Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Korekta temperaturowa balingometru

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • astianseb
    Member
    • 08-2013
    • 30

    Korekta temperaturowa balingometru

    Mam maly klopot z pomiarem BLG. Doczytalem ze jest wzor na korekcje temperaturowa i korekta wyglada mniej wiecej tak (zaczerpniete z innego forum):

    temperatura (st. C)......korekta (st. Blg)
    10..............................-0.002
    15..............................-0.001
    20..............................-
    24..............................+0.001
    28..............................+0.002
    32..............................+0.003

    Moje doswiadczenia organoleptyczne pokazuja cos innego. Zrobilem test w temperaturze 40C i 25C i roznica byla okolo 1BLG. Oczywiscie w wyzszej temperaturze zanizona bo ciepla woda jest rzadsza.

    Dlaczego pytam? Jestem poczatkujacym piwowarem i narazie warze z ekstraktow - no i musze odpowiedno dobrac poczatkowe BLG - a jak wiadomo przy cieplej brzeczce beda przeklamania. Jak sobie z tym radzicie? Za kazdym razem do probówki, studzenie i pomiar? Moze ktos ma jakies prostsze rozwiazanie? Ja wrzucam spławik do brzeczki i dolewam wody....ale jak widac przeklamania sa spore
    S.
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13950

    #2
    To nie są stopnie BLG! Korekta dotyczy innej skali
    Last edited by Pendragon; 30-08-2013, 19:40.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • astianseb
      Member
      • 08-2013
      • 30

      #3
      Cenna uwaga
      Pogooglowalem troche i tu jest artykul:


      Generalnie:
      Bw = B + (Tp - Ta)*0,05

      Gdzie: Tp – temperatura pomiaru, Ta – właściwa temperatura pomiaru dla areometru, B - odczytana wartość Ballinga.

      Pytanie o tzw "dobre praktyki" pozostaje. Jak mierzycie balingi przy "rozcienczaniu" ekstraktow?

      S.

      Comment

      • astianseb
        Member
        • 08-2013
        • 30

        #4
        No dobra, mysle ze pora podzielic sie wlasnymi "dobrymi praktykami". Ja robie to tak:
        jak temperatura brzeczki jest wieksza niz 10C niz temperatura referencyjna balingometru to dodaje 1BLG (bo ciepla brzeczka bedzie zadsza). Czyli jak mam okolo 35C to mozna spokojnie dodac 1 BLG. Mysle ze przy 45C trzeba bedzie dodac 2BLG - mozna to sobie sprawdzic organoleptycznie "na sucho" badajac rozna temperature wody w menzurce. Mnie wyszlo calkiem zbieznie z wzorem ktory podalem w poscie powyzej.
        S.

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #5
          Google i szukasz "hydrometer correction". Jest tego na pęczki.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎