Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kiedy dodawać ciemny słód?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    Kiedy dodawać ciemny słód?

    Po ostatnim warzeniu dręczy mnie jedna rzecz. Wydaje mi się, że przy wcześniejszym warzeniu dokładnie tego samego piwa (Pale Ale zestaw słodów nieśrutowanych z browamatora) dodawałem słód ciemny (0,2 kg Carahell® Weyermann) znacznie później do zacierania niż Pale Ale Weyermann. Jeśli tak zrobiłem to na pewno taką podpowiedź znalazłem na tym forum.

    Obecnie szukam tego posta wzdłuż i w szerz i nie mogę znaleźć, a co gorsza jak czytam przepisy zawierające słód Carahell to o takim czymś nie wspominają...

    Czy ktoś z szanownych forumowiczów kojarzy może taką praktykę?
    Zapraszam do Browaru Sielanka.
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Carahell nie jest słodem ciemnym (jak sama nazwa wskazuje) i dodaje się go na początku zacierania.
    Napisz o co Ci chodzi.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
      Po ostatnim warzeniu dręczy mnie jedna rzecz. Wydaje mi się, że przy wcześniejszym warzeniu dokładnie tego samego piwa (Pale Ale zestaw słodów nieśrutowanych z browamatora) dodawałem słód ciemny (0,2 kg Carahell® Weyermann) znacznie później do zacierania niż Pale Ale Weyermann. Jeśli tak zrobiłem to na pewno taką podpowiedź znalazłem na tym forum.

      Obecnie szukam tego posta wzdłuż i w szerz i nie mogę znaleźć, a co gorsza jak czytam przepisy zawierające słód Carahell to o takim czymś nie wspominają...

      Czy ktoś z szanownych forumowiczów kojarzy może taką praktykę?
      Carahell to nie jest słód ciemny, tylko karmelowy (może pomyliło Ci się z Carafą). Słody ciemne, a właściwie barwiące dodaje się pod koniec zacierania, żeby nie zaciemniać obrazu, tzn. próby jodowej, a z racji, że są one nieczynne enzymatycznie, więc i tak nie ma znaczenia, kiedy je dodasz.
      Carahell też chyba jest nieczynny enzymatycznie, ale ponieważ nie jest aż tak ciemny, więc spokojnie możesz go dawać od początku.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • Terry
        Senior
        • 01-2008
        • 148

        #4
        A propos:
        A jak liczyć dodatek słodów karmelowych czy barwiących pod kątem wydajności?
        No bo wiemy że z zasypu 4,3kg powinno wyjść ok 20L 12blg.
        A jeśli w tych 4,3kg było np 1kg carahell?
        Albo jak w stoutach: np 0,15kg barwiącego, 0,15kg jęczmienia palonego, 0,25kg karmelu ciemnego i 0,4kg płatków owsianych a tylko reszta to np pilzneński?
        Słowem: które słody się liczą a które nie? I co z płatkami?
        Last edited by Terry; 21-04-2008, 20:54.

        Comment

        • jerzy
          piwoholik
          • 10-2001
          • 4705

          #5
          Balling ze słodów ciemnych uzyskasz chyba identyczny jak z jasnych, ew. minimalnie mniej. Oczywiście pod warunkiem, że w zacierze będzie wystarczająca ilość enzymów. W końcu zawierają one tyle samo skrobi, tylko z powodu temperatury palenia nie zawierają amylaz.
          Inna sprawa, że przy udziale słodów ciemnych nie uzyskasz "wysokiej wydajności alkoholowej", czyli piwo mocno nie odfermentuje. Ale chyba nikomu z nas na tym nie zależy?
          Last edited by jerzy; 21-04-2008, 22:04.
          browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

          Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

          Comment

          • Totus
            Senior
            • 11-2007
            • 326

            #6
            Kopyr chodziło mi o to że w myślach ułożyłem sobie równanie słód barwiący = słód ciemny. Fakt wyraziłem się nieprecyzyjnie.

            Darko: O co mi chodzi -> o to żeby potwierdzić, że rzeczywiście słody barwiące/ciemne można dodać np po negatywnym wyniku próby jodowej. I tak chyba zrobiłem za pierwszym razem, a za drugim dodałem na początku i ta próba jodowa była jakaś niewyraźna

            Dzięki za pomoc. Dowiedziałem się nawet więcej niż chciałem!
            Zapraszam do Browaru Sielanka.

            Comment

            • Wesoly
              Senior
              • 10-2003
              • 371

              #7
              Jerzy, słody karmelowe nie posiadają skrobi. Są one "zacierane" podczas palenia.
              Słody palone nie są czynne enzymatycznie.

              Jeśli chodzi o dodatek słodów ciemnych podczas zacierania, to praktycznie oprócz barwiącego można dawać na samym początku. Osobiście jak stosuje Carafa III Special tez daje razem z innymi słodami i jakoś jestem w stanie odróżnić czy nastąpiło scukrzenie.
              Pozdrawiam, Wesoły

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Ja barwiący daję ze wszystkimi słodami i nie mam problemów z próbą jodową. Może dlatego, że jej nie robię.

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                  Ja barwiący daję ze wszystkimi słodami i nie mam problemów z próbą jodową. Może dlatego, że jej nie robię.
                  No popatrz, mam identycznie
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎