Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo świąteczno-zimowe.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • allievo
    Junior
    • 05-2015
    • 17

    Piwo świąteczno-zimowe.

    Cześć wszystkim.
    Upały powoli odchodzą w niepamięć więc przymierzam się do mojej trzeciej warki.
    Chciałbym uwarzyć piwko "świąteczne" z dużą ilością wyczuwalnych przypraw, o sporym woltażu.
    Mam nadzieję, że 3 miesiące wystarczą by zimą cieszyć się własnym trunkiem.

    Nie znalazłem osobnego tematu poświęconego tej tematyce, więc prosiłbym Was o podanie gotowych, sprawdzonych receptur na wspomniane piwka.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam!
  • allievo
    Junior
    • 05-2015
    • 17

    #2
    Nikt, nic?

    Trochę poprzeglądałem inne fora i gotowe receptury i z kilku skleiłem jedną- własną.

    Póki co mam taki zamysł:
    Chcę otrzymać ok 17 Blg
    20 litrów gotowego piwa

    Po obliczeniach chcę dać:
    -PALE ALE 60% -4kg
    -MONACHIJSKI 30%- 2kg
    -KARMELOWY CIEMNY 5%- 0,35kg
    -BISCUIT 5%- 0,35kg

    Co o tym sądzicie? Nie za dużo ciemnego? Chcę je trochę przyciemnić ale bez przesady. Pasuje tam biscuit? Będzie wyczuwalny?

    Z przypraw na pewno dodam kardamonu, cynamon, goździki, gałka muszkatałowa i angielskie ziele.
    Pytanie KIEDY dodać?
    a) na ok 10 min pod koniec gotowania? Luzem? W siateczce?
    b) na cichą?

    Comment

    • jerzdna
      Senior
      • 07-2014
      • 240

      #3
      Podobne mam plany. I zamierzam dać 60% pilzneńskiego, 21% monacha, 11% karmelowego i 5 % czekoladowego oraz szczyptę prazonej pszenicy bo chcę mieć ciemne zimowe Zacieranie raczej na słodko. Przyprawy zamierzam dać w woreczku na 15-10 min przed końcem gotowania i nic na cichą. Zobaczymy co z tego wyjdzie
      Zdrowie

      Comment

      • Kazimierz_W
        Senior
        • 05-2009
        • 689

        #4
        Anglicy swoje X-mass Ale robią zupełnie bez przypraw. I ja takie będę na dniach robił, mam już surowce. Zasyp, estrowe angielskie drożdże, oraz fermentacja w 22*C załatwiają sprawę.
        Mam też fajny przepis na Winter Warmer, tam też nie ma żadnych przypraw, jest za to melasa i cukier inwertowany. Ostatnio używałem tego specyfiku i efekty rumowe, bardzo pasowały do zimowego rozgrzewacza.
        Przepisy mam z pisma Brew Your Own, wydanie o klonach piw. Mogę później podać w razie zainteresowania.
        Browar Bociana smaczny od rana
        Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

        http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

        Comment

        • jerzdna
          Senior
          • 07-2014
          • 240

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kazimierz_W Wyświetlenie odpowiedzi
          Anglicy swoje X-mass Ale robią zupełnie bez przypraw....
          Przepisy mam z pisma Brew Your Own, wydanie o klonach piw. Mogę później podać w razie zainteresowania.
          Ja jestem zainteresowany i poproszę

          Comment

          • Kazimierz_W
            Senior
            • 05-2009
            • 689

            #6
            A zatem proszę.
            Jako pierwszy podaję przepis, który sam zaraz będę realizował, X-mass Ale. 19l, OG 1,066, FG 1,013 i alko 6,8%. Piwo powinno mieć wyraźnie przyprawowy charakter.
            5kg pale ale, 0,37kg Monachijski, 0,2kg Caramunich, 0,2kg Special B, 0,54kg CaraVienne (u nas takiego nie ma więc nabyłem Cara Blond 20 EBC). Zacieranie w 66*C. Gotowanie 90min, 43g Perle na 30min, 85g Liberty na 0min (ja kupiłem Hallertauer Tradition). Fermentować angielskimi drożdżami (np WLP002 English Ale) w 22*C by wydobyć owocowe estry.

            Oraz Winter Warmer, który zwrócił moją uwagę.
            19l, OG 1,060, FG1,013, alko 6%.
            4,1kg pale ale, 0,34kg pszenica palona, 0,34kg Crystal 60, 0,11kg Crystal 120-150, 85g czekoladowy, 0,23kg cukier trzcinowy, 0,14kg cukier inwertowany, 85g melasa.Zacieranie w 67*C. Gotowanie 90min, 22g Northern Brewer na 60min, 14g Fluggels na 15min, 7g Fluggels na cichą. Cukry dajemy na 15min, polecam ten opisany wcześniej syrop z oferty CP. Fermentować w 21*C np. WLP026 Burton Ale.

            Jeszcze jest czas by zrobić takie pyszności na koniec roku. Życzę powodzenia i smacznego.
            Browar Bociana smaczny od rana
            Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

            http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

            Comment

            • lotus
              Member
              • 01-2013
              • 89

              #7
              Nie chce zaczynać nowego tematu, wiec spytam się tu -
              Chcę zrobić świąteczne jasne pachnące pomarańczami - coś w stylu "Too Young To Be Herod" z Artezana tylko sporo jaśniejsze i tak się zastanawiam , kiedy najlepiej dodać skórki - w czasie chmielenia na ostatnie 10 minut czy w czasie cichej , czy też tu i tu ?

              Comment

              • jerzdna
                Senior
                • 07-2014
                • 240

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lotus Wyświetlenie odpowiedzi
                Nie chce zaczynać nowego tematu, wiec spytam się tu -
                Chcę zrobić świąteczne jasne pachnące pomarańczami - coś w stylu "Too Young To Be Herod" z Artezana tylko sporo jaśniejsze i tak się zastanawiam , kiedy najlepiej dodać skórki - w czasie chmielenia na ostatnie 10 minut czy w czasie cichej , czy też tu i tu ?
                Ja dodałem 20g Curacao na 10 min gotowania i próbka FFT była mocno cytrusowa , choć teraz w trakcie fermentacji trochę octem wali
                Na cichą to chyba musiałbyś zamacerować te skórki ...

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎