Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wolny termometr

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • copytko
    Member
    • 01-2012
    • 46

    Wolny termometr

    Ostatnio stałem się właścicielem tego termometru firmy 2measure. Dzisiaj chciałem go przetestować i okazało się, że mój zwykły analogowy termometr chyba się rozkalibrował, więc przeprowadziłem mały test.

    Po zaaplikowaniu sondy termometru elektrycznego pod pachę czekałem aż 5 minut na uzyskanie wyniku 36°C, natomiast kiedy użyłem analogowego po 10 sekundach wskazówka dojechała do 41°C (dodam, że nie mam podwyższonej temperatury ). Wynika z tego, że mam 2 termometry i każdy w jakiś sposób walnięty.

    Tu pojawiają się pytania: da się któryś z nich przywrócić do normalnego funkcjonowania? czy termometr elektryczny ma wadę, przez którą tak wolno działa i trzeba go wymienić?
    Last edited by copytko; 30-12-2012, 13:39.
  • longmen
    Member
    • 11-2011
    • 68

    #2
    ten analogowy to najlepiej od razu wyrzucić do kosza - większego badziewia chyba nie ma.
    Mam taki sam kupiony do innych celów i pokazuje błędne temperatury.
    Jeżeli elektroniczny pokazuje ci prawidłową temperaturę ciała nawet po 5 minutach to moim zadaniem jest OK. To, że pokazał po 5 minutach może wynikać z tego że musiałeś ogrzać swoim ciałem metalową sondę i tyle to trwało.
    Należy pamiętać o zabezpieczeniu przewodu i wejścia jego do rurki (sondy) przed wilgocią rurką termokurczliwą. Temat był opisywany przy okazji takiego termometru z IKEA.
    Tylko CRACOVIA !!!

    Comment

    • copytko
      Member
      • 01-2012
      • 46

      #3
      Tak, wiem, że trzeba zabezpieczyć sondę przed zalaniem. Niestety, termometr elektryczny w ciepłej wodzie (ok. 70°C) też wolno łapie, lecz szybciej niż w poprzednim teście - teraz zajęło mu to 2-3 minuty. Termometr analogowy używałem przez pół roku i dobrze się spisywał. Ostatnio wyciągnąłem go z pudełka i już był walnięty.

      Comment

      • longmen
        Member
        • 11-2011
        • 68

        #4
        można by wyciągnąć kabel z czujnikiem temperatury z sondy i nałożyć pasty termoprzewodzącej na końcówkę i wsadzić ponownie i sprawdzić reakcję termometru. Możliwe, że czujnik temperatury nie jest wsadzony do końca i nie siedzi w samym czubku rurki, tylko jest w grubszej części i jest przerwa powietrzna i dlatego trzeba czekać tyle czasu na wskazania prawidłowe temperatury.
        Albo po prostu zwrócić do sklepu / wymienić lub kupić inny.
        Last edited by longmen; 04-01-2013, 10:16.
        Tylko CRACOVIA !!!

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika longmen Wyświetlenie odpowiedzi
          można by wyciągnąć kabel z czujnikiem temperatury z sondy i nałożyć pasty termoprzewodzącej na końcówkę i wsadzić ponownie i sprawdzić reakcję termometru.
          Mój drugi egzemplarz, a właściwie sonda, uległ uszkodzeniu, mimo zabezpieczenia koszulką termo. Pierwszą sztukę próbowałem wyciągnąć, co zakończyło się totalną demolką sondy
          W drugim przypadku już miałem kupować kolejny termometr, nawet miałem otwartą ofertę na allegro, gdy mnie coś olśniło - włożyłem sondę do ognia, temperatura przekroczyła granicę 130stopni, włączył się alarm, schłodziłem wodą i... działa poprawnie! Zamiast 55 stopni pokazuje poprawne 25. 30,- złotych zaoszczędzone
          Zatem polecam spróbować tę metodę przed podjęciem innych kroków.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • copytko
            Member
            • 01-2012
            • 46

            #6
            Dziwny sposób na naprawę termometru, ale ważne, że skuteczny. Będę próbował wyjąć sondę z metalowej osłonki, ale jak natrafię na zbyt duży opór, to chyba poszukam innego sposobu na naprawę.

            Comment

            • Pendragon
              Senior
              • 03-2006
              • 13949

              #7
              Ja właśnie napotkałem na opór, a wtedy metoda siłowa nie jest dobrym rozwiązaniem
              Tam do czujnika prowadzą bardzo delikatne włókna. Przynajmniej w modelu z allegro (Ikea). Ten co podałeś jest podobny, ale jednak inny. Z drugiej strony sama sonda wygląda na identyczną.
              Last edited by Pendragon; 04-01-2013, 11:07.

              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

              Comment

              • longmen
                Member
                • 11-2011
                • 68

                #8
                u mnie wyszedł kabel lekko - ale trzeba zagięcie (zaprasowanie) rurki obcęgami odbezpieczyć (ścisnąć lekko w drugiej płaszczyźnie - nie umiem opisać może się zorientujesz o co chodzi). Na pewno nie ciągnij mocno bo zniszczysz (bardzo delikatne i cienkie przewody są w środku). Ja swój rozbierałem bo zamoczyłem i musiałem suszyć. Po tej akcji - rurka termokurczliwa i jak na razie jest OK. Oczywiście opisuję to na przykładzie swojego termometru z IKEA. U Ciebie może być inaczej.
                Po za tym kupiłem termometr http://browamator.pl/szczegoly.php?g...przedm=7596199 i zawsze mam dwa - na wszelki wypadek.
                A wszelki wypadek raz miałem jak mi wpadł wyświetlacz do gara z wodą grzaną do zasypu. Na szczęście miałem analog i sobie spokojnie suszarką wysuszyłem elektroniczny.
                Tylko CRACOVIA !!!

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13949

                  #9
                  W moim przypadku trafiłem na jakiś hartowany egzemplarz, bo nie dało rady "odbezpieczyć". Postanowiłem zatem odciąć ten fragment...
                  Co do termometru z browamatora to działał póki nie dotknąłem nim do rozgrzanego brzegu gara. Alkohol w środku się rozwarstwił i miałem kilka skal naprawiłem to metodą grawitacyjną - kręcąc na sznurku. Niestety, część płynu wyparowała i termometr pokazuje za mało ok 2 stopnie.

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • copytko
                    Member
                    • 01-2012
                    • 46

                    #10
                    longmen, zrozumiałem instrukcję, z tego co piszecie, sonda w ikeowych termometrach jest identyczna z moją. Jak będę w domu, to zobaczę co da się zrobić. Termometr analogowy jeśli się "sam" nie naprawi (podobnie, jak "sam" się zepsuł), to potraktuje metodą z ogrzewaniem i chłodzeniem, być może po prostu wskazówka się przesunęła i trzeba ją oddelegować na swoje miejsce. Zastanawia mnie jeszcze jedno - skąd bierzecie pastę termoprzewodzącą?

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Ja raz kupiłem pastę w pobliskim serwisie komputerowym. Używają ją do montażu procesorów. Co prawda zdarli ze mnie całe 3 zł za malutkie opakowanie, ale przynajmniej nie musiałem latać i szukać.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎