Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

nazewnictwo miejscowości [Było: Browar w Toszku + inne tematy]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arcy
    Senior
    • 07-2002
    • 7538

    #46
    Idąc dalej tym sposobem rozumowania, jeżeli Kanadyjczyk pisze dla Kanadyjczyków o polskich obozach koncentracyjnych, to Kanadyjczycy powinni znać taką historię i wszystko jest w porządku.

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
      Zapoznaj się trochę z historią Gdańska zanim w wątpliwość podasz polskość tego miasta...
      Kolejny uczulony na "polskość" ... Gdańsk i Dolny Śląsk są polskie od 1945 r., ale czy to znaczy, że należy głosić jakieś poglądy rewizjonistyczne? Głosząc tezy o "polskości" stawiacie się na równi z tymi fanatykami niemieckimi, którzy krzyczą o "niemieckości" tych ziem.

      A poza tym jesteś w stanie stwierdzić na 100 procent, że Mieszko I był Polakiem?

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika breslauer
        (...) A można po prostu powiedzieć: Śląsk i Gdańsk są teraz polskie, ale w przeszłości mieszały się na ich terenach różne wpływy kulturowe, żyły tu różne nacje, z których raz jedna raz druga dominowała - i to należy uszanować i zachować pamiątki tamtych wpływów, a nie na siłę niszczyć pozostałości (zwłaszcza niemieckie na Dolnym Śląsku) i udowadniać, że skoro teraz jest to polskie, to zawsze takie było ... Ufff, trochę przydługie zdanie, ale chyba jasne.
        A czy ktokolwiek to neguje? Akurat Śląsk czy Gdańsk były miejscami gdzie ścierały się kultury, języki, wpływy etc przez wiele wieków. Nie negując jednoczesnie w przypadku Gdańska jego polskich korzeni. Mi tylko o to chodzi w tej dyskusji z Arcym.
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • arcy
          Senior
          • 07-2002
          • 7538

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika breslauer
          A poza tym jesteś w stanie stwierdzić na 100 procent, że Mieszko I był Polakiem?
          Nie jest to takie oczywiste. Wystarczy popatrzeć na dynastię Rurykowiczów.
          Albo kwestię pierwszej stolicy Polski.

          Comment

          • arcy
            Senior
            • 07-2002
            • 7538

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
            A czy ktokolwiek to neguje? Akurat Śląsk czy Gdańsk były miejscami gdzie ścierały się kultury, języki, wpływy etc przez wiele wieków. Nie negując jednoczesnie w przypadku Gdańska jego polskich korzeni. Mi tylko o to chodzi w tej dyskusji z Arcym.
            Tyle że Ty sięgasz do X wieku. Ale już wcześniej istniało tam osadnictwo.

            Comment

            • pieczarek
              zwykle cham i prostak
              • 06-2001
              • 5011

              #51
              Przy tej dyskusji trzeba pamiętać o pewnej tezie, popularnej w najbardziej zainteresowanych kręgach. Brzmi ona następująco:

              Nikt nie może zmienić historii. Oprócz historyków.

              Comment

              • breslauer
                Senior
                • 05-2002
                • 2690

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                A czy ktokolwiek to neguje? Akurat Śląsk czy Gdańsk były miejscami gdzie ścierały się kultury, języki, wpływy etc przez wiele wieków. Nie negując jednoczesnie w przypadku Gdańska jego polskich korzeni. Mi tylko o to chodzi w tej dyskusji z Arcym.
                OK. Rozumiem.

                Comment

                • slado
                  Gość
                  • 07-2003
                  • 1072

                  #53
                  Niejako przy okazji tematu wątku "nazewnictwo miejscowości [Było: Browar w Toszku]" rozwinęła się dysputa o historii ziem Polski. Powinna być tak samo jak problem nazewnictwa wydzielona do osobnego działu. Nie została jednak wyodrębniona co stanowi dla mnie wystarczający powód do tego by przypomnieć o istocie wątku.
                  Podnoszone kewstie nazw miejscowości polskich są na tyle istotne, iż bardzo zdecydowana większość forumowiczów zamieszkuje, utożsamia się z Polską i mówi tym językiem. Przeto przypominając swe wypowiedzi powtórzone również tutaj powinniśmy zawsze brać pod uwagę poprawność nazewnictwa w wymienianiu miejsc o których piszemy.
                  Tak się również przy okazji złożyło, że niektórzy forumowicze zmienili treść swych stopek, tudzież wpisy o miejscach zamieszkiwania. Wcale mnie to nie poruszyło, wręcz przeciwnie. Liczyłem na swego rodzaju naiwność i przekorę. Lubię znać każdego z kim przychodzi mi się potykać, nawet jeśli jest to tylko forum. Mam również nadzieję, iż pozostali forumowicze podobnie wyciągną z tego wnioski tak jak i ja.
                  Pieczarek chyba miałeś słaby dzień z tym kawałem. Raz, że broda jego jest tak samo długa jak ten kawał o Chince co to "nie tylko skośne oczy ma" to w dodatku zaserwowałeś go trochę zbyt zaszytego w gąszczu swych wywodów. Nie wygląda przynajmniej by ktoś go zauważył. Ale pozostawmy znamienitych Polaków w spokoju. Temat wątku jest dość oczywisty i należy się go trzymać by go nie rozmydlać, co niestety jest grzechem tego forum i obciąża nas, piszących posty.

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    #54
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slado
                    Lubię znać każdego z kim przychodzi mi się potykać, nawet jeśli jest to tylko forum.
                    Będziemy mieli okazję się spotkać już na wiosnę i to u ciebie w DobrzeniuOczywiście jeżeli będziesz chciał poznać 1 folksdojcza browaru.
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • slado
                      Gość
                      • 07-2003
                      • 1072

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
                      Będziemy mieli okazję się spotkać już na wiosnę i to u ciebie w DobrzeniuOczywiście jeżeli będziesz chciał poznać 1 folksdojcza browaru.
                      Daj znać jak już będzie tak daleko. Postaram się zagospodarować trochę czasu.

                      Comment

                      • kiszot
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 8081

                        #56
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slado
                        Daj znać jak już będzie tak daleko. Postaram się zagospodarować trochę czasu.
                        OK




                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slado
                        Podnoszone kewstie nazw miejscowości polskich są na tyle istotne, iż bardzo zdecydowana większość forumowiczów zamieszkuje, utożsamia się z Polską i mówi tym językiem. Przeto przypominając swe wypowiedzi powtórzone również tutaj powinniśmy zawsze brać pod uwagę poprawność nazewnictwa w wymienianiu miejsc o których piszemy.
                        Tak sie zastanawiam,co powiesz na temat browaru który był czynny tylko w czasach gdy miejscowość była pisana po niemiecku a łaścicielami byli Niemcy.I browar nie miał nigdy nic wspólnego z Polską.
                        Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                        1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                        Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                        Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                        So von Natur, Natur in alter Weise,
                        Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                        Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                        Comment

                        • slado
                          Gość
                          • 07-2003
                          • 1072

                          #57
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
                          OK

                          Tak sie zastanawiam,co powiesz na temat browaru który był czynny tylko w czasach gdy miejscowość była pisana po niemiecku a łaścicielami byli Niemcy.I browar nie miał nigdy nic wspólnego z Polską.
                          Kiszot, najpierw czytaj i staraj się rozumieć o czym temat dyskusji, potem dopiero kombinuj. Nie odwrotnie.

                          Comment

                          • slado
                            Gość
                            • 07-2003
                            • 1072

                            #58
                            W związku z nieprzetłumaczonym na polski język tytułem zgłaszam wniosek o tłumaczenie mogące dać forumowiczom jasność o tytule.
                            Last edited by slado; 13-02-2005, 13:56.

                            Comment

                            • iommi
                              Senior
                              • 07-2003
                              • 1522

                              #59
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slado
                              W związku z nieprzetłumaczonym na polski język tytułem zgłaszam wniosek o tłumaczenie mogące dać forumowiczom jasność o tytule.
                              Jaja sobie robisz, czy poważnie piszesz? Jeśli drugie to znaczy, że niepoważny jesteś, albo opętało Cię coś nieprzyjemnego i trudnego do wyleczenia...
                              *****************************

                              Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

                              *****************************

                              Comment

                              • kangurpl
                                Senior
                                • 03-2002
                                • 2660

                                #60
                                Nazw własnych się nie tłumaczy, ale spróbuj poskładać sobie z kawałków:
                                berg - góra,
                                schloss - pałac, zamek,
                                Brauerei - tego to już chyba nie trzeba na tym forum przekładac na polski
                                Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                                "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                                "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎