Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsza warka z ekstraktów. Pytanie o drożdze.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #16
    Zadanie zbyt dużej ilości drożdży nigdy nie jest tak szkodliwe jak zadanie ich zbyt mało.
    Wielokrotnie fermentowałem piwo po piwie, w tym samym fermentorze, bez zmniejszania ilości drożdży, w tym przypadku często jest ok 3-6x więcej drożdży niż ilość zalecana i żadnych skutków ubocznych nie stwierdziłem.

    W tym przypadku zadanie dwóch saszetek to zupełnie niezauważalne przekroczenie, jeśli w ogóle wystąpi, bo ilość komórek drożdżowych w saszetce jest w znacznym stopniu umowna.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Jimmy_jb
      • 11-2005
      • 911

      #17
      To samo można napisać o zadaniu w tym przypadku jednej saszetki: jeśli nawet nastąpi niedobór to w stopniu minimalnym. Ot, naprodukuje się więcej estrów albo piwo odfermentuje płycej - w tym stylu piwa to będzie pożądane.
      Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

      Comment

      • Damianklb
        Junior
        • 10-2017
        • 14

        #18
        Dziękuje wszystkim za odpowiedź. Użyje 2 saszetki drożdży, nawodnie je. nie będę robił startera. Z tego co tu czytałem to fermentacja powinna ruszyć. Temperaturę do fermentacji dla drożdży mam odpowiednią. Piwo powinno od fermentować. Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
        Last edited by Damianklb; 27-10-2017, 16:51.

        Comment

        • Damianklb
          Junior
          • 10-2017
          • 14

          #19
          Mam jeszcze jedno pytanie. Właśnie nawodniłem drożdże. I wyciekły ze szklanki. Bardzo szybko się namnożyły. Moje pytanie brzmi. Czy je wywalić bo się boje że się skaziły. Mam w zapasie Standardowe s-04. Jak sądzicie. Piszę szybko bo nie wiem czy je dodać czy wywalić.
          Last edited by Damianklb; 28-10-2017, 16:33.

          Comment

          • k_s
            Member
            • 05-2017
            • 65

            #20
            Wylewać szkoda, a te które zostały w szklance nie są skażone. Lej tak aby nie wlać tych co wyciekły.

            Comment

            • Damianklb
              Junior
              • 10-2017
              • 14

              #21
              Te co wyciekły, zebrane odkażoną łyżeczką. Drożdże dodane 27 stopni. Po 5 godz piana pod wieczko fermentantora. Czy to dobrze, że tak drożdże ruszyły?. Brzeczka była bardzo dobrze napowietrzona, obfita piana.

              Comment


              • #22
                Zadałeś drożdże w zbyt wysokiej temperaturze, to ruszyły z kopyta. Nie wpłynie to dobrze na profil smakowy piwa. Przeczytałeś informację na opakowaniu drożdży przed ich zadaniem? BE-256 powinieneś zadać w temperaturze 15 st. C.

                Comment

                • Damianklb
                  Junior
                  • 10-2017
                  • 14

                  #23
                  Na opakowaniu pisze że od 15 do 25 stopni. Teraz drożdze szaleją jak głupie. Temp obecna 22 stopnie

                  Comment


                  • #24
                    Fermentacje zaczynaj w dolnym zakresie temperatur pracy drożdży. Pierwsze kilka dni jest krytyczne, gdyż wtedy drożdże produkują najwięcej produktów fermentacji, zarówno tych pożądanych jak i nie. Po tygodniu stopniowo podnoś temperaturę. U mnie jest to 1 stopień na dobę. Nie wykraczaj poza górny zakres optymalnej temperatury pracy drożdży. Dzięki temu otrzymasz czyste smakowo piwa, a drożdże będą stymulowane do dojedzenia resztek cukrów i ubocznych produktów fermentacji.

                    Teraz już nie obniżaj temperatury. Grozi to zatrzymaniem fermentacji.
                    Last edited by Gość; 29-10-2017, 09:03.

                    Comment

                    • Damianklb
                      Junior
                      • 10-2017
                      • 14

                      #25
                      Tego nie wiedziałem. A co może stać się teraz z piwem?

                      Comment

                      • Jimmy_jb
                        • 11-2005
                        • 911

                        #26
                        Nic strasznego. Będzie mocniej odfermentowane niż dubbel być powinien i prawdopodobnie pojawi się więcej estrów i fuzli.
                        Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                        Comment

                        • Damianklb
                          Junior
                          • 10-2017
                          • 14

                          #27
                          Po 2 dniach piwo od fermentowało do 5blg. Piana znikła. Trochę za szybko. Nie wiem czy zlać na cichą?? Czy co robić?? Pomocy

                          Comment

                          • fidoangel
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 3489

                            #28
                            Zamknij fermentor do soboty i zajmij się innymi sprawami.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎