Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #31
    Nic straconego. W zeszłym roku dostałem sztobry od Czesa, trząsłem się nad tym chyba dwa miesiące, a wyrosły dziady do metra wysokości, bez jednej szyszki. Mama to powyrywała, a w tym roku bez żadnej pielęgnacji rośnie to bardzo szybko. Tylko już nie pamiętam, który był który ...

    Comment

    • Rolek
      Senior
      • 08-2001
      • 1038

      #32
      Krzysiu napisał(a)
      Nic straconego. W zeszłym roku dostałem sztobry od Czesa, trząsłem się nad tym chyba dwa miesiące, a wyrosły dziady do metra wysokości, bez jednej szyszki. Mama to powyrywała, a w tym roku bez żadnej pielęgnacji rośnie to bardzo szybko. Tylko już nie pamiętam, który był który ...
      Dwa miesiące! A ja po dwóch tygodniach mam zażalenia... No cóż, wypada tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać. Teściowa jest uświadomiona i wie, że mam prawo użycia broni w przypadku nieautoryzowanego użycia przez Nią motyki . A co do rozpoznania - profilaktycznie oznaczyłem na szkicu, który jest który.
      Nie wiem jednak tak do końca, czy mogę jeszcze w tym roku liczyć na jakieś zbiory?

      Comment

      • slado
        Gość
        • 07-2003
        • 1072

        #33
        Odp: Odświeżony

        Rolek napisał(a)
        --ciach--
        Jakieś dwa tygodnie temu otrzymałem dwa kłącza chmielu (goryczka i aromat). Wylądowały w dołkach ~10cm. Podsypane, obsypane, podlane i oznaczone patykami, coby widzieć gdzie wypatrywać. No i po tych dwóch tygodniach dalej nic!
        --ciach--
        Spokojnie.
        Ja również jestem plantatorem i również po dwu tygodniach zacząłem się niepokoić.
        Do tego stopnia, że delikatnie odkryłem jakieś 2-3 cm i oczom moim ukazał się młody pęd idący w górę.
        Przykryłem ponownie i teraz czekam aż wyjdzie na wierzch.
        Jeszcze dwa, trzy dni i będzie na wierzchu.

        Comment

        • elroy
          Senior
          • 10-2002
          • 359

          #34
          Odp: Odświeżony

          Rolek napisał(a)
          Zdecydowałem się odświeżyć temat (chociaż Lukuj i Elroy nawiązali do uprawy chmielu w innym temacie) ze względu na rozpoczęcie przeze mnie hodowli .
          Niestety nie zauważyłem wcześniej tego wątku. Dzięki Rolek!
          Jako, że nasze amatorskie chmielniki dopiero raczkują, załączam zdjęcie tego, co kilka dobrych tygodni temu, zasadziłem. Tak jak wiele Kolegów, nadzieje pokładam w chmielniku duże
          Jak tylko coś wyrośnie, co da się zfotografować, postaram się zamieścić.
          Attached Files
          www.piwo.org

          Comment

          • podlas
            Member
            • 02-2004
            • 39

            #35
            Już chyba za późno na posadzenie chmielu,a może nie? ale na jesień chciałbym posadzić.Pochwalcie się jak zdobyliście sadzonki,jak rozpoznać lubelski od martynki

            Comment

            • slado
              Gość
              • 07-2003
              • 1072

              #36
              Gdzieś już to było.
              Ze sztobrów rozsadę robimy wiosną. Sztobry również uzyskujemy wiosną, po odkryciu karpy zimowej. Sam chmiel jest bardzo plenny i niezbyt wymagający. Dla obfitych zbiorów należy jednak zapewnić mu dobre naworzenie i pielęgnację ze środkami ochronnymi włącznie.
              Sztobry dostępne były w kwietniu w ofercie BA Jesienią chyba również można robić rozsady z ukorzenionych pędów, które odpowiednio wcześniej należy przysypać ziemią.
              Z rozpoznawaniem odmian już niejeden się borykał. Najlepszą metodą na to jest odpowiednie opisanie/oznaczenie sadzonek. Pamięć niestety jest zawodna - patrz post Krzysia powyżej.

              Comment

              • elroy
                Senior
                • 10-2002
                • 359

                #37
                Kilka dni temu, będąc w swoim malutkim chmielniku, moim oczom ukazały się zieloniutkie pędy chmielu
                Na szczęście, bo już miałem obawy, że się nie przyjął.
                Pędy maja około 4-5cm.
                A jak u Was?

                Pozdrawiam !
                Attached Files
                www.piwo.org

                Comment

                • slado
                  Gość
                  • 07-2003
                  • 1072

                  #38
                  Aromaty wyszły wszystkie i znacznie szybciej niż goryczkowe.
                  Z Marynki jeszcze trzy przebijają się (?) by wyleźć na powierzchnię.
                  Dam im jeszcze szansę do końca tygodnia.

                  Comment

                  • mjp
                    † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                    • 02-2004
                    • 954

                    #39
                    Kupiłem sztobry w Browamatorze. Marynka była ukorzeniona i ruszyła od razu, Lubelski lekko zwlekał (był zupełnie bez korzeni), ale się zdecydował i ruszył. Teraz chmiele mają po ok 0.5m wysokości. W tym tygodniu dostaną tyczki i pójdą na docelowe miejsce na działce. I pytanie do doświadczonych chmielarzy, czy bliska obecność chmielu dzikiego - samca będzie w jakiś sposób wpływać na jakość szyszek?
                    Maciek
                    Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                    Comment

                    • Rolek
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 1038

                      #40
                      elroy napisał(a)
                      (...) Pędy maja około 4-5cm.
                      A jak u Was?
                      Pozdrawiam !
                      A u nas... My też odkryliśmy wystające spod ziemi listeczki, przejęliśmy się, że bidule obsypane są dookoła kwiatkami z jabłonki, zaczęliśmy odgarniać kwiatki i... złamalismy wyrostka.
                      Dupy z nas, a nie nie hodowcy chmielu. Mamy tylko nadzieję, że ze sztobra wyjdzie więcej niż jeden pikuś.
                      Uuhh...

                      Comment

                      • slado
                        Gość
                        • 07-2003
                        • 1072

                        #41
                        mjp napisał(a)
                        --ciach--
                        I pytanie do doświadczonych chmielarzy, czy bliska obecność chmielu dzikiego - samca będzie w jakiś sposób wpływać na jakość szyszek?
                        Wprawdzie nie pretenduję do miana doświadczonego plantatora ale to na pewno wiem - BARDZO ZŁA SYTUACJA.
                        Wprawdzie i tak prawdopodobnie szyszki będziesz miał zapylone, ale jeśli możesz, to zdecydowanie zlikwiduj ten dziki, męski. Wszelkimi sposobami. Może to jedyny w promieniu kilometrów?
                        Last edited by slado; 25-05-2004, 07:31.

                        Comment

                        • mjp
                          † 1963-2021 Piwosz i fajczarz w raju
                          • 02-2004
                          • 954

                          #42
                          slado napisał(a)
                          Wprawdzie nie pretenduję do miana doświadczonego plantatora ale to na pewno wiem - BARDZO ZŁA SYTUACJA.
                          Wprawdzie i tak prawdopodobnie szyszki będziesz miał zapylone, ale jeśli możesz, to zdecydowanie zlikwiduj ten dziki, męski. Wszelkimi sposobami. Może to jedyny w promieniu kilometrów?
                          Na pewno nie jedyny, a o likwidacji nie mam co marzyć. Małżonka zlikwidowałaby mi cały minibrowar w ramach akcji odwetowej . Może trochę demonizuję, ale chmiel został posadzony celowo i rośnie jako roślina ozdobna. W tym roku ruszył pełną parą i już teraz ma ok 3m wysokości. Jeśli te z Browamatora też tak się wezmą do pracy, to nawet jeśli nie będę mógł ich używać do piwa, to i tak będę miał fantastycznie zarośnięty chmielem taras. Pytanie dodatkowe, czy zapylenie szyszek chmielu drastycznie wpływa na ich jakość? I czy można takich szyszek używać do chmielenia piwa?
                          Maciek
                          Szukam przytulnego kącika do palenia fajki... ;-)

                          Comment

                          • slado
                            Gość
                            • 07-2003
                            • 1072

                            #43
                            mjp napisał(a)
                            --ciach--
                            Pytanie dodatkowe, czy zapylenie szyszek chmielu drastycznie wpływa na ich jakość? I czy można takich szyszek używać do chmielenia piwa?
                            Ziarenka znajdujące się pod płatkami szyszek zawierają m.in. pewną ilość olejków obniżających pienistość ale nie przejmuj się tym tak bardzo. Chmiel kupowany w BA jest również zapylony choć na opakowaniu pisze, że jest kat.I.
                            Ciekaw jestem jaka byłaby kategoria/klasa szyszek bez ziarenek?

                            Comment

                            • Borysko
                              Senior
                              • 02-2004
                              • 1144

                              #44
                              A czy wobec tego te ziarenka z szyszek od Browamatora nadają się do uprawy? Lubię chodować rośliny od ziarenka

                              Comment

                              • Rolek
                                Senior
                                • 08-2001
                                • 1038

                                #45
                                mjp napisał(a)
                                (...) Pytanie dodatkowe, czy zapylenie szyszek chmielu drastycznie wpływa na ich jakość? I czy można takich szyszek używać do chmielenia piwa?
                                A pierwszy post w wątku czytał?
                                Uprawiamy tylko rosliny żeńskie (chmiel jest rozdzielnopłciowy)i cnotę tych pilnie strzeżemy - to tez pewien problem. Zapylenie szyszek - kwiatostanów prowadzi do urodzin tłustych orzeszków i zmniejszenia zawartosci substancji goryczkowych.

                                Więc używać do chmielenia pewnie można, ale z jakim skutkiem?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎