Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chyba za mało ekstraktu? :(

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lowcaskor
    Junior
    • 07-2008
    • 3

    Chyba za mało ekstraktu? :(

    Witam Dwa dni temu nastawiłem swoją pierwszą warkę (brew-kit). I na 22 litry brzeczki dodałem 1kg suchego ekstraktu Muntons Spray malt light. Czy to za mało? i co teraz mam począć jeśli tak? Fermentację przeprowadzam w szczelnie zamkniętym fermentatorze z rurką. Do teraz bulgotało dosyć ostro ale teraz zwolniło...Pomocy! Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lowcaskor Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam Dwa dni temu nastawiłem swoją pierwszą warkę (brew-kit). I na 22 litry brzeczki dodałem 1kg suchego ekstraktu Muntons Spray malt light. Czy to za mało? i co teraz mam począć jeśli tak? Fermentację przeprowadzam w szczelnie zamkniętym fermentatorze z rurką. Do teraz bulgotało dosyć ostro ale teraz zwolniło...Pomocy! Z góry dziękuję za odpowiedzi
    A według jakiego przepisu ten nastaw był ?

    Tak na oko to dałeś 1/3 potrzebnych składników i o chmielu nic nie piszesz.

    Comment

    • lowcaskor
      Junior
      • 07-2008
      • 3

      #3
      Brew kit muntons perfect pint 1.5kg Lager - według przepisu tegoż kita przeprowadziłem procedurę. W instrukcji było napisane że zamiast 1kg cukru mozna dodać: 1kg Muntons beer-kit enhancer lub 1 kg ekstraktu słodowego który wymieniłem w poprzednim poście lub 1.5 kg ekstraktu muntoins light w syropie. Ja dodałem 1 kg w proszku wg przepisu ale teraz wyczytałem że 1kg cukru nie "waży" tyle co 1 kg ekstraktu słodowego w proszku...czy to błąd w instrukcji czy ich słod w proszku jest jakiś inny. Jeśli to jest bład to co teraz mam zrobic?

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lowcaskor Wyświetlenie odpowiedzi
        Jeśli to jest bład to co teraz mam zrobic?
        Nic, wszystko będzie OK.

        Badaj odfermentowanie cukromierzem i w odpowiedniej chwili butelkuj.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • Tomek-Pasieka
          Senior
          • 10-2005
          • 197

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lowcaskor Wyświetlenie odpowiedzi
          wyczytałem że 1kg cukru nie "waży" tyle co 1 kg ekstraktu słodowego w proszku...
          a jeden kg pierza nie waży tyle co 1 kg ołowiu
          a tak poważnie sprawa dotyczy fermentowalności obu. Cukier przejadany jest całkowicie, ekstrakt nie bardzo.
          Jakkolwiek. Piwo będzie lepsze od koncerniaka

          Comment

          • mark33
            Idę po piwo do piwnicy.
            • 04-2005
            • 3283

            #6
            Teraz mam jaśniejszy obraz sytuacji( (przeczytaj swoje wszystkie posty), piwo powinno wyjść dobre

            Radzę założyć swój temat w Twoim Warzeniu i tam pisać.
            Last edited by mark33; 22-07-2008, 05:46.

            Comment

            • lowcaskor
              Junior
              • 07-2008
              • 3

              #7
              Wielkie dzięki za odpowiedzi i wsparcie techniczne Pozdrawiam serdecznie

              Comment

              • wrony
                Member
                • 09-2008
                • 33

                #8
                Witam, napiszę tutaj bo jeszcze moje piwo się nie uwarzyło (także brewkit). Pytanko na jakim etapie trzeba dodać enhancer do fermentatora? Gdy rozpuszczamy słód (syrop) na wolnym ogniu, czy dorzucamy do fermentatora oddzielnie enhancer i oddzielnie już rozpuszczony słód?

                Pozdrawiam
                Last edited by wrony; 26-09-2008, 11:10. Powód: literówka

                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wrony Wyświetlenie odpowiedzi
                  Pytanko na jakim etapie trzeba dodać enhancer do fermentatora?
                  ??????

                  A co to takiego?
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • Maidenowiec
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 2287

                    #10
                    Jeżeli ten wynalazek Munton'sa to to nic innego jak wysublimowana nazwa na opakowanie glukozy i ekstraktu słodowego jasnego w proporcjach 50/50. Tyla, że dodaje się go do refermentacji w butelkach, a nie do głównej fermentacji.
                    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                    Thou shallt not spilleth thy beer!

                    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                    Comment

                    • wrony
                      Member
                      • 09-2008
                      • 33

                      #11
                      No to chyba to spartoliłem:] Gdyż wlałem 5 litrów wody do fermentatora, potem wsypałem Enhancer, potem dolałem słodu rozpuszczonego, na końcu wodę. Wszystko wymieszałem i na finisz drożdże. Wyszło jakieś 17 litrów. I są symptomy tego że to działa. Ale obawiam się że wyjdzie kwas albo napój piwopodobny

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        #12
                        Ten Enhancer to TO?
                        Powinno być OK. Piwo na pewno będzie lepsze od Lecha!
                        Napisz jakiego brew-kida dałeś.
                        "potem dolałem słodu rozpuszczonego" - brew-kid czy dosypałeś jeszcze jakiś dodatkowy ekstrakt?
                        W jakiej temperaturze zadałeś drożdże?
                        Najlepiej napisz spokojnie krok po kroku co robiłeś.
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • Stasiek
                          Senior
                          • 02-2007
                          • 608

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wrony Wyświetlenie odpowiedzi
                          Gdyż wlałem 5 litrów wody do fermentatora, potem wsypałem Enhancer, potem dolałem słodu rozpuszczonego, na końcu wodę. Wszystko wymieszałem i na finisz drożdże.
                          Dobrze by było, to wszystko (brewkit i ten enhancer) pogotować chwilę, potem schłodzić i dopiero do fermentora i zadać drożdżami, ale jeśli woda była z baniaka a fermentor wydezynfekowany to jest pewna szansa, że się uda.

                          Ale tak jak napisał seta, opisz dokładnie co i jak robiłeś, bo wcale nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem.

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dobrze by było(...) pogotować chwilę, potem schłodzić i dopiero do fermentora i zadać drożdżami.
                            Założyłem, że tak to zrobił. Do tych brew-kidów nie dają jakiejś instrukcji?
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • wrony
                              Member
                              • 09-2008
                              • 33

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Ale tak jak napisał seta, opisz dokładnie co i jak robiłeś, bo wcale nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem.
                              Otóż nie jestem w stanie teraz podać nazw gdyż wszystko już wywaliłem :] (nawet dokładnie nie czytałem co i jak robić, zdałem się na instynkt) co będę ukrywać cholernie się tym podnieciłem.

                              Wyglądało to tak;
                              1. Zmontowałem sprzęt
                              2. Wszystko wydezynfekowałem (preparat Chemipro OXI)
                              3. Przez 15 minut trzymałem puszkę (słód chmielony) w ciepłej wodzie
                              3. Otworzyłem puszkę i wlałem do dwóch garnków (z racji że nie miałem 5 litrowego "wolnego garnka", to posłużyłem się dwoma po 3 lity każdy). Oczywiście w garnkach było już po 2,5 lita wody w każdym
                              4. Podgrzewałem wodę (na ogniu) aż się zrobiła ciepła, a syrop się rozpuścił
                              5. Do fermentatora wlałem 5 litrów wody
                              6. Dosypałem Enhancera do fermentatora
                              7. Do mieszanki (w fermentatorze) wlałem dwa garnki z rozpuszczonym syropem
                              8. Wszystko wymieszałem
                              9. W letniej wodzie (100ml) rozpuściłem drożdże (przez 20 minut)
                              10. Wymieszane w szklance drożdże wlałem do fermentatora
                              11. Całość wymieszałem, i zamknąłem (nie na "Amen" :] ), tylko przykryłem fermentator wieczkiem)
                              12. Z racji że nie mam piwnicy, fermentator włożyłem do konstrukcji z kartonu i torebek, z wodą zimną w środku.
                              Temp wskazuje mi na 20C. Fermentator obłożyłem szmatą, wcześniej zanurzoną w zimnej wodzie

                              Efekty;
                              A) Pachnie jakby coś się fermentowało:]
                              B) Jak podnoszę wieczko to widzę sporą pianę, choć nie białą ale jakby zabrudzoną:]
                              C) Oddaje to ciepło, tzw. jakbym nie chłodził to chyba 25C by to osiągnęło

                              .... długi wywód....

                              Dzięki za wszelką pomoc i rady, to moje początki :] mam nadzieja Seta że będzie to do wypicia.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎