Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chleb - Domowa Piekarnia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Wiktoria
    Senior
    • 07-2003
    • 796

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Basik Wyświetlenie odpowiedzi
    Mam pytane do osób, które pieką chleb w maszynie. Czy faktycznie skórka wychodzi mniej wypieczona niż w przypadku chleba z piekarnika? Marusia o tym wspomniała ( ale nie wiem czy to z powodu tego, że ma nową maszynę i może trzeba ją "wyczuć"), a także we wcześniejszych postach Żąleną (ale nie na podstawie własnych doświadczeń). Sami od jakiegoś czasu myślimy o zakupie maszyny, ale ja właśnie bym chciała, żeby skórka była brązowa i chrupiąca. Więc może to czas, by się jeszcze rozmyślić
    Kiedy mieszkaliśmy w poprzednim mieszkaniu, w którym nie było kuchenki z piekarnikiem, używaliśmy maszyny. Nigdy nie mieliśmy ładnej skórki na chlebie. O ile dobrze pamiętam było to związane z umiejscowieniem grzałki. Po prostu maszyna nie grzeje od góry. Mam nadzieję, że nie napisałam jakiejś głupoty, ale do takich właśnie wniosków doszliśmy.

    Comment

    • mwa
      Senior
      • 01-2003
      • 5071

      Też mi się tak wydaje.
      Natomias kupować maszynę tylko do mieszania mija się z celem.
      Pozdrawiam Cię !!!!

      Comment

      • CarlBerg
        Senior
        • 09-2003
        • 968

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Basik Wyświetlenie odpowiedzi
        Mam pytane ..
        Dokładnie jest tak, jak napisali MWA i Wiktoria - kupowanie chlebmaszyny tylko do mieszania nie ma sensu - w trochę wyższej cenie da się kupić dobrego, mocnego robota z misą do mieszania ciasta. Maszyna grzeje od dołu i czasami po bokach - a piekarnik całość. Chleb oczywiście zawsze lepiej wychodzi w piekarniku (piecu), ma lepiej zrumienioną i bardziej chrupiącą skórkę. Zaletą jest też oczywiście dowolność kształtu - w chlebmaszynie prawie zawsze to będzie cegiełka (i czasami "doniczka"). Maszyna jest dobra, gdy cierpimy na chroniczny brak czasu, pozwala zautomatyzować cały proces (np. nastawiamy start na 4 rano - a o godz. 8 budzi nas zapach świeżego, upieczonego chleba) ... Tym nie mniej pieczenie w piecu daje znacznie lepsze efekty i jeśli macie piekarnik - nie warto inwestować w maszynę.
        Last edited by CarlBerg; 28-10-2010, 16:47. Powód: edyta
        Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
        Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

        Comment

        • Basik
          Senior
          • 06-2006
          • 1308

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika CarlBerg Wyświetlenie odpowiedzi
          Maszyna jest dobra, gdy cierpimy na chroniczny brak czasu,
          I tu trafiłeś w sedno A tak przy okazji, to Piotry delikatnie wyraził swoją niechęć do mocno przyrumienionej skórki Tak więc pozostaje sprawdzić czy chleb z maszyny nam odpowiada. Dzięki za wszystkie rady

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            Zróbcie spotkanie porterowe, to przywiozę

            Ja dalej nie wsadziłam do piekarnika Ale obiecuję, że to już tuż tuż.
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • z_bychu
              Junior
              • 05-2009
              • 29

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika CarlBerg Wyświetlenie odpowiedzi
              Dokładnie jest tak, jak napisali MWA i Wiktoria - kupowanie chlebmaszyny tylko do mieszania nie ma sensu - w trochę wyższej cenie da się kupić dobrego, mocnego robota z misą do mieszania ciasta.
              Mocny robot z misa do mieszania ciasta chlebowego to cena ok 1600 zł (np.kitchen aid).
              Chyba że masz na myśli jakąś chińszczyznę.
              Od ok 2 lat automatu używam tylko do mieszania. Piekę w piekarniku.

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                W końcu - zrobiłam TO! Od tej pory będę używać maszynki jako urządzenia do mieszania i rośnięcia, a potem hop, do piekarnika. Odszczekuję swoje wypowiedzi na temat żadnej różnicy - jednak taka skórka niby nic, a jak wiele
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Basik
                  Senior
                  • 06-2006
                  • 1308

                  Dzięki uprzejmości Wiktorii i Pepka, udało nam się w końcu upiec własny chlebek.

                  Mamy za sobą dwie próby prawdziwego pieczenia, które zakończyły się totalnym zakalcem.
                  Przyszedł więc czas na sprawdzenie maszynki. Upiekliśmy razowy - orkiszowy. Chleb wyszedł pyszny. Zrobiliśmy chyba tylko jeden mały błąd. Zgodnie z radami z opakowania mieszanki, dodaliśmy małego rozgniecionego ziemniaka. No i chyba mogliśmy w takim wypadku odjąć trochę wody. Chleb pod koniec pieczenia opadł. Ale zakalca nie było.
                  Last edited by Basik; 14-11-2010, 12:11.

                  Comment

                  • CarlBerg
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 968

                    Widziałem też robota z misą do chleba za 15.000 - ale to nie są argumenty do rozmowy .. Bez problemu da się kupić wyspecjalizowane, markowe roboty z misą do chleba za 400-800, czyli w cenie dobrej chlebmaszyny. Nie trzeba mieć zaraz Ferrari, wystarczy Mercedes.

                    Co do tzw. "chińszczyzny" - jak wiemy, większość produktów jest wytwarzana w Azji, jeśli nawet nie w całości, to jakieś elementy, lub są tam składane (łącznie ze słynnymi szwajcarskimi scyzorykami i zegarkami - nie ma więc o co bić piany). Zresztą zdam za jakiś czas relację, bo będziemy kupować robota z misą do merdania chleba.

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika z_bychu Wyświetlenie odpowiedzi
                    Mocny robot z misa do mieszania ciasta chlebowego to cena ok 1600 zł (np.kitchen aid).
                    Chyba że masz na myśli jakąś chińszczyznę.
                    Od ok 2 lat automatu używam tylko do mieszania. Piekę w piekarniku.
                    Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                    Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                    Comment

                    • Upiorek
                      Senior
                      • 03-2007
                      • 141

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Basik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Mam pytane do osób, które pieką chleb w maszynie. Czy faktycznie skórka wychodzi mniej wypieczona niż w przypadku chleba z piekarnika? Marusia o tym wspomniała ( ale nie wiem czy to z powodu tego, że ma nową maszynę i może trzeba ją "wyczuć"), a także we wcześniejszych postach Żąleną (ale nie na podstawie własnych doświadczeń). Sami od jakiegoś czasu myślimy o zakupie maszyny, ale ja właśnie bym chciała, żeby skórka była brązowa i chrupiąca. Więc może to czas, by się jeszcze rozmyślić
                      Chleb piekę od ok. 4 lat. Od przeszło roku mam maszynę i używam jej do pieczenia chleba na drożdżach, jak nie mam czasu żeby zrobić chleb na zakwasie (ten robię ręcznie i piekę w piekarniku).
                      Ponieważ lubimy chleby z mocno chrupiącą i przypieczoną skórką, nastawiam po prostu maszynę na maksymalne przypieczenie skórki. Moja maszyna ma 2 grzałki - na dole i na górze, więc chleb wychodzi równomiernie przypieczony ze wszystkich stron - również na górze. Skórka wbrew temu co piszą na forum zawsze wychodzi twarda i chrupiąca, nigdy jeszcze nie wyszła mi miękka. Miękka skórka może wyjść wtedy, jeżeli po upieczeniu chleb zostawisz w maszynie - jak chcesz mieć skórkę twardą wyjmij od razu chleb z maszyny na kratkę kuchenną.
                      U mnie dodatkowo w maszynie można upiec bagietki (ma dodatkowo odpowiednią formę) - we wcześniejszych postach ktoś pisał, że bagietek ani bułek upiec nie można

                      Comment

                      • Basik
                        Senior
                        • 06-2006
                        • 1308

                        Zapomniałam dopisać, skórka chleba upieczonego w maszynie nam odpowiada. Nie była jakoś mocno przypieczona, w sensie ciemna (tak jak chciał Piotry), za to bardzo chrupiąca. W ogóle Piotry stwierdził, że ten chleb smakuje mu, jak domowe ciasto. Zaraz idę nastawić kolejny- ten sam, ale dam mniej wody i zobaczymy czy to faktycznie przez zbyt dużą ilość wody chleb nie wyrósł.
                        Chyba faktycznie trzeba będzie rozejrzeć się za odpowiednią dla nas maszyną.

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Upiorek Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ponieważ lubimy chleby z mocno chrupiącą i przypieczoną skórką, nastawiam po prostu maszynę na maksymalne przypieczenie skórki. Moja maszyna ma 2 grzałki - na dole i na górze
                          No i taka maszyna zrobi skórkę, moja nie ma jak A chleb zawsze wyjmowałam od razu.
                          Już się przyzwyczaiłam do przekładania do piekarnika, wczoraj wieczorem zrobiłam zwykły pszenny chlebek - Slavoy niestety stwierdził, że chleb z piekarni w Kątach Wrocławskich jest lepszy, no ale cóż, nie zna się i już A tak serio, to ten, o którym Slavoy mówił to jest z dodatkiem mąki żytniej - się zrobi następnym razem
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • mwa
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 5071

                            Upiorek jaką Ty masz maszynę?
                            Pozdrawiam Cię !!!!

                            Comment

                            • Upiorek
                              Senior
                              • 03-2007
                              • 141

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                              No i taka maszyna zrobi skórkę, moja nie ma jak A chleb zawsze wyjmowałam od razu.
                              Już się przyzwyczaiłam do przekładania do piekarnika, wczoraj wieczorem zrobiłam zwykły pszenny chlebek - Slavoy niestety stwierdził, że chleb z piekarni w Kątach Wrocławskich jest lepszy, no ale cóż, nie zna się i już A tak serio, to ten, o którym Slavoy mówił to jest z dodatkiem mąki żytniej - się zrobi następnym razem
                              Oj Marusiu, rozpuszczony jakiś ten Twój chłop (mój tak nie wydziwia).
                              Mimo wszystko proponuję Ci wyrób pszenno-żytniego (50/50) na zakwasie. Roboty tyle co dwa razy wyrobić ciasto (ja to robię robotem) i umyć miskę po cieście.

                              Efekt na załączonych fotkach (nie bardzo wyszły ale nie kombinowałam zbytnio bo końcówka baterii w aparacie).
                              Attached Files

                              Comment

                              • Upiorek
                                Senior
                                • 03-2007
                                • 141

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa Wyświetlenie odpowiedzi
                                Upiorek jaką Ty masz maszynę?
                                Moulinex OW 5003 (o ile dobrze kojarzę model), z opcją pieczenia bagietek

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎