Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brak oznak fermentacji podczas cichej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • China_Blue
    Member
    • 07-2007
    • 55

    Brak oznak fermentacji podczas cichej

    Witam,

    Po tygodniu burzliwej Pale Ale na Safale US-05 zdekantowałem (oczywiście bez kożucha) i nastawiłem na cichą. Jednak mija już prawie tydzień a nie widać jakichkolwiek oznak fermentacji (brak bombelkowania). Fermentor oczywiście zamknięty szczelnie, jak zwykle na cichej.
    Początkowo wydawało mi się, że może za zimno było, bo temp. była bliska minimum - ok. 16,5stC ale gdy dobe temu przestawiłem w cieplejsze miejsce 19-20stC nic to nie dało.
    Nie wiem co jest grane, przecież to chyba nie możliwe, by nie było co fermentować.
    W razie, gdyby to miało znaczenie, to na burzliwej zeszło z 11,25% Brixa do 6,25% (co jeśli dobrze liczę pro mashem daje z 10,8 blg do 3,4 blg).

    Czy brak oznak fermentacji podczas, gdy powinna przebiegać cicha jest normalny i ewentualnie co mam zrobić?

    pozdrawiam
    Popieraj swój browar.
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika China_Blue Wyświetlenie odpowiedzi
    co mam zrobić?
    BUTELKOWAĆ

    Na cichej nie musi byc oznak fermentacji, widocznie odfermentowało wystarczająco na "głośnej"
    Wskaźnik blg wskazuje, że jest OK, i tego się trzymaj
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do przenoszenia granatów.


      Fermentacja cicha to znaczy, że chałasu przy niej nie ma.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • teodorehare
        Member
        • 11-2007
        • 98

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika China_Blue Wyświetlenie odpowiedzi
        Witam,

        to na burzliwej zeszło z 11,25% Brixa do 6,25% (co jeśli dobrze liczę pro mashem daje z 10,8 blg do 3,4 blg).


        Cos tu chyba nie tak - 11.25 = 10.8, a 6.25=3,4 ?- mnie wyszło 6.0. Liczyłem za pomoca kalkulatora, może jednak sie mylę

        Comment

        • huanghua
          Senior
          • 10-2005
          • 1910

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika teodorehare Wyświetlenie odpowiedzi
          Cos tu chyba nie tak - 11.25 = 10.8, a 6.25=3,4 ?- mnie wyszło 6.0. Liczyłem za pomoca kalkulatora, może jednak sie mylę
          A jeśli zależnośc nie jest liniowa?

          Chyba, że nie rozumiem o co ci chodzi
          Last edited by huanghua; 31-01-2008, 09:23.
          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

          Comment

          • China_Blue
            Member
            • 07-2007
            • 55

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
            A jeśli zależnośc nie jest liniowa?
            Dokładnie tak.
            Było już na forum a propos refraktometru, że brix podczas (lub po) fermentacji przelicza się na blg inaczej niż przed zadaniem drożdży.
            A jak w łykend bedę butelkował (dzięki za porady) to sprawdze ballingomierzem, czy faktycznie się zgadza.

            pozdrawiam
            Popieraj swój browar.

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #7
              No, jakby to miało być 6 blg, to faktycznie z fermentacją coś nie wyjszło
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • China_Blue
                Member
                • 07-2007
                • 55

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika China_Blue Wyświetlenie odpowiedzi
                A jak w łykend bedę butelkował (dzięki za porady) to sprawdze ballingomierzem, czy faktycznie się zgadza.
                No więc mogę potwierdzić, że tak faktycznie jest, czyli po rozpoczęciu fermentacji brix przelicza się na ballingi już inaczej, niż /1,04. Dokładne wyliczenia najprościej zrobić promashem.
                Popieraj swój browar.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎