Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kalorie w piwie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jolika
    Gość
    • 09-2005
    • 4

    Kalorie w piwie

    Witam,
    Będę wdzięczna za pomoc w takiej chyba troszkę nietypowej tu sprawie - otóż poszukuje danych dotyczących ilości kalorii, węglowodanów i innych składników odżywczych w poszczególnych markach piwa - może ktoś z Was ma takie dane?
    A może wiecie jak przeliczyć informacje z etykiety na kalorie?
    np: Ekstrakt 12,5 % wag, Alkohol max 5,8 % obj. - czy to można jakoś przeliczyć na kalorie?
    Z góry bardzo dziękuje i... na zdrowie!
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    W poszczególnych markach to raczej trudno o takie dane. Ale jeżeli chodzi o typową 12-stkę to mam to wypisane w takiej książce ale taki jeden mi jej nie oddał więc jak Ci się nie spieszy to w ciągu najbliższego tygodnia dam znać.

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Twilight_Alehouse
      Chmielowisko.pl
      • 06-2004
      • 6310

      #3
      W sporym uproszczeniu - na pół litra piwa o ekstrakcie 12,5 policz sobie ile kalorii ma 62,5 (a więc 125 przez 2) gramów cukru

      Comment

      • Shlangbaum
        Senior
        • 03-2005
        • 5828

        #4
        A do tego dodaj ilość czystego alkoholu w gramach na jedno piwo według procentu. On ma stałą kaloryczność i zaraz podam Ci jaką...

        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

        Comment

        • jolika
          Gość
          • 09-2005
          • 4

          #5
          Dane ogólne z tabel IŻŻ dla typowego piwka mam ale właśnie chodzi mi o to żeby móc przeliczyć informacje zawarte na etykiecie czyli ilość alkoholu i ekstrakt dla rożnych marek jakoś na kalorie (inne składniki np. węglowodany to byłaby już pełnia szczęścia ale przynajmniej kalorie wystarczą), bo pewnie jest jakiś przelicznik na to.? Tyle że ja go nie znam niestety i nie wiem gdzie szukać Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie wiedział

          Comment

          • jolika
            Gość
            • 09-2005
            • 4

            #6
            alkohol czysty 7 kcal/g

            Comment

            • jolika
              Gość
              • 09-2005
              • 4

              #7
              tylko że na etykiecie jest podane % objętościowy a nie wagowy (rożnice gęstości) - a to jak przeliczyć?

              Comment

              • Andi
                Senior
                • 07-2001
                • 1915

                #8
                Nie mam tego w Glowie ale juz kilka razy opisywalem w swoich Postach Piwo typu Diet dla Cukrzyköw i tam sa wlasnie podane ilosci Kalorii w Tym Piwie -a jak nie to przynajmniej o ile je zredukowano w stosunku do Normalnego Piwa.
                Na möj glupi rozum w kazdym piwie bedzie przyblizona ilosc kalorii pomijajac pszeniczne albo Malze.
                Jutro bede w Sklepie wiec sie temu przyjze
                Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

                http://www.andreas-kronkorken.de

                Comment

                • sopista
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 1747

                  #9
                  Wprawdzie to nie polskie piwo, ale. Rosja - Klinskoje: 0,5 l, ekstrakt 11%, alkohol 4,5%, 42 kcal/100 g. Staryj miel'nik: 11%, 4,6% obj, 42 kcal/100g. Bałtika: 12%, 5,3% obj, 44,5 kcal/100g. Tin'koff: 10, 4,0, 38kcal/100g. Zołotoje kol'co: 13/4,7/50kcal/100 g.Sibirskaja korona-klasiczieskoje: 13/4,7/50kcal/100g. Pikiem: 15/5,8/58 kcal/100g. I przykładowo Kazachstan. Żiguli (Ałma-Ata) 11/3,5/37 kcal/100g. Irbis: 13,5/5,5/49,5 kcal/100g. To tylko przykłady ale dają pewien obraz. U nas tych wartosci sie nie pokazuje, więc niczym innym nie dysponuję.
                  Last edited by sopista; 02-09-2005, 19:37.

                  Comment

                  • Shlangbaum
                    Senior
                    • 03-2005
                    • 5828

                    #10
                    A ja wyczytałem, że 100g typowego piwa typu lager, czyli 12%Blg 4,5%Alk zawiera 45 kcal.

                    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                    Comment

                    • sopista
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 1747

                      #11
                      I to zgadza się (ze sporą dokładnością) z przytoczonymi powyżej danymi.

                      Comment

                      • Shlangbaum
                        Senior
                        • 03-2005
                        • 5828

                        #12
                        tia...To teraz jolika musi rozwinąć równanie z wszystkich podanych pszykładów i jej wyjdzie przelicznik...stała joliki może już na zawsze wejdzie do historii piwnej matematyki

                        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                        Comment

                        • sopista
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 1747

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
                          tia...To teraz jolika musi rozwinąć równanie z wszystkich podanych pszykładów i jej wyjdzie przelicznik...stała joliki może już na zawsze wejdzie do historii piwnej matematyki
                          Z pszykładów to pewnie jej wyjdzie tylko pszelicznik , ale sam jestem ciekaw czy to jest jakaś prawidłowość. A stała joliki to faktycznie może być wielkość, która w piwowarstwie zrobi karierę.
                          Last edited by sopista; 02-09-2005, 20:42.

                          Comment

                          • sopista
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 1747

                            #14
                            Znalazłem jeszcze Porter z Jekatierinburga: 20/6,8/79 kcal/100g. Miłego przeliczania.

                            Comment

                            • Czes
                              PremiumUżytkownik
                              • 06-2001
                              • 752

                              #15
                              Kalorie w piwie pochodzą z trzech źródeł: alkoholu etylowego, nieprzefermentowanych cukrów i białka - tj z resztkowego ekstraktu. Wartości kaloryczne tych czynników wynoszą odpowiednio: 7,1 kcal/g, 3,8 kcal/g i 4,0 kcal/g.
                              Żeby ocenić kaloryczność piwa, trzeba by znać zawartość alkoholu oraz ten resztkowy, tzw. realny ekstrakt w piwie. Można w przybliżeniu przyjąć, że białko stanowi ok. 7 % tego co stanowi cukier w realnym ekstrakcie.

                              Kalorycznośc 0,5 litra piwa można wtedy obliczyć wg wzoru:

                              Kcal/o,5 l = 5 [ (3,8 x RE) + (7,1 x Awag) + (4,0 x 0,07 x RE)]

                              Oczywiście bazując jedynie na informacji z etykiety do niczego sensownego się nie dojdzie.
                              Przede wszystkim dlatego, że na etykiecie zwykle nie ma już nawet informacji o ekstrakcie początkowym, nie mówiąc o końcowym realnym, zaś dane dot. zawartości alkoholu są z reguły zakłamane (zawyżone).
                              Rzetelna informacja o ekstrakcie początkowym i zawartości alkoholu w piwie dawałaby podstawy do obliczeń, ale takiej informacji brak lub nie można jej ufać.
                              Tak więc tu trzeba pomiarów doświadczalnych!

                              P.S.
                              Alkohol (wagowo) = Alkohol (objętościowo) x 0,794
                              O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎