Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zarzecze, [Solipiwko] Czarna Pitch

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12118

    Zarzecze, [Solipiwko] Czarna Pitch

    Nikt tego piwa jeszcze nie ocenił? Albo coś z wyszukiwarką szwankuje...Czy ja mam taki "tajming" na nowości z Zarzecza...

    Black IPA
    16,5 ekstr.
    Alk. 6,5%
    IBU 88

    Chmiele: Cascade, Chinook, Citra, Simcoe

    Aromat - chmielowość cytrusowa, trochę palone
    Piana - zdecydowanie wysoka, gęsta, kremowa, trwała, zostaje na szkle
    Barwa - Smolista, prawie czarna, nieprzejrzysta, pod światło trochę brązowa
    Wysycenie - średnie, lekko musuje
    Smak - bardzo wyraźna goryczka, cytrusowa kwaskowa cierpkość wyraźna, też z pestkową goryczkowością, trochę palonych tonów słodowych przypomina, że to ciemny ejl i na finiszu długa goryczka, trochę ściągająca. Ponadto pikantny, nawet ostry finisz. Ciekawy efekt
    Treściwość - pełne piwo

    Pite bezpośrednio po Wrężelu CDA, czyli ten sam styl:

    Twoje zdanie na temat konkretnych wytworów piwowarskichPoddziały: Polska | Europa | Piwa domowe (...)


    ale 20 IBU więcej. I to czuć wyraźnie. Ja od IBU wolę piwo, ale dla cyferkowych fetyszystów pewnie to bardziej przypadnie do gustu. O dziwo tamto piwo wydało mi się bardziej oryginalne, z oczywistych względów bardziej złożone w smaku.
    To zaś nie jest złe, ale pod chmielową przyprawą już niewiele czuć, a takie dania już znam.
    Tak jak z jedzeniem. Jedni lubią dania, inni lubią dania dobrze (ostro) przyprawione.

    IMO Nygus był ciekawszy. Dla mnie to piwo zdominowane jest przez cierpko-gorzki chmiel, który tłumi smaki tak wielu użytych tu słodów. Trochę szkoda.
    Domyślam się jednak, że efekt był zamierzony, więc się dalej nie czepiam, nie ma wad, amatorów znajdzie
  • Klatak
    Senior
    • 07-2014
    • 431

    #2
    Ocena z ARTomatu

    Kolor: Czarny. [5]
    Piana: Beżowo-kremowa, dość obfita i drobno zbudowana. Dość trwała i ładnie zdobiąca szkło. [4.5]
    Zapach: Dość intensywny i wyraźnie chmielowy. Cytrusy, iglaki, prażony słonecznik, kawa i czekolada. [4]
    Smak: Bardzo fajna wyraźna i konkretna goryczka wyczuwalna już od początku łyku. W smaku z początku kakaowa przechodząca w grejpfrutową. Niestety nieco zalegająca ale przy takim poziomie goryczy, nie jest to nic nadzwyczajnego jednak zmusza do brania kolejnych łyków co zmaga pijalność. Niestety jednak posmaki palone i chmielowe też dość szybko przez wysoką goryczkę przyćmiewane. Piwo dość treściwe i dobrze pijalne. [4]
    Wysycenie: Dość wysokie, gryzące i mocno zapychające. Powinno być niższe. [3.5]
    Opakowanie: Może nie taka rewelacyjna jak do sweet nygusa, ale generalnie poza kolorystyka, nazwą i parametrami nic się nie zmieniło. Przyzwoity papier, dobry projekt i pełen skład. [4]
    Uwagi: Warka z datą do 13.08.2015. Piwo na dobrym poziomie, jednak rekomendowane dla IBU-headów . Myślę że wielbiciele bardzo wysokiej goryczki tacy jak ja będą zadowoleni, bo jest to jedno z najmocniej nachmielonych BIPA.

    Moja ocena: [4.075]

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12118

      #3
      To jeszcze fotka, żeby łatwiej IBU-headom było znaleźć
      Attached Files
      Last edited by darekd; 03-03-2015, 03:29.

      Comment

      • DariuszSawicki
        Senior
        • 08-2012
        • 2868

        #4
        Ocena z ARTomatu

        Kolor: Po nalaniu czarny. Popatrzyłem pod żarówkę - również czarny i żadnych prześwitów. [5]
        Piana: Kremowa, zbudowana z drobnych i gęsto zbitych pęcherzyków. Trzyma się średnio długo. Osad na szkle niezły, głównie przy kożuszku, który dzielnie trzyma się na finiszu. [4.5]
        Zapach: Średnio intensywny, głównie chmielowy w postaci cytrusów, ale i wyraźnej żywicy. Jest też aromat ciepłej czekolady połączony z subtelną palonością. Kawy nie wyczuwam. [3.5]
        Smak: Goryczka jest potężna, coś jakbym jadł na przemian bardzo gorzką czekoladę z grejpfrutem. Piwo jest treściwe, ale słody trochę bledną przy tak dużej goryczce. Po wypiciu większości piwa dochodzi jednak też do głosu palony i kwaskowaty posmak. [4]
        Wysycenie: Wysokie. [3.5]
        Opakowanie: Dwa kolory etykiety: czerń i biel, kapsel czarny, goły. Podano słody, chmiele i drożdże oraz IBU. Jest też morska opowieść. [4]
        Uwagi: Piwo z datą do 13.08.2015. Smaczne, mocno goryczkowe piwo. Przyjemnie się piło przy padającym śniegu.

        Moja ocena: [3.9]

        Comment

        • Nesca
          Member
          • 11-2010
          • 38

          #5
          Ocena z ARTomatu

          Kolor: Po prostu czarne [5]
          Piana: Beżowa, początkowo dość obfita i drobno zbudowana, średniotwała, pozostaje na szkle i kożuchem na piwie lecz jest już wówczas gruboziarnista [4]
          Zapach: Średnio intensywny i wyraźnie chmielowy – po chwili wydaje się, że znika [3.5]
          Smak: Dla koneserów - bardzo mocno goryczkowe. Praktycznie nie czuć słodu, bardzo wytrawne, na koniec kwaskowate. [4.5]
          Wysycenie: Zdecydowanie zbyt wysokie jak dla tej odmiany piwa [3]
          Opakowanie: Grafika prosta, ale nie powalająca, za to wszystkie informacje są dostępne. [4]
          Uwagi: Warka z datą do 13.08.2015. Piwo do wypicia, dla koneserów ze względu na bardzo dużą goryczkę!

          Moja ocena: [4.025]

          Comment

          • Pancernik
            Senior
            • 09-2005
            • 9729

            #6
            Ocena z ARTomatu

            Kolor: No, faktiko, czarny. [4]
            Piana: Beżowa, drobna, wysoka, dość sztywna i w miarę trwała. [4]
            Zapach: Sosna plus chmiel, ale nienachalny, raczej orzeźwiający. [4]
            Smak: Gorzka czekolada, kawa, lekki popiół, chmiel oraz ściągający konkret ziół. [4]
            Wysycenie: Niskie. [4]
            Opakowanie: Proste, mnie kojarzy się z pracą domową, odpisaną "na chybcika" na parapecie przed klasą. Tak się porobiło, że w dzisiejszych czasach czekamy na więcej... [3]
            Uwagi: Piwo całkiem dobre, tym bardziej teraz czekamy na sensowną etę.

            Moja ocena: [3.95]

            Comment

            • Dzoshu
              Senior
              • 12-2013
              • 496

              #7
              Kolor: Czarne, nieprzejrzyste.
              Piana: Obfita, drobne pęcherzyki, oblepia szkło, długo się utrzymuje.
              Zapach: Świeży, intensywny chmiel. Cytrusy, iglaki.
              Smak: Cytrusowy chmiel na pierwszym planie. Po przełknięciu w ustach zostaje kakaowy posmak. Goryczka solidna ale nie zalegająca.
              Wysycenie: Średnie, OK.
              Opakowanie: Minimalistyczne ale przemyślane, dokładny skład.
              Uwagi: Warka 13.08.15 Trafiło w moje gusta, do powtórzenia.
              Attached Files

              Comment

              • Oskaliber
                Senior
                • 05-2010
                • 727

                #8
                Kolor: Bardzo ciemny brąz, ale jeszcze nie czarny. Nieprzejrzysty.
                Piana: Beżowa, obfita, gęsta, dosyć trwała. Opada do kożucha mocno oblepiając szkło klasyczną koroną.
                Zapach: Mocno cytrusowy, z lekkimi nutami żywicy, czekolady i słodkich owoców.
                Smak: Średnio treściwe i dosyć wytrawne. Mocno chmielowy: cytrusy, żywica, ale też wyraźnie palony: mocno czekoladowy, lekko kawowy. Na finiszu i w miarę ogrzewania paloność zaczyna coraz bardziej dominować. Lekka kwaskowatość. Goryczka średnia do średnio wysokiej, żywiczno-przypalana, lekko pozostająca.
                Wysycenie: Średnie.
                Ogółem: Dobre, choć nie rewelacyjne i zmierza bardziej w kierunku American Stoutu.
                Last edited by Oskaliber; 30-03-2015, 22:12.
                BeerFreak.pl

                Comment

                • Glingorth
                  Senior
                  • 04-2014
                  • 283

                  #9
                  Ocena z ARTomatu

                  Kolor: Czarny, nieprzejrzysty. [5]
                  Piana: Beżowa, po nalaniu gęsta, stopniowo opada, lecz pozostaje do końca. Łatwo wzbudzić, do tego pozostawia ślady na szkle. [4]
                  Zapach: Cytrusy, żywica, sosna, trochę palonych słodów. Z butelki aromat jest na średnim poziomie, pite z kija było intensywniejsze w aromacie, bardziej rześkie. [4]
                  Smak: Wysoka goryczka, spora żywica, trochę palonych nut i gorzkiej kawy, na finiszu mamy delikatną kwaskowatość razem z posmakiem greipfruta. Całość jest trochę za bardzo przechylona na goryczkę, przez co aromaty słodowe są przytłumione i mało wyraziste. [4]
                  Wysycenie: Średnio wysokie. [4]
                  Opakowanie: Pierwsza etykieta wyglądała znacznie lepiej, tutaj czegoś brakuje. No i ta opowiastka z tyłu też już była. Za to porządna robota jeśli chodzi o skład, wszystko ładnie i czytelnie podane. [4]
                  Uwagi: Bardzo dobre piwo, wytrawne i mocno goryczkowe. Jak lubię mocną goryczkę, tak w tym gatunku mogło by jej być ciut mniej, dzięki czemu użyte słody były by lepiej zaakcentowane. Oceniana wersja z butelki. Wersja z beczki była degustowana zaraz po premierze, w aromacie dominowały owoce tropikalne, które w butelce są słabo wyczuwalne.

                  Moja ocena: [4.05]

                  Comment

                  • kenny
                    Senior
                    • 04-2009
                    • 712

                    #10
                    Ocena z ARTomatu

                    Kolor: Czarne, nieprzejrzyste. [4]
                    Piana: Beżowa, dość wysoka, opada szybko, ale ładnie oblepia szkło. [4]
                    Zapach: Kawa, żywica. [4]
                    Smak: Kawowy, palony, żywiczna chmielowość, goryczka palona i cytrusowa, średnia/wysoka, dość długa. Lekka popiołowa nuta na koniec. [4.5]
                    Wysycenie: Średnie. [4]
                    Opakowanie: Ok, ale bez szału, pełen skład podany. [4]
                    Uwagi: Ogólnie ok, ale bardziej black niż ipa Zbalansowane, goryczka nie przytłacza, brakuje trochę chmielowości. Solidne piwo. Warka do 13.08.2015.

                    Moja ocena: [4.2]

                    Comment

                    • cyoorka
                      Senior
                      • 03-2007
                      • 338

                      #11
                      Ocena z ARTomatu

                      Kolor: Prawie czarne. Końcówka mętna. [4]
                      Piana: Ładna, drobna, opada powoli, zdobi szkło. [4]
                      Zapach: Połączenie ciemnych słodów i amerykańskiego chmielu, czyli typowy dla stylu. [4]
                      Smak: Wytrawne, gorzkie. Pod intensywną, żywiczną goryczką chowają się lekkie akcenty kawy zbożowej oraz owoców cytrusowych. [4]
                      Wysycenie: Średnie, w kierunku wysokiego. [4]
                      Opakowanie: Proste, eleganckie, komplet informacji. [4.5]
                      Uwagi:

                      Moja ocena: [4.025]

                      Comment

                      • Marchi
                        Senior
                        • 12-2006
                        • 130

                        #12
                        Być może Polska stoi dymem, ale stoi również Czarnymi IPA. Chyba żaden inny styl nie ma u nas tylu świetnych przedstawicieli. Tutaj kolejny. Polecam Pitch każdemu, jest nieco bardziej pijalna i wytrawna, a mniej głęboka niż np. Lost Weekend czy Berserker, ale także prezentuje bardzo wysoki poziom. Więcej browarów takich jak Solipiwko - mało a dobrze i powtarzalnie.

                        Comment

                        • GSE
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 424

                          #13
                          może źle trafiłem, ale piłem z beczki i chmiele zupełnie się nie wyróżniały ani w zapachu, ani w smaku. owszem było żywiczne, jednak takie płaskie, średnie ciało, za jakim nie przepadam. poza tym gorzka czekolada, paloność i trochę kawy.

                          Comment

                          • LESNICZYy
                            Senior
                            • 01-2018
                            • 950

                            #14
                            Kolor zdecydowanie brązowy powstający po konkretnym zabełtaniu owego piwa . W smaku konkretna i męska goryczka , do tego przyjemna przyprawowa pikantność , paloność i cytrusy .
                            Delikatnie zmieniona etykieta z golasem . Dość dobry lacing .
                            Attached Files

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎