Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chipotle American Porter - bardzo szybka fermentacja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cavca
    Nunc est bibendum!
    • 02-2015
    • 18

    Chipotle American Porter - bardzo szybka fermentacja

    Uwarzyłem w ostatnią sobotę chipotle porter, OG wyniosło 1088 (wg receptury miało być 1086, wyszedłem z założenia, że tak mała różnica w ogóle nie stanowi dla mnie problemu). Użyłem Wyeast 1056 (American Ale), które w związku z dużym napęcznieniem paczki trzy dni przed użyciem przeniosłem do wysterylizowanego słoika i zapodałem pożywkę. Fermentacja burzliwa zaczęła się bardzo szybko - drożdże zadałem w sobotę ok. 17:00, o 2 nad ranem już bulkało, ale równie szybko wyhamowała. Wczoraj (wtorek - 3 dni po zadaniu drożdży) bulkało już bardzo rzadko, więc sprawdziłem FG, które wyniosło 1036. Jest to w zasadzie oczekiwana przeze mnie wartość, ale oczywiście czekam dalej, bo może jeszcze odfermentuje, najwyżej piwko będzie mocniejsze niż zakładałem.
    Wnioskuję, że powodem tak szybkiego procesu burzliwej jest to, że temperatura w której trzymam fermentor była/jest nieco wyższa niż zakładałem - drożdże miały fermentować w temp. do 22 stopni, a miały ok. 24 (przez weekendowe ocieplenie...).
    To mój pierwszy porter i pierwsze piwo o tak wysokim ekstrakcie, stąd też mam wątpliwość - czy uważacie, że powinienem przelać na cichą jak tylko upewnię się, że burzliwa się skończyła, czy też powinienem potrzymać je na burzliwej łącznie ok. 3 tygodnie, a potem kolejne 3-4 na cichej?

    Z góry dzięki za pomoc!
  • Robler
    Member
    • 05-2014
    • 35

    #2
    Zdecydowanie 3 burzliwej i 3-4 cichej.

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #3
      A po co trzymać piwo z drożdżami i resztkami pofermentacyjnymi jak burzliwa się zakończyła?
      Jak zobczysz, że burzliwa się zakończyła to przelewaj na cichą i do chłodnego. Daj mu ze dwa-trzy tygodnie i do flaszek.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • Cavca
        Nunc est bibendum!
        • 02-2015
        • 18

        #4
        Tak dotychczas robiłem - kończyła się burzliwa i zlewałem na cichą, ale jako że spotkałem się z głosami za trzymaniem piw o wyższym Blg (albo konkretnie porterów) długo na obu fermentacjach, to pomyślałem, że zapytam bardziej doświadczonych kolegów.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Nie ma takiej potrzeby. Po fermentacji głównej zostaje sporo śmieci, więc 3 tygodnie to za dużo. Wystarczy tydzień od zakończenia zasadniczej fazy fermentacji (tej z grubą pianą i intensywnym bulkaniem). Na cichej też nie ma co za długo trzymać, zależy to jeszcze od warunków temperaturowych - im cieplejsze pomieszczenie, tym szybciej należałoby butelkować.

          W tym przypadku zastosowałbym 10 dni dla fermentacji głównej i 15 - 20 dla fermentacji wtórnej.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎