Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • aronjr
    Member
    • 05-2009
    • 70

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anjinsan Wyświetlenie odpowiedzi
    ale to chmiel piwny czy ozdobny, bo jeżeli piwny to na jesieni wycinamy wszystko w pień (no w łodygę do przezimowania -na wiosnę rośnie od nowa, a nowe sadzimy na wiosnę (na początku maja) ze sztobrów czyli kawałków młodych korzeni, warto pilnować takich akcji np. w BA. Mi urosły już w pierwszym roku, po kilku miesiącach szyszki, ale prawdziwe (duże) zbiory po 2 latach.
    Ozdobne - nie mam pojęcia, ale z zimowaniem młodych pędów na powietrzu może być nie ciekawie.
    Oczywiście chodzi mi o chmiel piwny. Problem w tym, że do kupienia są sadzonki w 8cm doniczkach innymi słowy małe roślinki. Dlatego nie wiem kiedy to zakupić. Nie mówiąc już o tym jak to ewentualnie przechować w warunkach domowych/zimowych.

    Comment

    • anjinsan
      Member
      • 05-2009
      • 63

      mniej więcej w połowie kwietnia pobierane są sztobry i jest to bardzo dobra metoda sadzenia chmielnika, jednocześnie z pędami puszczają korzenie, jeżeli na balkonie to musisz zaopatrzyć się w głębokie donice, jest to bardzo żywotna roślina o szybkim przyroście ale podłoże musi być odpowiednio wilgotne. W domowych (balkonowych) warunkach może być trudno ze względu na ograniczoną powierzchnię części podziemnej i możliwość przesuszania, aczkolwiek jak się przyjmie=puści pędy to raczej będzie rosło bo to w sumie zielsko a takie trudno ubić.

      mi z 10 sztobrów przyjęło się 7. trochę na start za bardzo podlałem ;-) i początkowo do puszczenia pędów trzymałem właśnie w donicy - do ziemi poszły takie około 30cm.

      Comment

      • aronjr
        Member
        • 05-2009
        • 70

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anjinsan Wyświetlenie odpowiedzi
        mniej więcej w połowie kwietnia pobierane są sztobry i jest to bardzo dobra metoda sadzenia chmielnika, jednocześnie z pędami puszczają korzenie, jeżeli na balkonie to musisz zaopatrzyć się w głębokie donice, jest to bardzo żywotna roślina o szybkim przyroście ale podłoże musi być odpowiednio wilgotne. W domowych (balkonowych) warunkach może być trudno ze względu na ograniczoną powierzchnię części podziemnej i możliwość przesuszania, aczkolwiek jak się przyjmie=puści pędy to raczej będzie rosło bo to w sumie zielsko a takie trudno ubić.
        Czyli to oznacza, że powinienem kupić gotowe sadzonki na wiosnę i po prostu przesadzić do większej donicy?

        Pozdrawiam
        Aron
        Last edited by aronjr; 28-09-2009, 16:42.

        Comment

        • artur2
          Senior
          • 02-2008
          • 535

          Czy wiadomo już, ile w tym roku mają alfa-kwasów marynka i lubelski ?
          Mniej alkoholu, więcej smaku !
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Comment

          • anjinsan
            Member
            • 05-2009
            • 63

            Czyli to oznacza, że powinienem kupić gotowe sadzonki na wiosnę i po prostu przesadzić do większej donicy?
            sadzonki to nie wiem kiedy, ale sztobry na pewno w drugiej połowie kwietnia - akcja trwa tylko kilka tygodni, bo mają swój cykl życiowy, na początku maja zakopujesz i czekasz aż wyjdą pędy, zresztą przeczytaj od początku chociażby ten temat, wszystko jest od sztobra po szyszki ...
            Last edited by anjinsan; 28-09-2009, 22:11.

            Comment

            • muavmf
              Senior
              • 08-2007
              • 119

              Może trochę za wcześnie, ale namawiam do sadzenia swojego chmielu.
              Obecnie skończył mi się mój chmiel aromatyczny, zbierany w sierpniu i byłem zmuszony zakupić w BA (szyszki).
              Różnica jest bardzo duża, pomijając, że ten z BA jest z 2008r. Moje szyszki były jasnozielone, aromatyczne. Ten z BA jest zielony i pachnie suszonym zielskiem. Aromatyczny to on jest chyba tylko z nazwy. Trudno, zobaczymy co dalej w warzeniu.

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                No ja przespałem, zrywałem chyba koło 8-9 wrześni i po wysuszeniu Lubelski nie ma kompletnie żadnego aromatu.
                Nie jest tak źle. To co pisałem to było po kilku pierwszych dniach suszenia. Potem sobie sprawę z chmielem olałem, więc zamiast suszyć się tydzień, czy dwa, leżał sobie ten chmiel na szafce w kuchni chyba z miesiąc. No i w końcu postanowiłem posprzątać, a tu niespodzianka - chmiel ma piękny chmielowy zapach. Także dementuję, nie ma tak, że jakoś szybko straci aromat.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • muavmf
                  Senior
                  • 08-2007
                  • 119

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika muavmf Wyświetlenie odpowiedzi
                  A mówią, że Lubelski może powisieć.
                  Pozwoliłem się zacytować .
                  Wychodzi na to, że Lubelski lepszy jest żółty niż zielony.

                  zamiast suszyć się tydzień, czy dwa, leżał sobie ten chmiel na szafce w kuchni chyba z miesiąc. No i w końcu postanowiłem posprzątać, a tu niespodzianka - chmiel ma piękny chmielowy zapach. Także dementuję, nie ma tak, że jakoś szybko straci aromat.
                  Dobra uwaga, ja się bałem utraty aromatu zbyt długim suszeniem.

                  Comment

                  • YouPeter
                    Senior
                    • 05-2004
                    • 2379

                    Kiedy w poprzednich latach browamator sprzedawał sztorby chmielowe? Czy to czasem juz nie czas na sadzenie chmielu?
                    Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                    Comment

                    • Stasiek
                      Senior
                      • 02-2007
                      • 608

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter Wyświetlenie odpowiedzi
                      Kiedy w poprzednich latach browamator sprzedawał sztorby chmielowe? Czy to czasem juz nie czas na sadzenie chmielu?
                      Jeśli w tym roku terminy będą te same, to jest jeszcze trochę czasu:

                      Do 18 kwietnia przyjmujemy zapisy na sztobry

                      Comment

                      • Infam
                        Senior
                        • 05-2005
                        • 715

                        A moja Marynka już wschodzi. Ma dopiero kilka centymetrów ale i to cieszy.
                        "Dużo to nie znaczy Dobrze
                        Dobrze znaczy dużo"

                        Comment

                        • anjinsan
                          Member
                          • 05-2009
                          • 63

                          ooooo - nie za wcześnie? słyszałem że pod koniec kwietnia coś tam może wyłazić, chociaż warunki w różnych częściach kraju są różne więc może tak ma być

                          U mnie bynajmniej cisza, mam nadzieję że krety nie załatwiły moich "roczniaków" - parę dziur w pobliżu widziałem Mój chmielnik jest w chłodniejszym terenie kraju jakim jest północno-wschodnia Polska.

                          Comment

                          • YouPeter
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 2379

                            Z informacji jakie uzyskałem z browamatora przed świętami zapisy mają rozpocząć się od najbliższej środy.
                            Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                            Comment

                            • anjinsan
                              Member
                              • 05-2009
                              • 63

                              Potwierdzam - chmiel wyłazi Marynki wszystkie, lubelski nieśmiało jeden. Pogoda nam dopisuje na razie. Fotka przodownika wzrostu
                              Attached Files

                              Comment

                              • mwa
                                Senior
                                • 01-2003
                                • 5071

                                To co pierwsze wychodzi należy wyciąć. Opisałem to tu.
                                Na dodatek to jest ten czas.
                                Last edited by mwa; 11-04-2010, 05:19.
                                Pozdrawiam Cię !!!!

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎