Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • anjinsan
    Member
    • 05-2009
    • 63

    tak ale..
    trochę z rozwagą trzeba podejść, szczególnie do młodziaków. Z tego co wyczytałem 1-2 latki można zostawić po kilka tych młodych, bo może być potem lipa.
    Jeśli rośliny są zbyt młode (1 – 2 lata) można pozostawić na tych ubiegłorocznych pędach najwyżej 1 parę „oczek”
    - para czyli rozumiem 2??

    Rok temu po zasadzeniu sztobrów miałem od 2 do max.4 pędów i krzaczki miały jakieś 2,5m, łodygi cieniutkie, aczkolwiek miałem o dziwo zbiór szyszek z tego i piwko dobre wyszło. Z tego wynika że moja karpa jest lichawa i nie mam pewności ile wyjdzie z dołu karpy pędów, dla wzmocnienia młodej rośliny może właśnie kilka zostawić.

    Dlatego ja zrobię tak: Zostawię to co wyłazi teraz - jest na razie od jednego do 3 pędów z krzaczka i jeśli w maju wyjdą świeże to te kwietniowe dopiero wtedy przytnę ograniczając w sumie do 4 pędów na krzaczek, te kwietniowe nawet jak je w maju utnę to wzmocnią krzaczek.

    Comment

    • cipro
      Junior
      • 08-2009
      • 19

      witam
      ma ktos jakies inne odmiany chmielu nie tylko nasze krajowe marynka lubelski
      szukam np spalt Select oraz Tettnanger mogą byc inne
      chetnie odkupie sztobry
      prosze o kontakt foks@wp.pl

      Comment

      • sebanek
        • 02-2009
        • 178

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa Wyświetlenie odpowiedzi
        To co pierwsze wychodzi należy wyciąć. Opisałem to tu.
        Na dodatek to jest ten czas.
        Wyciąłem ok. 20 kwietnia. Ale w międzyczasie powychodziły następne. Te też mam wyciąć i czekać na te, które zaczną wychodzić po 15 maja?

        Comment

        • anjinsan
          Member
          • 05-2009
          • 63

          jak te nowe już w maju wychodziły to ja bym zaczekał, bo może już więcej nic nie wyjdzie

          Zauważyłem, że w rożnych regionach różnie jest z czasem wzrostu, nie ma tu żadnej reguły, może to być w twoim przypadku ten właściwy czas wzrostu toż to już tydzień maja.

          Comment

          • zoozka
            Junior
            • 10-2008
            • 7

            Witam,

            Coś zaatakowało moją mikroplantację (zżera liście, żadnych insektów nie widać), czy ktoś z bardziej doświadczonych hodowców mógłby zerknąć na fotki i zasugerować co to i jak z tym walczyć?

            Z góry dzięki,
            Attached Files
            Czarna Kobra zawsze dobra :-)

            Comment

            • corwin
              Member
              • 12-2005
              • 57

              Witam,

              pytanie dotyczące zbioru chmielu - czy zamiast suszenia można chmiel po prostu od razu po zbiorze zamrozić i taki zamrożony wykorzystywać przy chmieleniu?



              JW

              Comment

              • endrio
                PremiumUżytkownik
                • 10-2004
                • 222

                Małą podpowiedź masz tutaj http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=28832
                Czy już zaczynacie zbiory chmielu ?

                Comment

                • sebanek
                  • 02-2009
                  • 178

                  Ja dzisiaj ogołociłem jeden krzak Marynki. Otrzymałem ok 20 litrów świeżych szyszek. Szyszki bardzo zróżnicowanej wielkości. Zdecydowałem się na rozpoczęcie zbiorów gdyż część szyszek na tym krzaku była już duża i zaczynała lekko brązowieć od krańców płatków szyszek. Pozostałę krzaki czekają - zbiór prawdopodobnie za kilka dni. Nawiasem mówiąc jestem ciekawy jak z ogołacaniem gałęzi z szyszek radzą sobie profesjonalni, duzi plantatorzy. Mi uskubanie tych 20 litrów zjęło ponad 2 godziny.

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sebanek Wyświetlenie odpowiedzi
                    Nawiasem mówiąc jestem ciekawy jak z ogołacaniem gałęzi z szyszek radzą sobie profesjonalni, duzi plantatorzy. Mi uskubanie tych 20 litrów zjęło ponad 2 godziny.
                    Jest maszyna do tego.
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika corwin Wyświetlenie odpowiedzi
                      Witam,

                      pytanie dotyczące zbioru chmielu - czy zamiast suszenia można chmiel po prostu od razu po zbiorze zamrozić i taki zamrożony wykorzystywać przy chmieleniu?JW
                      Opisz swoje dokonania piwowarskie - od postanowienia po degustację.

                      Ale nie byłem zadowolony z efektu, sianem, trawą zalatywało.
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • bogna1
                        Junior
                        • 05-2008
                        • 13

                        Mam pytanie o zbiór chmielu. Kiedy go zebrać? Ciągle pada deszcz. Mimo to zbierać go, czy czekać na dobrą pogode.

                        Comment

                        • sebanek
                          • 02-2009
                          • 178

                          W teorii to wygląda tak (za dr Leon Zub 'Uprawa chmielu', Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1962):
                          Attached Files

                          Comment

                          • sebanek
                            • 02-2009
                            • 178

                            Pierwszy plik żle się zrobił więc poprawiam
                            Attached Files

                            Comment

                            • bogna1
                              Junior
                              • 05-2008
                              • 13

                              Dziękuje za odpowiedz. Ale teraz deszcz przeszedł i znów trzeba czekać aż wszystko obeschnie.

                              Comment

                              • Marecki1410
                                Member
                                • 01-2009
                                • 97

                                No to ja trochę odkopię. Chciałbym w tym roku posadzić trochę chmielu i chciałem się dowiedzieć, czy opłaca się kupować na allegro? Do browamatora dzwoniłem i pani powiedziała, że ona nic nie wie.
                                Może ktoś miałby coś do sprzedania?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎