Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strona kultowa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slavoy
    Senior
    • 10-2001
    • 5052

    Strona kultowa

    Pod adresem www.aiw.cad.pl/kultowa.html znajduje się Strona Kultowa, czyli alfabetyczny spis i opis znienawidzonych, nieodżałowanych, niektórych całkiem zapomianych zjawisk i przedmiotów rodem z głębokiego PRL-u. Hasła opisane są ciekawie i często dowcipnie. Mały wyjątek:
    Katarzynki - rodzaj autowyłamywaczy do zębów mlecznych. Pierniczki na sodzie pakowane po cztery lub po sześć w szeleszczącej folii, o charakterystycznym kształcie chmurek. Od urodzenia czerstwe i twarde jak kamień. Dawały się zjeść jedynie po uprzednim namoczeniu w herbacie. Katarzynki były nieodzownym elementem paczek na św. Mikołaja przynoszonych z zakładów pracy. Po odpowiednio długim okresie leżakowania mogły służyć do popełnienia morderstwa.
    Gumy Poppi - jedne z wielu gum, których nie kupowało się do żucia, tylko po to aby zdobyć to, co jest w środku. W tym przypadku były to naklejki, naklejane na specjalną mapkę, której nie posiadały tylko cieniasy i kujony. Mapka służyła do pokazywania.
    Etykieta zastępcza - papieropodobny fragment opakowania np. cementu, który nie będąc zadrukowany na rewersie pełnił rolę opakowania np. wyrobu czekolado-podobnego. Jej niewątpliwą zaletą było edukowanie społeczeństwa, bo kto kupując jakąś słodkość może w dzisiejszych czasach dowiedzieć się przy okazji jaki jest numer normy obowiązującej przy produkcji cementu?
    Lektura na trochę czasu zapewniona. Sam siedziałem za pierwszym podejściem chyba ze dwie godziny, nieraz przypomianjąc sobie rzeczy kompletnie wymazane już z pamięci. Czytając to, czasem łezka się w oku zakręci, a nie raz przyjdzie refleksja nad kompletnym absurdem dawnego systemu.
    Polecam serdecznie! Już samo hasło na głównej stonie jest ciekawe
    Dick Laurent is dead.
  • yendras
    Senior
    • 12-2001
    • 2052

    #2
    Niezłe. Przede wszystkim ściągnąłem sobie niezapomniany przebój "Gdisz masz w chalupie orchestrijon"

    A w ogóle to na niezłe kwiatki "z epoki" można cały czas znaleźć w naszym pejzażu. Na przykład ostatnio uwieczniłem taką oto "protoreklamę" kombajnu ziemniaczanego:
    Attached Files

    Comment

    • maleństwo
      Senior
      • 10-2003
      • 847

      #3
      Ja też sobie powspominałam. Oczywiście zaczęłam od melodii z "Pod wspólnym dachem", potem czarną wołgę (w latach 80 to był dopiero postrach dla dzieci).Pamiętam jak z koleżanką zwiewałyśmy na widok wołgi, omało nie pogubiłysmy kółek od wrotek.

      Comment

      • cielak
        Senior
        • 03-2004
        • 2890

        #4
        To zerknijcie też tu!



        Onet: codzienne źródło informacji milionów Polaków - wiadomości z kraju i ze świata 24/7, pogoda, sport, biznes, moto, rozrywka. Bądź na bieżąco z Onet!
        zupka chmielowa dobra i zdrowa!!

        Comment

        • Standarte
          Gość
          • 08-2003
          • 467

          #5
          Podróż sentymentalna! Super pomysł! Szaleństwo "adresowe"-zdobywanie "próśb", czarna Wołga, Berliet, który nas szokował fantastycznie płynąc po pełnej dziur jezdni zamiast wstrząsać niczym snopowiązałka itd. Po prostu dzieciństwo stanęło mi przed oczyma!

          Zobaczcie też : http://polskaludowa.com
          Last edited by Standarte; 18-05-2004, 15:25.

          Comment

          • Grzywiasty
            Member
            • 10-2003
            • 54

            #6
            ...kejkum, kejkum Olo ratuj...
            Attached Files
            Nie ma nic gorszego niż ciepłe piwo, nawet oziębła Niemka.

            Comment

            • solfernus
              Senior
              • 08-2004
              • 1025

              #7
              Aż się łza w oku kręci
              Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎