Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak mniej zaszkodzę piwu?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dknap
    Senior
    • 08-2011
    • 130

    Jak mniej zaszkodzę piwu?

    Witam.
    Moja pierwsza warka z zacieraniem - Bitter Ale 10blg. Właśnie mija 2,5 doby od zadania drożdży, piany już prawie nie ma (10-15 godzin po zadaniu drożdży była duża czapa), piwo bardzo mętne. Fermentowane w 21*C. Teraz pytanie - zlewać na cichą, czy zostawić z drożdżami na 15 dni? Innej opcji niestety nie ma, bo zaraz wyjeżdżam i nikt mi piwka nie przypilnuje.
  • Gabe
    Senior
    • 03-2010
    • 405

    #2
    Pytanie, które musisz sobie zadać, to czy to piwo ma jeszcze dofermentować, czy już leżakować?

    Moim zdaniem po 2-3 dobach od zadania drożdży to jeszcze jest za wcześnie - zmierzyłeś blg? Lepiej zostawić na głównej na te dwa tygodnie.

    Comment

    • dknap
      Senior
      • 08-2011
      • 130

      #3
      No właśnie nie mam możliwości zmierzenia blg. Natomiast podejrzewam, że jest jeszcze wysokie, bo wieko fermentora jest wypukłe i woda w rurce dość mocno wypchnięta (wiem - to nic, że nie "bulga"). Także duża mętność piwa wg mnie świadczy o tym, że drożdże pracują.

      Też się skłaniam ku temu, żeby piwa nie ruszać, ale wolę usłyszeć opinię doświadczonych kolegów/koleżanek.

      Comment

      • Gabe
        Senior
        • 03-2010
        • 405

        #4
        Nie masz możliwości zmierzenia - to znaczy nie masz jak zmierzyć, czy nie masz jak zmierzyć? Jeśli nie masz balingomierza, to czym prędzej kup, to jedna z podstawowych rzeczy potrzebnych przy warzeniu.

        Jeśli masz, to go zdezynfekuj i na czas burzliwej wrzuć do fermentora, będziesz miał pomiar na bieżąco.

        Przelewanie niedofermentowanego piwa na cichą nie ma sensu, to wręcz sabotaż Lepiej przedłużyć burzliwą.

        Comment

        • dknap
          Senior
          • 08-2011
          • 130

          #5
          Tak, nie mam cukromierza. Póki co chcę zrobić kilka warek bez zbędnych inwestycji. Jeżeli warzenie poważniej mnie "wciągnie", wtedy dokupię brakujące wyposażenie.

          A piwo zostało na burzliwej. Po powrocie sprawdzę, jak z klarownością i ew. zleję na kilka dni na cichą.

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23808

            #6
            Obawiam się że brak ballingometru może Cię kosztować więcej niż jego zakup za dychę... Ja bym się na Twym etapie doświadczenia obawiał ładować piwo o nieznanym odfermentowaniu do butelek - coś pójdzie nie tak i masz granaty.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #7
              Jeżeli nie stać cię na cukromierz to pozwól, że nie będziemy ci doradzać. Nikt nie chce mieć nikogo na sumieniu a tym bardziej przeczytać na onecie, że eksplodujące butelki zabiły piwowara-bimbrownika.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • dknap
                Senior
                • 08-2011
                • 130

                #8
                @ART: przez 2-3 tygodnie raczej dofermentuje...
                @jacer: po czym wnosisz, że mnie nie stać na balingometr za dychę?

                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dknap Wyświetlenie odpowiedzi
                  @jacer: po czym wnosisz, że mnie nie stać na balingometr za dychę?

                  Póki co chcę zrobić kilka warek bez zbędnych inwestycji.


                  Nie wiadomo czy za 2-3 dofermentuje.
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • Mason
                    Senior
                    • 02-2010
                    • 3280

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dknap Wyświetlenie odpowiedzi
                    Tak, nie mam cukromierza. Póki co chcę zrobić kilka warek bez zbędnych inwestycji.
                    Cukromierz to nie jest zbędna inwestycja, to jest absolutnie niezbędna inwestycja.
                    JEDNO PIVKO NEVADI!

                    Comment

                    • dknap
                      Senior
                      • 08-2011
                      • 130

                      #11
                      Ok ok, przy zakupie kolejnych surowców nabędę cukromierz i sprawdzę blg przed rozlewem. Chociaż raczej małe są szanse, by drożdże nie przetrawiły tak cieniutkiej brzeczki w ciągu 2-3 tygodni, nieprawdaż? Absolutnie się nie wymądrzam, po prostu wg mnie koledzy nieco "tragizują" ;-)

                      Poza tym offtopic się zrobił.

                      Comment

                      • Marusia
                        Senior
                        • 02-2001
                        • 20211

                        #12
                        Koledzy trochę może i tragizują, ale wiesz jak jest - prawo Murphy'ego: jak nie masz ballingometru, to na pewno okaże się, że drożdże były zdechłe i nie przefermentowały brzeczki

                        Pewnie wszystko będzie ok, ale nie warto oszczędzać 10 zł, żeby mieć możliwość stracić 50 zł
                        Last edited by Marusia; 08-08-2011, 19:16.
                        www.warsztatpiwowarski.pl
                        www.festiwaldobregopiwa.pl

                        www.wrowar.com.pl



                        Comment

                        • dknap
                          Senior
                          • 08-2011
                          • 130

                          #13
                          Zgadza się. Po prostu doszedłem do wniosku, że w kilka pierwszych warek zainwestuję absolutne minimum. Jak mi się spodoba, zakupię brakujące klamoty. Jak nie - lepiej być w plecy stówkę, niż dwie... (człowiek nie czuje, jak rymuje)

                          Comment

                          • Gabe
                            Senior
                            • 03-2010
                            • 405

                            #14
                            No to chyba nie rozumiesz Marusi, bo się nie zgadza - moim zdaniem też prościej kupić aerometr nawet w jakimś sklepie z akcesoriami winiarskimi, nie musisz zamawiać przez internet. Nie wiem, w jakiej skali są skalibrowane, ale zasada działania jest identyczna: jeśli pomiar przez dwa kolejne dni jest jednakowy, to znaczy, że drożdże skończyły swoją pracę.

                            I pewnie w tym wypadku będzie wszystko w porządku, bo w normalnych warunkach przez dwa tygodnie głównej fermentacji drożdże zjedzą, co zjeść powinny. Ale, jak mawia przysłowie - strzeżonego...

                            Comment

                            • jacekc78
                              Junior
                              • 04-2010
                              • 11

                              #15
                              Większość marketów budowlanych ma stoiska z akcesoriami winiarskimi , kup , skalibruj w wodzie o temperaturze 20 - powienien wskazywać zero, jeżeli jest inaczej to o tyle będziesz musiał korygować pomiary. Ballingometr to jest absulutne minimum.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎