 14:47.

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          #13
                          2203 - Piwo otrzymane ze słodu.

                          Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanego ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy, wody i (zazwyczaj) chmielu. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

                          Dodane mogą być także cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, ditlenek węgla i inne substancje.

                          W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być piwo dolnej fermentacji, otrzymane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji lub piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

                          Piwo może być jasne lub ciemne, słodkie lub gorzkie, łagodne lub mocne. Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako mocne gorzkie piwo (ale), mocny porter, itd.

                          Niniejsza pozycja obejmuje również koncentrat piwa otrzymany przez zatężanie w próżni piwa o niskiej zawartości alkoholu (ale o dużej zawartości ekstraktu słodowego) do pomiędzy 1/5 a 1/6 jego pierwotnej objętości.

                          Niniejsza pozycja nie obejmuje:

                          (a) Pewnych napojów, które określane są niekiedy jako piwo, mimo że nie zawierają alkoholu (np. napoje otrzymane z wody i karmelizowanego cukru) (pozycja 2202).

                          (b) Napojów zwanych piwem bezalkoholowym, składających się z piwa otrzymanego ze słodu, których objętościowa moc alkoholu została zmniejszona do 0,5% obj. lub mniejszej (pozycja 2202).

                          (c) Leków objętych pozycją 3003 lub 3004.

                          Jak widać słowo "pewne" nie jest jednoznaczne i nie można interpretować to jako ściśle określona ilość, np. 50 %

                          Skoro w wyłączeniach nie ma czegokolwiek przypominającego wasz produkt to może być klasyfikowany jako piwo.

                          W odwołaniu dobrze byłoby zawrzeć opis receptury, przykłady innych europejskich komercyjnych piw, gdzie ten udział % jest podobny (a też są klasyfikowane jako piwo), opinię (może p. Sadownika), że ten styl napoju jest historycznie piwem.
                          To tyle co mi przychodzi do głowy.

                          Comment

                          • docent
                            Senior
                            • 10-2002
                            • 5205

                            #14
                            Okazuje się, że postawienie browaru i doprowadzenie do sprzedaży uwarzonego w nim piwa to nie nie koniec epopei pt. "Jak w trudzie i znoju budowaliśmy rzemieślniczy browar w Polsce". Z niepokojem przyglądał się będę dalszemu ciągowi...
                            Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                            Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                            Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                            Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                            Comment

                            • Pendragon
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 13950

                              #15
                              A te radlery, gdzie piwa jest np. 40 %?

                              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎