Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Słabe nagazowanie portera

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bumbastic
    Senior
    • 08-2008
    • 134

    Słabe nagazowanie portera

    Piwa tego nawarzyłem 16.02.2013. Warzelnia wydała pięknie zapowiadającego się portera o BLG 18%. Po fermentacji i leżakowaniu w balonie przez parę miesięcy w końcu nastąpiło butelkowanie. Odbyło się to 10.11.2013 w temperaturze 11StC przy końcowym BLG 3,5-4%. Mając w pamięci ostatnie moje warki gdzie piwo z powodu przegazowania nie dawało się nalewać na 19ltr piwa dodałem rozpuszczonego cukru w ilości 65g.
    Minęły 2 miesiące, piwo sobie leżakuje w temp 5-8StC i na razie jest wyjątkowo słabo nagazowane. Bąbelki prawie są niewyczuwalne, a piany nie ma.
    Pytanie jest takie czy czekać cierpliwie czy coś zaradzić. Dodać do butelek cukru, glukozy...??? Zaznaczam, że piwo w smaku jest bardzo dobre więc nie ma mowy o infekcjach czy zepsuciu. A drożdże to Wyeast Budvar Lager.
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    Czekaj, nic nie rób, to jest porter a jemu rok leżakowania dobrze zrobi, wtedy będzie już dobrze z gazem.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bumbastic Wyświetlenie odpowiedzi
      na 19ltr piwa dodałem rozpuszczonego cukru w ilości 65g...
      Dałeś 1,7 g na butelkę piwa. To przynajmniej o pół grama za mało. Liczenie na to, że kiepsko szła fermentacja i zostało dużo cukrów w młodym piwe może być mocno na wyrost. Jeśli chce ci się z tym bawić, to można dodać po 0,7 grama cukru na butelkę bardzo mocno schłodzonego piwa - ale czy to nie będzie kipiało - tego nie wiem. Pewnie będzie.

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        #4
        Ten porter nie dostał nic do refermentacji i też kilka miesięcy postał na cichej:

        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
          Dałeś 1,7 g na butelkę piwa. To przynajmniej o pół grama za mało. Liczenie na to, że kiepsko szła fermentacja i zostało dużo cukrów w młodym piwe może być mocno na wyrost. Jeśli chce ci się z tym bawić, to można dodać po 0,7 grama cukru na butelkę bardzo mocno schłodzonego piwa - ale czy to nie będzie kipiało - tego nie wiem. Pewnie będzie.
          Żeby nie kipiało to trzeba dodać cukier rozpuszczony w wodzie.

          Ale ja bym nic nie robił, tylko spokojnie poczekał. Z porterem nie ma pośpiechu.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • bumbastic
            Senior
            • 08-2008
            • 134

            #6
            Dzięki za rady. Najgorsze jest to, że nie wiem czy dam radę wytrzymać tyle czasu. Musiałbym skrzynki gdzieś wywieźć daleko ode mnie aby nie korciło systematyczne sprawdzanie poziomu nagazowania . Ostatnie testy już pochłonęły kilka butelek, a wiele tego Portera w cale nie jest.

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Przelej jedno do półlitrowego peta, będziesz mógł nosić cały czas przy sobie i sprawdzać nagazowanie nawet co 10 sekund.
              Last edited by Krzysiu; 10-01-2014, 12:46.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎