Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stasiek
    Senior
    • 02-2007
    • 608

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa Wyświetlenie odpowiedzi
    Wszyskie Marynki już wylazły z ziemi, lecz Lubelski nic. A jak u Was?
    U mnie też Marynka już wyszła z ziemi (ma z 10cm ) a Lubelski jeszcze nie.
    Już minęło dwa tygodnie od wsadzenia. Na razie się nie stresuję - zobaczymy za następne dwa tygodnie.
    Last edited by Stasiek; 16-05-2007, 10:19.

    Comment

    • tomcio83
      Senior
      • 02-2006
      • 258

      Mój zeszłoroczny Lubelski przerósł samego siebie ( tego z 2006 roku )
      Ma już 120 cm i rośnie. Kiedy codziennie rano przychodzę na niego popatrzeć, wygląda jakby dopiero co znieruchomiał, a kiedy odwracam wzrok znów pnie się po sznurku w górę
      rowarek esoła

      Comment

      • Maidenowiec
        Senior
        • 07-2004
        • 2287

        U mnie z 8 sztobrów wzeszły 4, z piątego może coś będzie reszta pogniła. Z czego to dokładnie te same, które w zeszłym roku nawet się nie przywitały. Lubelskie to już ponad 2 metry mają z tego co patrzyłem w ostatnią niedzielę.
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • wg2
          Senior
          • 07-2004
          • 264

          W tym roku nauczony zeszłoroczną porażką sztobry wsadziłem do doniczek i do tunelu. Pięknie wyrosły i tydzien temu wsadziłem do ziemi.
          GAWEŁ

          Comment

          • Bob56
            Junior
            • 03-2005
            • 18

            Ja też bym chętnie tak zrobił - po prostu jedna długa skrzykna na balkonie przy bocznej ścianie. Ale za późno wpadłem na ten pomysł i sztobry z BA już rozprzedane - czy ktoś wie gdzie można je kupić teraz? a może ktoś ma coś do odstąpienia? pozdr. Robert

            Comment

            • endrio
              PremiumUżytkownik
              • 10-2004
              • 222

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio Wyświetlenie odpowiedzi
              Nie wiem, czy nie będzie to początek końca mojej przygody z chmielnikiem.
              Jeżeli był to początek końca, to na pewno dłuższej agonii.

              Po zeszłorocznym upadku chmielnika podniosłem się w tym roku na nowo.
              Podwyższyłem maszty do 8,5 m , do stabilizacji zastosowałem metalowe linki i uważałem , że musi być wszystko dobrze.

              I tak też się wydawało ...
              Attached Files

              Comment

              • endrio
                PremiumUżytkownik
                • 10-2004
                • 222

                Chmiel zaczął dorastać do końca konstrukcji.
                Nawet nie było specjalnie mocnych wiatrów, czyżby od ciężaru ?




                Do chmielnika zachodzę codziennie, ale po zastaniu takiego obrazu nie zajrzałem tam z 1 1/2 tygodnia.
                Attached Files

                Comment

                • endrio
                  PremiumUżytkownik
                  • 10-2004
                  • 222

                  Po tym czasie podwiesiłem chmiel pod dach pobliskiego budynku, choć na wiosnę zarzekałem się , że jeżeli coś nie będzie w porządku , to będzie definitywny koniec.
                  Niestety dałem satysfakcję wszystkim niedowiarkom, którzy prorokowali szybki koniec mojej konstrukcji i pewnie to najbardziej mnie boli, trudno - trzeba przeżyć.

                  Jak widać na załączonych zdjęciach , inżyniera za mnie nie da
                  Ale aby jeszcze raz sie podnieść, muszę coś wymyślić, jak do tego podejść na wiosnę.
                  Niespecjalnie mi pasuje podczepianie linek pod dach.

                  Jestem ciekaw jak Wy sobie radzicie z podporami do chmielu, jakie macie ew. konstrukcje ?


                  Chmielnik obecnie :
                  Attached Files

                  Comment

                  • Titus_Fox
                    Senior
                    • 10-2005
                    • 400

                    hmmmz... botanik ze mnie żaden, ale wydaje mi się, że ile chmielowi nie dasz, zawsze Ci się będzie piął w górę. Widzę to po dzikim chmieli dokoła mojej działki, oplecionym na leszczynach, wierzbach...byle do góry. Zamiast dbać o wysokość, zadbaj o własną wygodę, zrób sobie szybko stelaż (np wys 2m) i zacznij te pnącza na nim okręcać. Na cholerę budować z chmielu wysokościowiec ? Ktoś w tym wątku chwalił się uprawą na balkonie.


                    A, no i ta konstrukcja jest/była istotnie do du...

                    Comment

                    • mlody_w_fachu
                      Senior
                      • 12-2006
                      • 325

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio Wyświetlenie odpowiedzi
                      ... Jestem ciekaw jak Wy sobie radzicie z podporami do chmielu, jakie macie ew. konstrukcje ? ...
                      Własnego chmielnika nie posiadam ale przyszedł mi do głowy taki pomysł, żeby prowadzić chmiel po skosie

                      A mianowicie zrobić maszt na 3 (max 4) metry wysokości, a chmiel dalej prowadzić na długość 8 merów, to w odległości jakiś 7,25 metra od masztu (dla masztu 4 m w odległości jakiś 6,35 matra od masztu) trzeba zasadzić chmiel. Przy takim skośnym prowadzeniu chmielu należy pamiętać, zęby w połowie długości linki/żyłki dać jakąś podpórke, żeby żyłka/linka się nie zerwała, Przy okazji takie rozwiązanie to duża wygoda podczas zbioru.
                      Attached Files
                      po prostu mlody_w_fachu
                      - - -
                      gdzieniegdzie znany jako winorobek

                      Comment

                      • endrio
                        PremiumUżytkownik
                        • 10-2004
                        • 222

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Titus_Fox Wyświetlenie odpowiedzi
                        A, no i ta konstrukcja jest/była istotnie do du...
                        Może za dużo nie pomogłeś, ale szczery to jesteś jak należy, no dzięki

                        Comment

                        • endrio
                          PremiumUżytkownik
                          • 10-2004
                          • 222

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mlody_w_fachu
                          Własnego chmielnika nie posiadam ale przyszedł mi do głowy taki pomysł, żeby prowadzić chmiel po skosie
                          Oczywiście jest to jakaś myśl, i o tym też myślałem, namiastką tego jest podczepienie chmielu pod dach budynku jak na zdjęciu, do zbioru trochę lepiej, lecz trudniej do pielenia przez cały sezon.
                          Cała sprawa polega na tym, że chcę pomieścić 12 sztobrów na powierzchni 4x3 , w tym 3 gatunki i chciałbym aby to się udało, przy skośnym prowadzeniu najlepiej gdybym dysponował powierzchnią 12x8 a tyle już mi nie przyznano z domowej puli hektarów

                          To takie moje problemy na siłę, ale damy radę!

                          Comment

                          • mlody_w_fachu
                            Senior
                            • 12-2006
                            • 325

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio Wyświetlenie odpowiedzi
                            ... Cała sprawa polega na tym, że chcę pomieścić 12 sztobrów na powierzchni 4x3 , w tym 3 gatunki i chciałbym aby to się udało, przy skośnym prowadzeniu najlepiej gdybym dysponował powierzchnią 12x8 a tyle już mi nie przyznano z domowej puli hektarów

                            To takie moje problemy na siłę, ale damy radę!
                            Hmmm... to może coś takiego???
                            Attached Files
                            po prostu mlody_w_fachu
                            - - -
                            gdzieniegdzie znany jako winorobek

                            Comment

                            • bogdan62
                              Senior
                              • 10-2004
                              • 173

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio Wyświetlenie odpowiedzi
                              Oczywiście jest to jakaś myśl, i o tym też myślałem, namiastką tego jest podczepienie chmielu pod dach budynku jak na zdjęciu, do zbioru trochę lepiej, lecz trudniej do pielenia przez cały sezon.
                              Cała sprawa polega na tym, że chcę pomieścić 12 sztobrów na powierzchni 4x3 , w tym 3 gatunki i chciałbym aby to się udało, przy skośnym prowadzeniu najlepiej gdybym dysponował powierzchnią 12x8 a tyle już mi nie przyznano z domowej puli hektarów

                              To takie moje problemy na siłę, ale damy radę!
                              Radziłbym się zastanowić, czy na kawałku 4x3m sadzić 12 sztobrów, ja mam 5 krzaków w rzędzie na długości 6m i myślę że jest to maksymalne zagęszczenie. Chmiel to "potężna" roślina potrzebująca przestrzeni, zarówno korzenie jak i pędy. Przy dużym zagęszczeni, rośliny posadzone od strony słońca jakoś dadzą sobie radę, pozostałe będą zacienione z marnymi szyszkami. Poza tym w takim zagęszczeniu rośliny będą wrażliwe na choroby.

                              Comment

                              • coder
                                Senior
                                • 10-2006
                                • 1347

                                Zbiory 2007?

                                Nie wiem jak Wy, ale ja juz zaczynam zbiory Marynki. Jak doczytałem, normalny termin zbioru Marynki to 25.08 , ale moje już mają duże szyszki, jasne i szeleszczące, rozchylające się na końcach - chyba czas na zbiory?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎