Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nic sie nie dzieje, chyba źle zacząłem?..:( POMOCY!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • joelka
    Senior
    • 03-2005
    • 817

    #31
    hmmm wróciłam z piwnicy kwachem śmierdzi jak śmierdziało ale zrobiłam pomiar blg i wychodzi 5. W smaku zupełnie nie przypomina kwacha a raczej lekkiego pilsa o kolorze słomkowym, bąble lecą i jedynie goryczy za dużo ale tego się spodziewałam po tym jak przedawkowałam granulatu czyli co już koniec? po 3 dniach?

    Comment

    • Wielki_B
      Senior
      • 02-2005
      • 1968

      #32
      Joelka:
      wiem, że to na początku jest trudne (żżera ciekawość i niecierpliwość), ale w przyszłości zakończ otwieranie fermentora jak tylko stwierdzisz, że fermentacja ruszyła. Nieszczelnie zamknięty fermentor i jego częste otwieranie jest niebezapieczne zwłaszcza latem, kiedy domostwa są pełne muszek owocówek.
      Daj sobie spokój z maczaniem w nim czegokolwiek, w tym ze smakowaniem brzeczki i mierzeniem gęstości. No bo po co Ci to? Jak fermentuje, to wiadomo, że gęstość brzeczki sukcesywnie spada! Nie trzeba się zaraz pchać z balingometrem, aby to doświadczalnie stwierdzić.
      Otworzysz sobie po tygodniu, pozbierasz wysterylizowaną łyżką pływające po wierzchu drożdże (jeśli będzie to szczep, który zbiera się na powierzchni brzeczki) i dopiero wtedy zmierzysz gęstość. Przelejesz na cichą fermentację, w miarę szczelnie zamkniesz i zapomnisz o nim na 2 tygodnie. Potem do butelek.

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #33
        Wielki_B, nie przesadzaj, czasem burzliwa kończy się po 3 dniach i wcale nie trzeba zlewać na cichą fermentację, nie mieszaj młodej adeptce piwowarstwa w głowie

        Joelka, jeśli smak jest ok, to super, ale nie butelkuj jeszcze, niech postoi - może zejdzie do 4. Danstary nie szaleją z odfermentowywaniem, zatem może nawet się zdarzyć, że już zostanie na 5, ale odczekaj do tygodnia, conajmniej.
        A to co Ci smierdzi kwachem, to może być osad drożdżowo - chmielowy, który zapewne masz na ściankach fermentora
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • joelka
          Senior
          • 03-2005
          • 817

          #34
          O czystość sprzętu to akurat dbam, wszystko mam pięknie wyparzona a łapek nie wpycham do fermentora. A muszę przy pierwszej warce spróbować żeby na przyszłość rozróżniać jak fermentacja postępuje inaczej zawsze będę zdana na rady innych. A każdy inaczej radzi

          Comment

          • Wielki_B
            Senior
            • 02-2005
            • 1968

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
            czyli co już koniec? po 3 dniach?
            Przy drożdżach górnej fermentacji, to w zasadzie TAK - koniec.
            muszę przy pierwszej warce spróbować żeby na przyszłość rozróżniać jak fermentacja postępuje
            Uwierz mi, że nie musisz niczego próbować w trakcie fermentacji, ani rozróżniać jej postęp na podstawie wrażeń smakowych. To sobie zostaw w momencie, kiedy jest już po burzliwej, a z tego co piszesz, teraz jest właśnie ta chwila.
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
            Wielki_B, nie przesadzaj, czasem burzliwa kończy się po 3 dniach i wcale nie trzeba zlewać na cichą fermentację, nie mieszaj młodej adeptce piwowarstwa w głowie
            Nie twierdzę, że TRZEBA zlewać na cichą, ale korzyści z niej płynące powodują, że chyba wszyscy piwowarzy z tego forum ją stosują.
            I to jest FAKT, a nie mieszanie w głowie (MaruDA ).

            Joelka: proponuję, abyś za jakieś cztery dni zabutelkowała tę warkę. Następną warkę, którą zrobisz, odstaw na cichą fermentację. Potem obie porównasz i będziesz już wiedziała w czym sęk.

            Comment

            • joelka
              Senior
              • 03-2005
              • 817

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
              Joelka: proponuję, abyś za jakieś cztery dni zabutelkowała tę warkę. Następną warkę, którą zrobisz, odstaw na cichą fermentację. Potem obie porównasz i będziesz już wiedziała w czym sęk.
              I tak właśnie zamierzam teraz po swojemu próbować i porównywać efekty
              Dzięki za radę.

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B

                Nie twierdzę, że TRZEBA zlewać na cichą, ale korzyści z niej płynące powodują, że chyba wszyscy piwowarzy z tego forum ją stosują.
                I to jest FAKT, a nie mieszanie w głowie (MaruDA ).
                Wielki, po prostu wyrażaj się precyzyjnie i używaj sformułowań "moim zdaniem", "można" itp., a nie wygłaszaj prawd objawionych

                I tu powyżej słusznie napisałeś "chyba", bo ja ostatnio nie zawsze stosuję cichą, do niektórych piw wcale nie jest potrzebna. jeśli chodzi Ci o sklarowanie brzeczki, to wcale mi na tym nie zależy, a i tak większość piw mam klarownych, oczywiście o ile uda im się ustać trochę w butelkach
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Wielki_B
                  Senior
                  • 02-2005
                  • 1968

                  #38
                  MaruDA i tyle!

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎